Съпоставително езикознание / Contrastive Linguistics, XLVIII, 2023, кн. 3-4

СЪДЪРЖАНИЕ

СЪПОСТАВИТЕЛНИ  ИЗСЛЕДВАНИЯ

Мая Александрова – Съдбата и мотивът за предене и тъкане в различни езици и култури

Евгения Митева – Фразеологизмите с компонент бял и черен цвят в българо-словашки контекст

Diana Klüh, Tania Avgustinova – Initial observations on language-contact-induced grammatical features in Ladino speakers’ Bulgarian

ДИСКУСИИ, ОБЗОРИ, НАУЧНИ СЪОБЩЕНИЯ

Петя Асенова – За своеобразието на румънската темпорална система – романска, балканска или…? (опит за характеристика)

Мариана Георгиева – Парадигма на модалността в българския синтаксис

ПО ПОВОД НА…

Райна Драгичевич – В памет на Предраг Пипер

Каталина Ваташеску – Василка Алексова. Важността на сравнителните изследвания върху българския и румънския

РЕЦЕНЗИИ И АНОТАЦИИ

Е. Тилев. Морфологична (не)категориалност (Красимира Петрова)

R. Alexander, Vl. Zhobov. Bulgarian Dialects. Living Speech in the Digital Age. (Гергана Падарева-Илиева)

А. Баранова. Националнокултурната специфика на конотациите в превода от руски на български език. (Елена Меснянкина)

Е. Раденкова. Игровые трансформации паремий и прецедентных высказываний в заголовках российских печатных СМИ.(Лиляна Цонева)

Ч. Т. М. Хоа, Н. Т. Тхук, Ч. Т. Х. Хан, Н. В. Чан, Ст. Буров, Ст. Димитрова, П. Пехливанова, Р. Бенева. Българско-виетнамски речник. (ДианаБлагоева)

ГОДИШНИНИ

Владислав Миланов – Любомир Милетич и началата на българистиката и славистиката. (По повод 160-годишнината от неговото рождение)

Ангел Ангелов – За някои от заветите на проф. Мирослав Янакиев

(По повод 100-годишнината от неговото рождение)

Ценка Досева, Цветана Ралева – Думи за проф. Румяна Павлова – учения и учителя (По повод 90 години от рождението ѝ)

Петя Асенова – Мария Данчева на 80 години

Русана Бейлери – Избрана библиография на Мария Данчева

ХРОНИКА

Атанаска Атанасова, Христина Кукова – Десети форум Българска граматикаФеноменът устна реч

Симеон Кайнакчиев – Международна научна конференция Wege und Umwege zum Wandel (София, 12 – 14.10.2023 г.)

Татяна Лекова – Международни научни конференции, посветени на 80-годишния юбилей на българистиката и полонистиката в Неаполския университет „Ориентале“

Велин Петров – Представяне на Българско-виетнамски речник (Велико Търново, 19 май 2023 г.)

IN MEMORIAM

Радост Железарова – Василка Радева (1940–2023)

Евгения Вучева – Мария Китова (1949–2023)

БИБЛИОГРАФИЯ

Соня Бояджиева – Български езиковедски дисертации за 2022 г.

Ина Михайлова – Съдържание на годишнина XLVIII (2023) на списание Съпоставително езикознание

Нашите автори в броя