Кандидатстудентска кампания – 2024 година
Ден на отворените врати в Софийския университет – 10 март 2024 г.
Специалности във Факултета по славянски филологии
Българска филология (редовна и задочна форма)
В специалността „Българска филология“ студентите се подготвят за специалисти по български език и литература с широка обща култура и сериозна професионална квалификация. По време на обучението в бакалавърската степен студентите могат да придобият учителска правоспособност за учител по български език и литература в средното училище в предлагания от факултета избираем модул.
В рамките на специалността се изучават различни дисциплини от областите на езикознанието и литературознанието, историята на българския език и литература. Усвояват се знания върху българския фолклор и култура. Преподава се историята на различни европейски литератури. На студентите се предоставя избор за индивидуализиране на обучението им под формата на свободноизбираеми курсове, възможност за усвояване на допълнителни езици и пр.
В бакалавърската програма се осигуряват множество възможности за специализация и обучение в чужди университети чрез програми като „Еразъм+“ и образователни стипендии на МОН. По време на следването студентите могат да се възползват от варианти на стажове и практики в организации, институции и фирми.
Възможности за реализация: като преподаватели в средните и висшите училища; в научноизследователски институти; журналисти и кореспонденти в средствата за масова информация; коректори, редактори в издателства; служители в отдели за връзки с обществеността, библиотеки, архиви, музеи; специалисти в държавни и международни институции, в обществени и културни организации.
Славянска филология (редовна форма)
Обучението в специалност „Славянска филология“ е петгодишно и завършва с придобиването на магистърскa степен, като в последния курс на следването студентите избират между езиковедска или литературоведска магистърска специализация. Завършилите специалността имат две равнопоставени квалификации – специалист по славянска филология и специалист по българска филология. По време на следването съществува възможност за придобиване на учителска правоспособност (учител по български език и литература).
В рамките на специалността студентите се разделят в пет профила: полски, чешки, сръбски и хърватски (с изучаване на словенски език), словашки, украински. В обучението по език участват чуждестранни лектори – носители на езика от съответните страни. Във всеки от профилите в рамките на два семестъра се изучава и втори славянски език. Студентите в специалността „Славянска филология“ изучават езика, литературата и културата на съответните славянски страни, български език и литература, езиковедски и литературоведски дисциплини, теория и практика на превода и др.
По време на следването се осигуряват множество възможности за специализация и обучение в чужди университети, както и за стажове и практики в различни български организации, институции и фирми.
Възможности за реализация: като преводачи; редактори; учители по български език и литература; преподаватели във висши училища и изследователи в научни институти; журналисти и кореспонденти в медиите. Завършилите специалността работят в държавни и международни институции, в обществени и културни организации, в областта на международните дипломатически и търговски отношения, в частни и държавни фирми с широк спектър от дейности: търговия, аутсорсинг, туризъм, услуги и др.
Руска филология (редовна форма)
В специалност „Руска филология“ се изучават руски език и литература. Преподават се съвременният руски език (фонетика, лексикология, морфология, синтаксис и прагматика), историята и поетиката на руската литература през всички етапи на нейната еволюция от древността до наши дни в контекста на културата на Русия; теория и практика на превода, странознание, история на руския език, стилистика, както и общофилологически езиковедски и литературоведски дисциплини.
В трети и четвърти курс се осъществява специализирано обучение в рамките на преводачески или педагогически профил (по избор). Желаещите могат да изучават и двата профила едновременно. Предлага се също така възможност за обучение в чуждестранни университети по програмата „Еразъм“.
Възможности за реализация: като преводачи, учители по руски език и литература, журналисти, редактори в медиите и в издателства за художествена и научна литература, дипломати, специалисти в публичната администрация и в частни компании, екскурзоводи, експерти по руски език в сферата на туризма и др.
Балканистика (редовна форма)
Обучението в специалност „Балканистика“ е петгодишно и завършва с магистърска степен. Изучават се с равен брой часове три балкански езика – румънски, албански и гръцки, с възможност за допълнителни часове през последната година. Заедно с това студентите получават подготовка и по български език. Проследява се историята на Балканите от Античността до съвремието, балканските литератури и култури. Студентите имат възможност да посещават езикови курсове в балканските държави, както и да участват в обменни програми с чуждестранни университети. В резултат на цялостното обучение в специалността се придобиват задълбочени познания за езиковите, културните и социално-историческите процеси на Балканите, както и отношенията им с Европа.
Възможности за реализация: преводачи, дипломати, журналисти, редактори, служители в международни компании, в държавни и европейски институции, в неправителствения сектор, екскурзоводи, туроператори, преподаватели по балкански езици, изследователи в научни организации.
Балообразуване
ФАКУЛТЕТ ПО СЛАВЯНСКИ ФИЛОЛОГИИ
2024/2025 уч. г.
СПЕЦИАЛНОСТИ | Форми на обучение | кандидатстудентски изпити/държавни зрелостни изпити | Оценки от дипломата за средно образование³ |
Българска филология | Редовна,
Задочна |
С коефициент 3:
1. ДЗИ¹ по български език и литература 2. ДЗИ² по български език и литература
С коефициент 3: 3. ДЗИ по английски език 4. ДЗИ по немски език 5. ДЗИ по френски език 6. ДЗИ по испански език 7. ДЗИ по италиански език 8. ДЗИ по руски език
|
Български език и литература
|
Славянска филология | Редовна | С коефициент 3:
1. ДЗИ¹ по български език и литература 2. ДЗИ² по български език и литература
С коефициент 3: 3. ДЗИ по английски език 4. ДЗИ по немски език 5. ДЗИ по френски език 6. ДЗИ по испански език 7. ДЗИ по италиански език 8. ДЗИ по руски език |
Български език и литература
|
Руска филология | Редовна | С коефициент 3:
1. ДЗИ¹ по руски език
С коефициент 2,5: 2. ДЗИ¹ по български език и литература 2. ДЗИ² по български език и литература 4. ДЗИ по английски език 5. ДЗИ по немски език 6. ДЗИ по френски език 7. ДЗИ по испански език 8. ДЗИ по италиански език
|
Български език и литература |
Балканистика | Редовна | С коефициент 3:
1. ДЗИ¹ по български език и литература 2. ДЗИ² по български език и литература
С коефициент 3: 3. ДЗИ по английски език 4. ДЗИ по немски език 5. ДЗИ по френски език 6. ДЗИ по испански език 7. ДЗИ по италиански език 8. ДЗИ по руски език |
Български език и литература
|
Забележка:
- Оценка от ДЗИ¹ по съответния учебен предмет, изучаван във втори гимназиален етап като профилиращ учебен предмет.
1.1. ДЗИ¹ по български език и литература е оценката от задължителния държавен зрелостен изпит по този учебен предмет.
- Оценка от ДЗИ² по съответния учебен предмет от допълнителния държавен зрелостен изпит.
- Оценка от ДЗИ по съответния учебен предмет е оценка от задължителен или от допълнителен държавен зрелостен изпит.
- Когато в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващ учебен предмет, като една от тях е от държавен зрелостен изпит, а другата – от курса на обучение, за балообразуваща оценка се счита оценката от държавния зрелостен изпит.