Катедра „Български език като чужд” е създадена през 1986 г. Като „Втора катедра по български език” към Факултета по славянски филологии на СУ „Св. Климент Охридски”. По-късно е преименувана на катедра „Български език като чужд”. Нейни ръководители в годините са изтъкнати българисти и преподаватели като проф. Боримир Кръстев, доц. д-р Ана Слуцка, доц. Д-р Недка Гарибова, проф. д-р Елена Хаджиева, проф. д-р Радка Влахова – Руйкова, доц. д-р Атанас Атанасов.
В Катедра „Български език като чужд” се развива активна преподавателска и научна дейност, основана на най-добрите академични практики и фокусирана върху актуалните проблеми на приложната лингвистика и съвременното езиково обучение.
Ежегодно в курсове по практически български език се обучават над 500 чуждестранни студенти, следващи във всички бакалавърски програми на факултетите на Софийския университет. Програмите за обучение по български език са създадени с тематичен акцент в зависимост от предметната област на отделните специалности.
Преподавателите от Катедрата водят специализирани курсове в областта на приложната лингвистика и теорията на обучение по втори език.
От 2014 г. Катедрата провежда курсове по общ български за нивата от А1 до Б2 за студенти, включени в обмен със Софийския университет по програмите „Еразъм” и „Еразъм+”.
В Катедра „Български език като чужд” се провеждат изпити за ниво на владеене на български език за всички нива според ОЕРР, резултатите от които се удостоверяват със Сертификат за владеене на български език на Софийския университет.
От 2023/2024 г. учебна година в Катедра „Български език като чужд” се обучават студенти магистри, избрали да продължат развитието си като преподаватели по български език като втори в магистърската програма „Приложна лингвистика. Преподаване на български език като втори”. Програмата предлага курсове във всички дисциплини, необходими за подготовка на преподавателя по български език за специфична цел – обучение по втори език. Широко са застъпени класически теоретични постановки на традиционната лингвистика, теорията на обучението по втори език, методическите модели и полезни практики, приложими в обучението по български език на различни общности.
Магистърската програма подготвя учители и бъдещи учени, които са необходими за езиковото обучение на различни общности в България и извън нея, както и компетентни специалисти за утвърждаването на стандарт в обучението по български език като втори и деятели на българската езикова политика.
Инициативен комитет от Катедра „Български език като чужд” провежда годишната Международна научно-приложна конференция „Контакт на езици и култури”. Форумът поставя актуални въпроси за учените в полето на приложната лингвистика и цели да предизвика дискусия по широк кръг от теми, сред които езиковата политика и езиковото планиране, създаването на програми и ресурси, изграждане на мрежа от връзки на обучаващите институции по български език и мн. др.
Контакти:
тел.: +3592 930 8573
e-поща: bulgarian_as_foreign@slav.uni-sofia.bg
адрес: гр. София, бул. „Цар Освободител“ 15, Ректорат, кабинет 118
Ивета Ташеваюни 1, 2024-Ивета Ташева е завършила Медицинския университет в София през 1996 г. Има придобити специалности „Вътрешни болести“, „Инвазивна кардиология“ и „Ангиология“. Притежава магистърска степен по „Здравен мениджмънт“. През 2019 г. защитава докторска дисертация в сферата на кардиологията в Медицинския факултет на СУ. От 2020 г. преподава медицинска хуманитаристика и превод на медицинска терминология в МП „Преводач-редактор“… Прочетете още »
Мирена Пацеваюни 4, 2024-Д-р Мирена Пацева е доцент в Катедра по български език като чужд. Завършила е Българска филология и История и теория на културата. Докторската ѝ дисертация е на тема Национално-културна специфика на значението на думата. Сред лекционните ѝ курсове са Фонетика на българския език. Специфика на преподаването на фонетичните особености на българския език в обучението като… Прочетете още »
Венера Байчеваюни 4, 2024-Доц. д-р Венера Матеева - Байчева е преподавател по български език като чужд в катедра "Български език като чужд" на Факултета по славянски филологии в СУ "Св. Климент Охридски". Завършва НГДЕК "Константин - Кирил философ" през 2000г.; - Придобива бакалавърска степен по българска филология и магистърска степен по лингвистика във Факултета по славянски филологии на… Прочетете още »
Атанас Атанасовюни 1, 2024-Доцент по синтаксис и компютърна лингвистика към катедра „Български език“ и ръководител на катедра „Български език като чужд“. Докторската му дисертация, защитена през 2006 г., е на тема „Безличните предикати в съвременния български език (аргументна структура и компютърен модел на описание)“, а хабилитационният му труд е озаглавен „Предложни фрази в предикативна позиция (аргументна структура)“ (2016… Прочетете още »
Весела Шушлинаюни 4, 2024-Весела Шушлина завършва магистърска програма по специалността „Българска филология“ във Факултета по славянски филологии на СУ „Св. Климент Охридски“ през 1999 г. От 2000 г. до 2011 г. работи като учител по български език и литература в системата на средното образование. От 2011 г. е асистент, а по-късно – главен асистент в катедра „Български език… Прочетете още »
Рени Мановаюни 4, 2024-Рени Манова е завършила бакалавърска степен по специалността „Българска филология“ във Факултета по славянски филологии на СУ „Св. Климент Охридски“ през 2013 г, а през 2014 г. придобива професионална квалификация „Магистър по българска филология – лингвистика – езикова система и речеви практики“. Наградена е със знак „Отличник на Софийския университет“. През 2015 г. е зачислена… Прочетете още »
Катрин Костоваюни 4, 2024-Катрин Константинова Костова завършва 157 ГИЧЕ „Сесар Вайехо“ през 2009 година с профил „Испански език”. През 2014 година завършва магистър в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ - специалност славянска филология, профил бохемистика: филолог – славист, чешка и българска филология. От 2015 година започва да преподава български език и литература в прогимназиален и гимназиален етап. През… Прочетете още »
Елена Руневскаюни 4, 2024-Елена Руневска е асистент в Катедра по български език като чужд от 2008 г. Завършила е 22. СОУ „Г. С. Раковски“ с хуманитарен профил. Продължава обучението си в Института по библиотечно дело със специалност „Библиотечно дело и билиография“ със степен „бакалавър“. Възпитаничка е на първото висше учебно заведение у нас в специалността „Българска филология“ със… Прочетете още »
Людмила Милошеваюни 4, 2024-Людмила Милошева е работила като секретар към адвокатско дружество от 2011г. до 2015 г. От 2017 г. е инспектор учебна дейност в катедра“Български език като чужд“. От 2023 г. е инспектор учебна дейност и в катедра “Теория на литературата“ и катедра „Общо, индоевропейско и балканско езикознание“. Катедра: Български език като чужд / Общо, индоевропейско и… Прочетете още »
Издания на Катедрата по български език като чужд:
Светът на децатасептември 14, 2018-„Светът на децата“ е първото пособие от планирана поредица учебни книги, предназначено за деца / ученици в начален курс от етнически български групи, живеещи извън страната и за които българският е втори език. Представителство на такива групи са семействата на бесарабските българи в Украйна и Молдова, преселниците в страни от Западна Европа, Австралия, Нова Зеландия и… Прочетете още »
Днес за какво ще си говорим?септември 14, 2018-Новата учебна книга „Днес за какво ще си говорим?“ е поредният проект на катедра „Български език като чужд“, СУ „Св. Климент Охридски“, който е посветен на изучаването на българския език и комуникацията в чуждоезикова среда. Книгата е предназначена за чуждестранни студенти, специализанти и граждани със степен на владеене на българския език В1, В2, С1 и С2, среднонапреднали… Прочетете още »
НОВА ПРАКТИЧЕСКА ГРАМАТИКА НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК ЗА ЧУЖДЕНЦИноември 24, 2016-НОВА ПРАКТИЧЕСКА ГРАМАТИКА НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК ЗА ЧУЖДЕНЦИ Учебната книга „Нова практическа граматика на българския език за чужденци” е предназначена за чуждестранни граждани, изучаващи български език, както и за всички интересуващи се от ясни граматически правила и разговорни тенденции, характерни за съвременната българска езикова ситуация. Съдържанието съставя четири части: Фонетика; Граматика; Етикет и фразеология; От… Прочетете още »