Форма на обучение: редовна и задочна
Продължителност на обучението : 2 семестъра
Професионална квалификация: Магистър по българска филология– трансгранична българистика
Учебен план (редовно обучение), учебен план (задочно обучение)
Условия за прием
- Завършена бакалавърска или магистърска степен по „Българска филология”, „Славянска филология” или „Начална педагогика”.
- Кандидатите за места, субсидирани от държавата, се явяват на приемен изпит (събеседване). Класирането става въз основа на бал, образуван от сумата от оценката от конкурсния изпит и средноаритметичната оценка от дипломата за висше образование.
Приемът за платено обучение е по документи, без изпит.
Магистърската програма „Трансгранична българистика” възниква, за да отговори на актуалната политическа и социокултурна ситуация в България, отразяваща промяната на българската позиция в Европа и света. След отварянето на границите на нашата страна и приемането й за равноправен член на ЕС българският език, литература и култура придобиха нов статут в България и извън пределите й – както за чужди граждани, така и за лица от българската диаспора; както за новите български мигрантски общности, така и за граждани на Република България с различен от българския етнически произход.
Магистърската програма подготвя висококвалифицирани филолози българисти с интерес към преподаването на българистичните дисциплини в чуждоезиково обкръжение и към научното изследване на българския език като чужд или втори. Завършилите тази програма получават знания и умения, които им позволяват да се реализират като лектори по български език, литература и култура в чуждестранни университети; да преподават в училища и университети извън България, които обучават представители на българската диаспора; в български училища, където се обучават носители на друг майчин език; като специалисти по въпросите на чуждестранната българистика – в държавната администрация у нас, в посолства, консулства, културни интитути и други културно-просветни институции на РБългария извън страната ни и т.н.
Конспект за приемен изпит (събеседване)
Изпитът протича под формата събеседване на членовете на приемната комисия с кандидатите.
Комисията очаква кандидатите да мотивират желанието си за следване в магистърската програма; да докажат уменията си да се изразяват на книжовен български език и предпочитанията си за професионална реализизация в сферата на преподавателската дейност. Потенциални теми за събеседване са:българските малцинства и общности в чужбина; разликите между преподаване на български език, литература и култура в родна и в чуждоезикова среда; ролята на преподавателя като неформален посланик на нашата страна в чужбина; емигрантски и мигрантски процеси в миналото и настоящето.
При равни изпитни резултати ще бъдат предпочитани кандидатите, владещи чужди езици.
Ръководител на програмата:
проф. д-р Петя Осенова –
Програмен съвет: проф. дфн Юлияна Стоянова, проф. дпн Адриана Дамянова и проф. дфн Димитър Веселинов
Магистърска програма „Трансгранична българистика“ – неспециалисти