Славянска филология (редовна форма)
Обучението в специалност „Славянска филология“ е петгодишно и завършва с придобиването на магистърскa степен, като в последния курс на следването студентите избират между езиковедска или литературоведска магистърска специализация. Завършилите специалността имат две равнопоставени квалификации – специалист по славянска филология и специалист по българска филология. По време на следването съществува възможност за придобиване на учителска правоспособност (учител по български език и литература).
В рамките на специалността студентите се разделят в пет профила: полски, чешки, сръбски и хърватски (с изучаване на словенски език), словашки, украински. В обучението по език участват чуждестранни лектори – носители на езика от съответните страни. Във всеки от профилите в рамките на два семестъра се изучава и втори славянски език. Студентите в специалността „Славянска филология“ изучават езика, литературата и културата на съответните славянски страни, български език и литература, езиковедски и литературоведски дисциплини, теория и практика на превода и т.н.
По време на следването се осигуряват множество възможности за специализация и обучение в чуждестранни университети, както и за стажове и практики в различни български организации, институции и фирми.
Възможности за реализация: като преводачи; редактори; учители по български език и литература; преподаватели във висши училища и изследователи в научни институти; журналисти и кореспонденти в медиите. Завършилите специалността работят в държавни и международни институции, в обществени и културни организации, в областта на международните дипломатически и търговски отношения, в частни и държавни фирми с широк спектър от дейности: търговия, аутсорсинг, туризъм, услуги и др.