BulgariaandEU Flag

Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, България

Български културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена,

Австрия

Международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти

България в Европейския съюз:

традиции и перспективи,

посветена на българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г.

06.12. – 08.12.2017

Български културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена

Parkgasse 18, A-1030 Wien

Call for Papers

Конференцията предлага теми от литературознанието, езикознанието, медиезнанието и културологията, социалните науки, политологията, историческите науки, археологията и етнологията.

Възможни тематични линии и области са:

• България и Европейският съюз;
  • Културен трансфер и идентичност;
  • Българската идентичност между традициите и европейското настояще;
  • Културният трансфер като „превод на култура“;
  • Българската култура в европейски контекст и по-специално в контекста на Източна Европа, Балканите и славянството;
  • Мултикултурализъм: традиции, настояще, перспективи;
  • Миграционни процеси, мигриращи мотиви/теми в литературата/езика/изкуството и културата;
  • Митове и стереотипи в българската култура;
  • Езикът като медиатор или граница;
  • България в медиите и в политическия дискурс;
  • Транскултурни аспекти: чуждите култури в светлината на българския език и култура;
  • Археологията и етнологията и дискурсът за българската идентичност и култура днес.

Официални езици: български, немски, английски.

Доклади: 15 минути устно представяне с допълнителна дискусия.

Предвиждат се евентуални постери, както и публикация.

Разходите за пътуване и пребиваване са за сметка на участниците.

За контакти: доц. д-р Светла Черпокова, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“

Организатори:

Български културен институт „Дом Витгенщайн“, Виена (проф. д-р Румяна Конева)

Славянски семинар на Университета „Алберт Лудвиг“, Фрайбург, Германия (проф. д-р Елизабет Шоре, студенти – Илиана Елдърова, Паскал Лангензипен, Теодора Тилева)

Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ (доц. д-р Светла Черпокова, докторанти – Дора Иванова, Татяна Бедаваджиева, Димитър Шопов)

Партньори: Българският лекторат към Института по славистика – Виенски университет (доц. д-р Бисерка Дакова),Министерство на образованието и науката – България и българските лекторати в Европа; Министерство на културата – България; Национално издателство за образование и наука „Аз Буки“; Südosteuropa-Gesellschaft e.V. (München)

Формуляр за участие:

Име, фамилия:

Университет/организация, адрес:

Специалност:

Степен на образование (БА, МА, докторант):

Тема на доклада: