otkradnato izkustvoКултурният център на СУ и Галерия „Алма Матер”
представят:


1000 ТОНА ОТКРАДНАТО ИЗКУСТВО
Самостоятелна изложба на Цветан Стоянов

 
 14 декември 2015 – 7 януари 2016
Галерия „Алма Матер“, Северно крило, Ректорат на СУ


В своя авторски проект доц. Цветан Стоянов (художник и преподавател в НХА) ще покаже – посредством дигитални принтове, инсталация и архивни материали – обезобразяването на редица творби на различни български скулптори, сравнявайки днешното им състояние с вида им от времето на тяхното създаване.


През последните 25 години в България се приватизира сериозна част от българската пластична култура, безследно изчезват или биват непоправимо повредени градински пластики, елементи от паметници, а често и цели фигурални композиции – допреди това, в продължение на десетилетия, неизменна част от облика на публичното градско пространство.
„1000 тона откраднато изкуство“ представя позицията на автора към битието на тези произведения, промените в ценностната система на българското общество и отношението към изкуството в годините на т.нар. преход. Едновременно с това, доц. Стоянов търси съживяване на спомените за знакови скулптурни произведения в градска среда. Липсата и осакатяването на множество скулптури поставя въпроси за заличаване на цели периоди от родното ни пластично изкуство и за изличеното творчество на редица творци.


Чрез мълчание и безразличие, ние се лишаваме от историческа памет и се отказваме от една естетика в жизнената си среда. Изложбата е апел за прекратяване на посегателството върху произведения на изкуството, търсейки обществен отзвук за поставяне и решаване на тези трагични за българското изкуство проблеми. Вече не можем да мълчим, ако искаме да оставим културно наследство след себе си.


Цветан Стоянов


За автора:


Цветан Стоянов е роден в гр. София. Завършил е Художествената гимназия за изящни изкуства „Акад. Илия Петров”. През 1989 г. се дипломира в специалност „Стенопис” в НХА. Още като студент участва със свои проекти и печели Първи награди в конкурси за естетизиране на жизнената среда в столицата. Работи в областта на живописта, декоративно-монументалните изкуства, витраж, стенопис, мозайка, пластика, рисунката и графичния дизайн. Има множество реализирани стенописи и витражи (сред тях е и витраж във фоайето на Централна поща, София), както и изпълнени проекти за запазени знаци, корици на книги, брошури, рекламни материали и др. Цветан Стоянов участва в общи художествени изложби, организирани от Съюза на българските художници, Художествена група „СОЛО”; в международни пленери в България, Италия, Гърция, Сърбия и Македония. Има реализирани десет самостоятелни изложби в София, Москва, Будапеща, Стара Загора и Дупница. Има номинация в националния конкурс на „Алианц“ за 2012 година, участие в няколко изложби на Арт феста за хартия, както и рисунки в 42-рото биенале на хумора и сатирата в Габрово, през 2013г. През 2014 година печели Първата награда в Националния конкурс за идеен проект за „Паметника на загиналите при изпълнение на служебния си дълг полицаи“. Негови произведения са притежание на колекционери от България, Франция, Великобритания, Индонезия, Холандия, Азербайджан, Египет, Йордания, Обединени Арабски Емирства, САЩ, Русия, Германия, Гърция, Чехия, Унгария, Италия, Турция, Дубай, Белгия, Република Сърбия и Македония.


От 1995 г. е преподавател в Националната художествена академия по дисциплината “Рисуване”, с академична длъжност доцент. От 1993 г. е член на Съюза на българските художници, а от 1997 г. е лицензиран експерт по изобразително изкуство.