Latest

 

 

На 30 и 31 май в рамките на работата по проект „Текст и действителност. Действителност и текст“ с ръководител проф. д-р Надежда Сталянова в рамките на проект „Софийски Университет – Маркер за Иновации и Технологичен Трансфер (SUMMIT)“  ще се проведе практически семинар по проблемите на устния превод, насочен към студенти  и преподаватели от Факултета по славянски филологии и Факултета по класически и нови филологии. Водещ на семинара: доц. д-р Елена Крейчова от Масариковия университет в Бърно, Чехия.

 

На 30 май в зала 160Б от 12.00 ще се проведе лекция с последващ workshop на тема: Развиване на когнитивните умения на устните преводачи“.

Лекцията е насочена към развитието на най-важните когнитивни и
говорни умения на преводачите. Съсредоточава се върху развиването на  способността за концентрация, краткосрочната памет, въображението, словесната креативност, способността за правилно използване на синоними, антоними, тълкуване на съдържанието на понятията и готовността за бърза реакция на бъдещите преводачи.

 

На 31 май в зала 247 А от 12.00 ще се проведе лекция с последващ workshop на тема:Теория и практика на устния превод“.

Лекцията е насочена към спецификите на устния превод в съпоставка с писмения. Представят се и различни методи за работа при подготовката на бъдещите преводачи с цел овладяването на техниката на говорене, концентрацията, разпределението на вниманието и техниките за работа с паметта.

 

Доц. д-р Елена Крейчова е преподавател в Катедрата по славистика към Философския факултет на Масариковия университет, Бърно, Чехия. Научните й интереси са в областта на сравнителното славянско езикознание, психолингвистиката, теорията и практиката на превода. Съдебен преводач към Министерството на правосъдието на Чехия от 2001 година. Превежда художествена и специализирана литература.

 

 

 

 

 

Seminar

The Boundary of Secret

Reading Jacques Derrida’s Répondre du secret (Seuil, 2024)

 

Yuji Nishiyama (Tokyo Metropolitan University)

8th June 2024, 14:00-16:00

Sofia University "St. Kliment Ohridski", Room 149

 

Organized by the Literary Theory Department at the Faculty

of Slavic Studies, Sofia University, and the Association for Deconstruction

Supported by Tokyo Metropolitan University

 

Yuji Nishiyama is Professor at Tokyo Metropolitan University. He works on modern French philosophy, focusing on Jacques Derrida and Maurice Blanchot, and is also a translator into Japanese. Among many other works, he is the author of Literature as Contestation: Solitude, Friendship and Community in Maurice Blanchot (2007) and To breathe through Words now: Humanities in the Age of Viruses (2021).

 

Катедра по теория на литературата

 

 

 

 

Платен стаж в Летния семинар по българистика

 

Уважаеми колеги,

Летният семинар по български език и култура за чуждестранни българисти и слависти предлага на студентите и докторантите от Факултета по славянски филологии възможност за платен стаж като сътрудник.

Семинарът ще се проведе от 14 юли до 3 август 2024 г. в с. Лозен и осигурява:

  • работа на пълна работна заетост със заплащане;
  • нощувки и изхранване в рамките на Семинара;
  • образователни екскурзии в България;
  • общуване със студенти и докторанти от над 20 държави в Европа и Азия, които споделят сходни интереси;
  • шанс за творческа изява.

Изисквания към кандидатите:

  • добро говоримо и писмено владеене на английски език;
  • комуникативност и желание за работа в екип.

Владеенето на друг славянски език, техническата грамотност с аудио-визуална техника и опитът в сферата на анимацията ще се считат за предимство.

 

Моля, подавайте своите автобиографии (CV) на електронен адрес: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. в срок до 31 май 2024 г.

 

Летен семинар по български език и култура

Дарение на авторски издания за участниците в Летния семинар по българистика

 

 

 

 

 

Лекция и майсторски клас по украински правопис на проф. д-р Оксана Баранивска от Ягелонския университет в Краков

 

Д-р Оксана Баранивска е професор в Катедрата по украинистика в Института по източнославянски филологии на Ягелонски университет, където работи от 20 години. Научните ѝ интереси са в областтта на културата на украинския език, езика на украинските медии, методите на преподаване на украински като чужд език и, разбира се, украинския правопис. Проф. Баранивска е автор на идеята и главен координатор на международния конкурс по украински правопис, който се провежда ежегодно от 2006 г. и в което украинистите от Софийския университет участват от 2016 г. Тя е съавтор на учебници по украински език за поляци – за основно и средно ниво.

Проф. Баранивска е у нас на посещение по програма „Еразъм +“ и ще прочете лекция на тема „Младежкият сленг в съвременния украински език“ на 13 май  от 14.30 часа в 428 кабинет „Михайло Драгоманов“ и ще проведе майсторски клас по украински правопис „Украинският правопис: минало и настояще“ на 15 май, сряда, от 12.30 часа отново в 428 кабинет.

 

Българска виртуална украинистика

 

 

 

 

 

 

Дарение на авторски издания за участниците в Летния семинар по българистика

 

Уважаеми колеги,

 

Летният семинар по български език и култура за чуждестранни българисти и слависти предлага възможност на всички преподаватели във Факултета по славянски филологии да дарят свои авторски монографии, сборници, учебни помагала и книги с художествено съдържание. В Семинара тази година се очакват студенти, преводачи и преподаватели от повече от 20 страни в Европа и Азия и той се явява един от най-удобните случаи за популяризиране на работата ни зад граница. Вярваме, че по този начин ще задълбочим междууниверситетската комуникация, ще повишим видимостта и значимостта на Софийския университет в международната българистика и славистика и ще отговорим на съвременните предизвикателства пред научната ни дейност.

 

Молим всички, които разполагат със свободни екземпляри от свои трудове и желаят да ги дарят на участниците в Семинара, да заявят съответните заглавия и брой книги до 5 юни 2024 г. на електронен адрес: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Приемането ще се договаря индивидуално в удобно за дарителите време.

 

Летен семинар по български език и култура, 14 юли-03 август 2024