СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

Факултет по славянски филологии

УЧЕБНА ПРОГРАМА

по дисциплината

Увод във формалното описание на естествените езици

специалност БФ, МП „Компютърна лингвистика. Интернет технологии в хуманитаристиката”

Образователно-квалификационна степен МАГИСТЪР

Вид обучение: РЕДОВНО

Титуляр на курса

Извадка от учебния план

Наименование на дисциплината

Хорариум

ECTS-кредити

Крайна оценка

Семинарни упражнения Практически упражнения

Хоспитиране

Формално описание на естествените езици 30 ч.

курсова работа

Курсът по обща теория на описанието на естествените езици се опира върху знанията на студентите филолози за същността на езиковия знак и на диференциалните признаци на отделните единици. Разглеждат се търсенията на различни школи в намирането на универсален описателен механизъм на всички естествени езици. Специално внимание се отделя на постиженията на Пражкия лингвистичен кръг и развитието на експерименталните методи в областта на фонетиката. Проследяват се идеите на Филмор и на Чомски и Чейф и тяхната приложимост върху различен езиков материал. Разглеждат се описателните механизми на граматиката на ролята и референцията в трудовете на Джакендоф, Фоли и ван Валин.

Отделно се разглежда семантичната и синтактична характеристика на глаголните предикати в български.

Предварителни изисквания

Студентите получават базови умения за описание на семантичната и синтактична структура на лексико-граматическите категории, които могат да се приложат при изработване на компютърни речници, работа с корпуси и автоматичен превод.

Цели на курса

Форми и методи на оценяване: презентации,курсова работа

Лекционен курс

Тема №

Наименование на темата

Хорариум

Формализъм vs функционализъм в лингвистичните теории. 2 ч.
2. Формално описание на фонемната система на езика. Експеримантални методи във фонетиката. 2 ч.
3. Класически граматики и съвременна организация на морфологичните категории. 2 ч.
4. Падежна граматика на Филмор. 2 ч.
5. Идеите на Чомски за универсална граматика. 2 ч.

6.

Семантико-синтактичен подход (теория за описание на езика на У. Чейф). 2 ч.
7. Минималистичният проект. 2 ч.
8. Семантични класове предикати. 2 ч.
9. Граматика на ролята и референцията. 2 ч.
10. Семантични роли. Развитие на идеите за семантичните роли 2 ч.
11. Отношение между логическата семантическата и синтактическата структура. 2 ч.
12. Семантична характеристика на глаголните предикати в български. 2 ч.
13. Винителност и дателност на предикатите в български. 2 ч.
14. Се и си глаголи в български. Диатези 2 ч.
15. Представяне на семантичната и синтактичната характеристика в речника. 2 ч.

Литература

Van Valin, R. D. Jr. 1993. A Synopsis of Role and Reference Grammar. In: R. D. Van Valin (ed.), Advances in Role and Reference Grammar. (Current Issues in Linguistic Theory Series 82). Amsterdam/Philadelphia: John Bengamins. 1–164.

Van Valin, R. D. Jr., La Polla R. J. (eds.). 1997. Syntax: structure, meaning and function. (Cambridge Textbooks in Linguistics). Cambridge: Cambridge University Press.

Коева, Светла. (съст.). 2001. Помагало по синтаксис. Съвременни лингвистични теории. Пловдив: Пловдивско университетско издателство.

Коева, Светла. (съст.). 2006. Аргументна структура: Проблеми на простото и сложното изречение. (Verba magistri). София: СЕМА РШ.

Grimshaw, J. 1992. Argument structure. (Linguistic inquiry monographs 18). Cambridge, Mass.: MIT Press.

Dowty, D. R. 1991. Thematic proto-roles and argument selection. Language 67. 254–619.

Chomsky, N. 1981. Lectures on Government and Binding. Foris: Dordrecht.

Chomsky, N. 1995. The Minimalist Program. Cambridge, Mass.: The MIT Press.

Чомски, Н. 2012. Студии за езика и философията на ума. София: ЛИК.

Коева, Светла (съст.). 2008. Българският Фреймнет. Семантико-синтактичен речник на българския език. София: БАН.

Коева, Светла. 2010. Българският фреймнет. София: БАН.

Влахова, Радка. 2004. Към структурно-семантичната характеристика на префигираните глаголи в съвременния български език. Годишник на СУ. Т. 89, кн. 1. Езикознание. 5–29

Влахова, Радка. 2009. За семантичните особености и синтактичните функции на някои предложни съчетания в българския език. Български език 1.

Коева, Светла, Радка Влахова, Росица Декова, Петя Несторова, Атанас Атанасов. 2008. Представяне на езиковата информация в Българския ФреймНет - лингвистична мотивировка. В: Светла Коева (съст.), Българският ФреймНет. Семантико-синтактичен речник на българския език. съст. София: БАН. 58–78

Учебната програма е приета с решение на катедрен съвет протокол N 8/08.07.2011 год.