Доц. д-р арх. Свободна Вранчева


Тема 1: Градът като явление на цивилизацията
Възникване. Материални и духовни характеристики на града. Единството  град-обитатели и неговите философски и художествени интерпретации.  Градът като литературен, живописен и филмов сюжет.

Тема 2: Географията пише историята

Градовете на Двуречието и Древния Египет. Структура и характер на градската композиция. Религиозните процесии и пътят към храма.  Архетипове на градски форми създадени в  древността. Мащаб, форма и пропорция. Архитектурните символи и образи на властта.

Тема 3: Знакови пространства на античния град
Гръцкият полис - символ на демократичното робовладелство. Атина и Атинският Акропол - пространствен синтез на гръцкия светоглед и култура.  Възприемането и поведението като основа на ансамбловата композиция и организацията на градското пространство. Архетипове на градски пространства и  развитието на обществения живот.

Тема 4: Градът и пътят - история и развитие на римските градове-via est vita

Градът- военен лагер. Особености на градския строеж, характеристика на градското пространство.Нови архетипове  и развитие на архитектурния език. Градска хигиена и благоустройство.
Рим- световен град. Зрелищата и триумфът в градските пространства. Градове на римската колонизация по българските земи.

Тема 5: Градът във Византия.

Сравнителен анализ на градския живот и градските пространства в Античния свят и Византия. Ранният феодализъм и трансформациите в градския план. Християнството и развитието на византийската култура. Художествено осмисляне на куполните храмове и тяхното значение за града- Св.София в Константинопол. Византийски базилики по средиземноморието и страните от византийския културен кръг.

Тема 6: Пространствени символи на Средновековния град-замък, храм, площад.
Феодалният замък и градските укрепления. Развитието на търговията и разцвета на градовете. Динамика на готическото градско пространство и културата на бюргерството. Готическите катедрали - ясно преплитане на разум и чувства. Структура на уличната мрежа, градския площад, особености на зонирането, възприемането и поведението. Пространствени измерения на  диалога между властта и градското общество. Забележителни  градове и средновековни славянски столици

Тема 7: Ренесансът  – нови градски форми и символи.
Хуманизмът в изкуството и градския живот. Духът на мястото и реконструкцията на средновековната градска структура. Културни и пространствени характеристики на ренесансовия площад. Човекът-мярка за всички неща. Забележителни ренесансови градове. Флоренция- ренесансов дух в средновековна градска структура. Многоцветна Венеция-ренесансова намеса в многопластовата хармония. Значение на градските колажи за полифоничното звучене на града.

Тема 8: Празникът и зрелището в бароковия град.
Рим и грандиозните преустройства на 17 в. Насоченото градско пространство и бароковата динамика, осовите градски композиции и отворени площади. Обогатяване на художествения образ, монументалната скулптура и нейното място в града. Забележителни   барокови ансамбли и площади.

Тема 9: Градовете на френския абсолютизъм.

Новото място на властта - Версай и неговото пространствено великолепие.  Парковите перспективи и ефектът на трикилометровата ос. Новото в Париж - градски оси и паркови композиции.  Пространството и времето в града.

Тема 10: Класицизмът в града.

Удобство и рационалност в градския план. В търсене на изгубеното единство - градът на 19 век. Класицизъм, романтизъм, еклектизъм- противоречията в градските форми. Новите функции, сгради и пространства.Нови материали, технологии и комуникации. Социалното зониране и новите условия на живот в града.
Сецесионът и развитието на новата естетика. Забележителни сецесионови сгради и творци- въображението и неговата реализация.

Тема 11: 20 век и бурното демографско и териториално развитие на градовете.

Зараждане на модерното градоустройство. Времето и измеренията на градското пространство. Голямата урбанизация, градовете-градини и новите идеи на века. Групата де Стийл, Баухаус, Новия дух. Конструктивизъм,   рационализъм и функционализъм  в града.
Атинската харта и ключовите градски функции.

Тема 12: Количеството и качеството в градската среда.

Европейските градове след Втората световна война. Особености на възстановяването и развитието. Районното планиране и структурирането на градските територии - социокултурни характеристики. Разцвет и упадък в модерния град. Постмодерната култура и градът.

Тема 13: Мултикултурното пространство на световния град - Ню Йорк.

Структура и индивидуализъм в градския план.  Ценността на пространството и борбата за височина. Градът и транспорта, граници и прагове в градската среда.   Мултинационалният град и етнокултурните особености на пространството. Реклама и зрелища, обемни и пространствени символи. Културният авангард и масовата култура - места и образи  в града.

Тема 14: Движение и възприемане.

Особености на поведението в града. Престижът на мястото, образът на времето. Модерното и историческото в града.

Тема 15: Загадките на вечния град София.

Исторически пластове и  съвременни градски пространства. Градските улици и културно-опознавателните маршрути. Вечните  символи и животът в модерния град. Забележителни градски пространства и ансамбли.

*Забележка: Учебната програма предвижда работа на терен по специфична методика за изследване на конкретни градски пространства, възприемането и поведението на различни групи граждани и индивиди.