Вие сте тук: Начало Специалности Балканистика
Student Scientific Conference dedicated to the 20th Anniversary of the Speciality Balkan Studies ПДФ Печат Е-мейл

Balkans regions mapНа 25 и 26 април 2014 г. в Софийския университет ще се проведе студентска научна конференция, посветена на 20-тата годишнина на специалност Балканистика. Можете да участвате с доклади в областта на балканското езикозонание, литература, история, култура и политика.

On behalf of the administration of the Department of General, Indo-European and Balkan Linguistics, Faculty of Slavic Studies, Sofia University „St. Kliment Ohridski“ we would like to invite you to the Student Scientific Conference dedicated to the 20th Anniversary of the Speciality Balkan Studies. It will be held from 25th to 27th April 2014 in Sofia University “St. Kliment Ohridski”. The participants will present paper works in the fields of the Balkan Linguistics, Literature, History, Culture and Politics.

Приложената заявка за участие трябва да бъде изпратена до 6 април на следния имейл: Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.

The participants should fill in the Application form till 6th April 2014 (Saturday) and send it to the following e-mail: Е-мейл адресът e защитен от спам ботове. .

Покана за участие / Invitation for participation

Заявка за участие / Application form

Програма / Programme

Борислава Иванова,