Erasmus logoКОНКУРС ЗА СЕЛЕКЦИЯ ПО ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ+”

ЗА АКАДЕМИЧНАТА 2016/2017 година

Факултетът по славянски филологии обявява конкурс за студентска и докторантска мобилност по програма „Еразъм+”.

Тази година кандидатстването ще става по електронен път.

Срокът за кандидатстване е от 2 до 14 март (до 12 ч.). След това електронната платформа ще бъде затворена.

Електронната платформа е на адрес http://erasmus.uni-sofia.bg, бутон „Регистрирай се сега“. За достъп до електронната система студентите и докторантите вписват потребителското си име и парола от СУСИ.

Необходими документи за кандидатстване:

1. Молба (свободен текст; университетите, за които се кандидатства, да бъдат посочени в желания от студента ред).

2. Мотивационно писмо.

3. CV – европейски формат.

4. Академична справка.

5. Документ (академична справка, диплома, сертификат) за владеене на езика на страната, за която се кандидатства (или езика, на който се води обучението).

Допълнителна информация:

Могат да кандидатстват студенти от всички специалности и програми на Факултета по славянски филологиии.

Обучението в приемащия университет е в научно направелние „Филология” и по възможност в същата специалност, изучавана във Факултета по славянски филологии на Софийския университет.

В конкурса могат да участват студенти от трите степени на обучение (бакалаври, магистранти, докторанти) в редовна и задочна форма, като последните се обучават в редовна форма в приемащия университет.

Класирането се извършва на базата на успеха на кандидатите, специалността, степента на владеене на езика, образователната степен.

Детайлизирана информация относно условията на програмата и критериите за селекцията можете да получите от координатора по програма “Еразъм” на Факултета по славянски филологии проф. Амелия Личева и от членовете на факултетската комисия (проф. Милена Кирова, проф. Й. Тишева, проф. В.Алексиева, доц. Вл. Жобов, доц. А. Бурова)

КРИТЕРИИ

за допустимост и селекция на студенти и докторанти по програма „Еразъм+“, Ключова дейност 1, Образователна мобилност във висшето образование

Мобилност с цел обучение

Академична 2016/2017 година

1.1. Кандидатите трябва да са граждани на държава, участваща в програмата ”Еразъм+”, легитимни за участие в Ключова дейност 1, Образователна мобилност във висшето образование, или студенти/докторанти, официално признати от такава държава за бежанци, лица без гражданство или постоянно пребиваващи чужденци. Студенти/докторанти, които нямат статут на бежанци, на лица без гражданство или статут на постоянно пребиваващи чужденци в държава, участваща в програмата, могат да осъществят мобилност, в случай на свободни места и неусвоени средства. САМО при наличие на свободни места и неусвоени средства могат да бъдат избирани за участие в програмата и студенти, които са граждани на страна извън ЕС, записани в редовна форма на обучение.

1.2. Студенти/докторанти, които не са български граждани и са одобрени за участие в програмата, могат да осъществят мобилност в родната си държава, само ако за въпросната мобилност липсват други легитимни и одобрени участници.

1.3. Кандидатите трябва да бъдат записани в ОКС Бакалавър или ОКС Магистър за годината, през която ще осъществят мобилността, или да са докторанти, (и за трите степени е допустима редовна, задочна или дистанционна форма на обучение).

1.4. Към момента на кандидатстването за мобилност с цел обучение кандидатите следва да имат завършени мин. два семестъра от следването си в ОКС Бакалавър.

1.5. Кандидатите следва да владеят езика, на който ще се провежда обучението, съгласно изискванията на приемащия университет. В случай, че приемащият университет не е посочил изрично изискване за наличие на сертификат, удостоверяващ степента на владеене на езика, комисията за селекция на ниво факултет преценява по какъв начин ще се оценят езиковите познания на кандидата.

1.6. Кандидатите следва да отговарят на изискването - всеки студент/докторант има право на максимум 12 месеца мобилност за всяка степен на своето обучение (бакалавър, магистър, докторант), като в тази макс. продължителност включва и периода на мобилността с цел практика. За специалности, които приключват с присъждане на магистърска степен (напр. Право, Медицина), се допуска максимална продължителност на мобилността до 24 месеца (обучение и практика).

1.7. Кандидатите следва да удостоверят успех от обучението си в Софийски университет до момента на кандидатстването мин. мн. добър 4.50. За новозаписани магистри се взема средния успех от следването от бакалавърската степен и дипломната защита/държавния изпит. За докторанти се взема средния успех от приемните изпити.

2. Критерии за селекция:

2.1.Комисията за селекция на кандидатите избира студенти/докторанти с цел обучение на база комплексна оценка на тяхната мотивация, степента на владеене на езика на обучението в приемащия университет и средния успех към момента на кандидатстването за мобилност с цел обучение.

2.2. По обективна преценка на Комисията, не се допуска мобилност на студенти в ОКС Бакалавър през последния семестър на тяхното обучение.

Списък с университети

Общата информационна среща за студентите и докторантите, които тази година ще кандидатстват по „Еразъм+“, ще се състои на 2 март (сряда) от 14 до 16 часа в Аулата на Софийския университет.