Катедрата по славянско езикознание на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ се занимава с изследване на славянските езици и историята на славянските народи. Създаването и дейността на Катедрата са свързани с имената на видни български учени, допринесли за развитието на славистиката в България и по света, като проф. Иван Леков, проф. Стоян Романски, проф. Цветана Романска, проф. Светомир Иванчев и др.
През годините Катедрата по славянско езикознание се утвърждава като център за изследвания и обучение по славянски езици – полски, чешки, сръбски, хърватски, словашки, украински, словенски. Преподавателите водят лекционни курсове и семинарни занятия по основните езиковедски теоретични дисциплини (фонетика, морфология, синтаксис, словообразуване, лексикология, прагматика, стилистика, история на книжовните езици, теория и практика на превода, историческа граматика на съответните славянски езици, сравнително славянско езикознание, увод в славянската филология и др.) за слависти, българисти и за студенти от други факултети на университета. В последния учебен план на специалността е въведен и интензивен курс по устен конферентен превод от и на славянските езици, както и филмов превод със субтитриране.
Днес Катедрата по славянско езикознание на Софийския университет продължава да играе водеща роля в обучението на слависти и да има централно място в научните изследвания в областта на славянските езици и култури, да привлича студенти от цял свят и да поддържа съвременни стандарти за образование и научна дейност. Много от членовете на Катедрата, освен с научно-изследователска и преподавателска дейност, се занимават и с превод на художествена, научна и публицистична литература, анализират културни и езикови явления от различни перспективи и представят славянските езици в тяхната синхронна и диахронна многоаспектност.
Традиционно Катедрата има отлични връзки с други славистични центрове в съответните страни. Много от преподавателите са работили и работят като лектори по български език в чуждестранни университети. Постиженията на нейните членове са високо ценени в международната научна общност.
В Катедрата преподават и чуждестранни лектори от Полша, Словакия, Словения, Сърбия, Украйна, Хърватия, Чехия по всеки от изучаваните езици.
Благодарение на подписаните междууниверситетски договори за академично сътрудничество Катедрата често има възможност да бъде домакин на гостуващи преподаватели и да осъществява научен обмен.
Катедрата по славянско езикознание е и място за израстване и утвърждаване на млади специалисти. Всяка година се обявяват докторантури по всички направления, застъпени в специалността „Славянска филология“.
Величко Панайотовюни 3, 2024-Дългогодишен преподавател по словашки език и редица теоретични словакистични дисциплини (фонетика и фонология на словашкия език, стилистика на словашкия език, историческа граматика на словашкия език, прагматика на словашкия език). Наред с това в сътрудничество с проф.дфн Найда Иванова води магистърски лекционен курс Проблеми на славянската езикова контактология. Катедра: Славянско езикознание Научни интереси: Съпоставително славянско езикознание,… Прочетете още »
Димка Савоваюни 4, 2024-Доц. д-р Димка Савова е преподавател по сръбски и хърватски език, води занятия по практически език и по теоретични дисциплини. Автор е на повече от 70 научни публикации в сръбски, български, полски и хърватски научни издания, както и на две научни монографии (за деагентивността и за обобщеноличните изказвания в българския език) и на превод от… Прочетете още »
Албена Стаменоваюни 4, 2024-Доц. д-р Албена Стаменова завършва чешка филология през 1991 г. През 1996 е зачислена в аспирантура по украински език и през 2003 г. защитава дисертация на тема: „Лексикални старобългаризми в съвременния украински книжове език (с оглед на тяхната история)“. От 2002 г. е редовен асистент, от 2011 г. – доцент по украински език. Автор е… Прочетете още »
Цветанка Аврамоваюни 4, 2024-Доц. д-р Цветанка Аврамова завършва българска (1993 г.) и славянска филология – профил чешки език и литература (1996 г.) в СУ „Св. Климент Охридски“. През 2002 г. защитава докторска дисертация в Института за Български език при БАН на тема „Словообразувателни тенденции при съществителните имена в българския и чешкия език в края на ХХ век“ (издадена… Прочетете още »
Диляна Денчеваюни 4, 2024-Доц. д-р Диляна Денчева е абсолвентка на СУ „СВ. климент охридски”, специалност славянска филология, полски профил. докторската Ѝ дисертация е в областта на фразеологията и поетичния език, издадена като монография със заглавие „фразеологизмите в съвременната българска поезия”. В хабилитационния си труд „Метафора и преводимост. подход на лингвиста” тя отново се насочва към поетичния език, но… Прочетете още »
Радост Железароваюни 4, 2024-Доц. д-р Радост Железарова е преподавател в Катедрата по славянско езикознание към Факултета по славянски филологии от 2007 г. Преподава Теория на превода, Практика на превода, Конферентен превод от/на славянските езики, Практически чешки език. Докторската й дисертация на тема Прояви на лексикална асиметрия между българския и чешкия език (2003 г.) е издадена през 2015 г.… Прочетете още »
Емилия Македонскаюни 4, 2024-През 1988 г. Е. Македонска завършва специалността „Славянска филология“ – чешки език и литература в СУ „св. климент охридски“. през същата година е назначена в катедрата по славянско езикознание като филолог-специалист. от 1992 до 1996 г. е редовна докторантка във философския факултет на карловия университет в прага. през 1996 г. успешно защитава дисертацията си под… Прочетете още »
Росица Стефчеваюни 4, 2024-Росица Стефчева е главен асистент в Катедрата по славянско езикознание на Факултета по славянски филологии. Завършва Сръбска и хърватска филология с изучаване на словенски език през 1996 г., защитава докторска степен през 2006 г. Специализира в областта на методиката на чуждоезиковото преподаване и на езиковата прагматика в Нови Сад и Загреб. Р. Стефчева води лекционни… Прочетете още »
Мая Радичеваюни 4, 2024-Завършва специалност Славянска филология с профил бохемистика. През 2013 г. защитава дисертация и получава степен доктор. Дисертационният ѝ труд е на тема "Значение на падежните грамеми в старочешки в сравнение със среднобългарски (безпредложна употреба на Родителен и Творителен падеж)". Основните ѝ интереси са в областта на сравнителната граматика на славянските езици, историческата граматика на чешкия… Прочетете още »
Райна Камбероваюни 4, 2024-Гл. ас. д-р Райна Камберова преподава украински практически език, практика на превода, стилистика, прагматика на украинския език. Научните ѝ интереси са в областта на лексикологията, семантиката, теорията и практиката на превода, социолингвистиката, Тя е автор на множество научни публикации, включително учебници, статии и научни студии. Райна Камберова се занимава активно с превод на художествена литература,… Прочетете още »
Витка Делеваюни 4, 2024-От 2009 г. щатен преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". През 2012 г. защита на дисертационен труд за присъждане на степен „доктор“ в направление 2.1 филология, славянски езици (полски език) на тема: Перифразите в публицистичния стил на съвременния език. Семантична българско-полска конфронтация." От 2013 г. главен асистент в катедра Славянско езикознание. Провежда заяния за студентите… Прочетете още »
Мартин Стефановюни 4, 2024-Гл. ас. д-р Мартин Стефанов Стефанов завършва специалността Славянска филология с профил Сръбска и хърватска филология и втора специалност словенски език в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докторира в катедра Славянско езикознание, където преподава от 2009 г. Основните му научни интереси са в областта на историята и съвремието на южнославянските езици. Катедра: Славянско езикознание Водени… Прочетете още »
Жана Станчеваюни 4, 2024-Завършва „Славянска филология“ с профил Полски език в СУ „Св. Климент Охридски“ през 2009 г. През следващата година е зачислена като редовен докторант в катедра „Славянско езикознание“ на същия университет, а през 2013 г. защитава докторска дисертация на тема „Народномедицинска лексика в българската и полската езика картина на света“ под ръководството на проф. дфн Ив.… Прочетете още »
Павлина Мартинова-Ивановаюни 4, 2024-Гл. ас. д-р Павлина Мартинова-Иванова завършва специалност „Славянска филология“ с профил „Украинистика“ през 2004 г. В периода 2010 – 2013 г. е редовен докторант към Катедрата по славянско езикознание на Факултета по славянски филологии. От 2012 г. работи като хоноруван преподавател по практически украински език и теоретичен украински език. През 2013 г. защитава докторска дисертация.… Прочетете още »
Диана Ивановаюни 4, 2024-Диана Иванова е възпитаник на НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ“. През 1996 г. завършва славянска (словашка) и българска филолгия във факултета по славянски филологии. В периода 1997-2000 г. е хоноруван преподавател по словашки език, а от 2001 г. е редовен асистент към катедрата по славянско езикознание. През 2017 г. защитава докторската си дисертация. Автор е на… Прочетете още »
Евгения Митеваюни 4, 2024-Евгения Митева е абсолвент на специалността „Славянска филология – профил словашки език и литература“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2015 г. се дипломира като магистър, а от 2020 г. работи като асистент по словашки език към катедрата по Славянско езикознание във Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 2021… Прочетете още »
Васил Валентинов Гешевюни 3, 2024-Завършил е Славянска филология, полски профил и езиковедска специализация. Работи върху докторска дисертация на тема чистотата на езика в България и в Полша. Интересува се от езици, езикознание, история, културология и музика, и членува в Хора за старинна музика към Софийския университет „св. Климент Охридски“. Катедра: Славянско езикознание Водени учебни дисциплини: Практически полски III, IV,… Прочетете още »
Татяна Дунковаюни 4, 2024-Завършва СУ „Св.Климент Охридски”, специалност Славянска филология, профил Сръбски и хърватски език, сръбска, хърватска и словенска литература и преподавател по български език и литература. Втора специалност "Руски език и литература". От 1978 г. до 1984 г. е научен сътрудник в Секцията по сравнително славянско езикознание на Института по български език при БАН. От 1984 г.… Прочетете още »
Полина Николоваюни 4, 2024-Хон. ас. д-р Полина Николова от 2010г досега води различни дисциплини, свързани с практическия словашки език, практиката на превода от и на словашки език и конферентния превод от и на словашки език. Има издаден превод на български език на първия електронен словашки роман "Среднощен дневник" от Максим Е. Маткин. Занимава се с писмени и устни… Прочетете още »
Дорота Фатерюни 4, 2024-Дорота Фатер – филолог полонист, историк, политолог. Директор на Полското училище „Владислав III Варненчик“ към Посолството на Република Полша в София, академичен преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Бивш лектор на полски език в: Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“, Софийски Университет „Св. Климент Охридски”, Католически Университет „Петер Пазмани” Будапеща (Унгария).… Прочетете още »
Аугусто Ечевери-Чуковскиюни 4, 2024-Завършва през 2014 година Славянска филология с полски език. През 2016 година започва преподавателската си дейност. През годините води занятия по Практически полски език за 2, 3 и 4 курс, Конферентен превод, Писане на магистърска теза, Фразеология на полския език, Практически полски език за студенти от украинския профил. Катедра: Славянско езикознание Научни интереси: Методика на… Прочетете още »
Надя Радовановаюни 4, 2024-Завършила съм Славянска филология профил сръбски и хърватски език през 1996г. Работя в СУ „СВ. Климент Охридски“ от октомври 2007 г, като инспектор учебна дейност към катедра Славянско езикознание , а от 2018 и към катедра Славянски литератури. Хоноруван преподавател съм по практически сръбски и хърватски език на специалност БФ. Катедра: Славянско езикознание Водени учебни… Прочетете още »
Биляна Васичюни 4, 2024-Лектор по сръбски език от академичната 2008/ 2009 г. Катедра: Славянско езикознание Водени учебни дисциплини: Комуникативни умения на сръбски език Практически сръбски език Норма и стандарт на сръбския език Лексика и фразеология на сръбския език Делова кореспонденция на сръбския език Правопис и правоговор на сръбския език Специализации: Курс за усавршавање лектора српског језика, 23.08–09.09.2022, Универзитет… Прочетете още »
Жанета Павловичюни 4, 2024-Завърших ягелонски университет в Краков, където придобих магистърска степен по славянска филология (българистика) и докторска степен по филологически науки. По време на докторантурата си завърших курс по методика на преподаването на полски език като чужд и започнах работа като преподавател по полски език в софийския университет „св. Климент охридски“. След това бях учител по полски… Прочетете още »
Найда Ивановаюни 3, 2024-- 1984 – доктор - 1984 – старши асистент - 1987 – главен асистент - 1992 – доцент - 2008 – доктор на науките - 2010 – професор Катедра: Славянско езикознание Водени учебни дисциплини: Увод в славянската филология – специалност Славянска филология Социолингвистика на славянските езици (с доц. д-р Величко Панайотов) – специалност Славянска филология… Прочетете още »
Стилиян Стойчевюни 4, 2024-Доц. д-р Стилиян Иванов Стойчев е завършил специалностите Чешка филология и Общо езикознание в Карловия университет в Прага, Чехословакия. От 1985 г. работи като преподавател по чешки език в Катедрата по славянско езикознание на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Освен курсове по практически чешки език води и лекционни курсове по морфология и по фонетика и… Прочетете още »
Ирена Попадийнаюни 4, 2024-Завършила съм Софийският университет през 2015г., където продължих и като докторант, защитих дисертационния си труд през 2019г. и оттогава съм хоноруван преподавател към катедрата по славянско езикознание, а преподавам на бохемистите чешки практически език. Катедра: Славянско езикознание Научни интереси: Чешки език, езикознание Връзки: Email: irena.mankova@abv.bg Прочетете още »