Сайтът се разработва с подкрепата на НФНИ - МОН, програма Информационно общество
ПРАКТИЧЕСКА ГРАМАТИКА. БЪЛГАРСКИ ЕЗИК
|
СЪДЪРЖАНИЕ | |||
Сложно съставно изречение |
||
Всяка позиция – част на изречението, освен с отделна дума или словосъчетание може да се запълни и с изречение. Това не се отнася само за сказуемото, защото всяко сказуемо е предикативно ядро. Изреченията, които се явяват в позициите на части на изречението, са подчинени на част от главното изречение или на цялото главно изречение. С изречение може да бъде изразена и главна част - подлогът. Подчинените изречения не са просто разширен аналог на частите на изречението, а се намират в комплексно взаимоотношение с главното изречение. Според своята функция подчинените изречения са:
Според начина, по който подчиненото изречение се свързва с главното, те биват съюзни и безсъюзно свързани. Съюзните подчинени изречения се свързват с подчинителни съюзи, най-често че, да, без да, но също така и съставни съюзи – въпреки че, макар че, за да, макар и да и др. Безсъюзните подчинени изречения са относителни и косвено въпросителни. Относителните и въпросителните местоимения не са съюзни думи, а местоимения със собствено синтактична функция в подчиненото изречение, която може да е на главна част – подлог. Не е правилно тези местоимения да се наричат съюзни думи. Популярното в повечето учебници определение на тези местоимения като съюзни думи е поради факта, че те обикновено заемат начална позиция в подчиненото изречение, същата като на съюзите. Към едно главно изречение може да има повече от едно подчинено изречение. Ако подчинените изречения са към една и съща част на главното изречение, те са съподчинени изречения. Възможно е обаче подчиненото изречение да има свое подчинено изречение. В този случай говорим за последователно подчинени изречения.
Правописно правило! Подчиненото изречение винаги се отделя от главното със запетая. Тя се поставя след подчиненото изречение, когато то се намира пред главното, пред подчиненото изречение, когато се намира след главното, и от двете му страни, когато се намира между частите на главното изречение. Подложно изречение
Правописно правило! Правилото, че пред относителните местоимения се поставя запитая, почива на обстоятелствето, че те са в началото на подчинени изречения, следователно трябва да се отделят със запетая. Когато относителното местоимение изпълнява функция в простото изречение, пред него не се поставя запетая: Отворете който искате атлас и намерете там държавата Лампадефория (Св. Минков). Подложни изречения косвени въпроси. Подложното изречение, съдържащо въпросително местоимение, може да бъде заменено с показателното местоимение това. Какво възнамеряваш, е важно (Това е важно); Дали се съгласяват е определящо (Това е определящо).
Правописно правило! Когато косвено въпросителното изречение е след главното, то не се отделя със запетая: Интересно е какво мислиш; В задачата се пита дали е възможно. |
||