Теория на литературата

Катедра „Теория на литературата“ е една от най-старите в Софийския университет. Тя е продължител на „Катедра по всеобща културна и литературна история“, създадена на 16 декември 1894 г. от професор Иван Шишманов. Съгласно Закона за университета от 1904 г., предложен от проф. Шишманов, тогава министър на народната просвета, тя е преименувана в „Катедра по сравнителна литературна история“ и влиза в структурата на Историко-филологическия факултет. През 1908 г. за редовен доцент към нея е избран Михаил Арнаудов. След като новият Закон за университета от 1909 г. разрешава назначаването на повече от един професор в катедра, той бива избран за извънреден професор. През 1911 г. като редовен професор бива утвърден отново Иван Шишманов, който междувременно преподава като частен хоноруван доцент. Първата официална програма на университета от 1910 г. предвижда специалностите „Славянски филологии“ и „Литература“ да полагат задължителен изпит по „принципите на литературната наука“ и по „една епоха от сравнителната литературна история“. На катедрата е възложено преподаването на съответните задължителни курсове. Наред с тях преподавателите разработват и редица свободноизбираеми курсове. През 1912 г. за редовен доцент към катедрата е избран Александър Балабанов. През 1917 г. той е избран за извънреден професор, а в края на 1921 г. я напуска, за да оглави новосъздадената Катедра по новогръцка филология. През 1918 г. към катедрата е създаден Семинар по сравнителна литературна история със статут на изследователски институт, ръководен от Михаил Арнаудов. През 1928 г. той я оглавява след преждевременната смърт на проф. Шишманов. Ситуацията в катедрата се запазва без съществени промени до 1947 г., когато новият Закон за висшето образование в България я преименува в „Катедра по теория на литературата и сравнителна литературна история“ и я включва в отдела „Класическа филология“ на Историко-филологическия факултет. Същата година в катедрата е назначен доц. Пантелей Зарев, който е неин ръководител до 1971 г. След 1950 г. катедрата остава в състава на Факултета за филологически науки. Курсовете по литературознание и история на литературата стават задължителни за всички филологически и педагогически специалности. В съответствие с това значително се разширява преподавателският състав на катедрата, в която като професор е назначен Александър Пешев, а като нови асистенти – Георги Марков (1951), Емил Стефанов, Иван Попиванов (1958) и Никола Георгиев (1962). През 1971 г. професор Пантелей Зарев става председател на Съюза на българските писатели и катедрата е оглавена от професор Георги Марков. След неговата смърт през 1987 г. изпълняващ длъжността ръководител на катедрата става проф. Попиванов. От 1989 г. тази длъжност заемат последователно професор Никола Георгиев, професор Симеон Хаджикосев, професор Миглена Николчина, професор Амелия Личева и настоящият ръководител доц. Камелия Спасова.

Трите големи бакалавърски курса, които преподавателите от катедрата четат са „Антична и средновековна литература“, „Западноевропейска литература“ и „Увод в литературната теория“. Наред с двете по традиция основни направления, история и теория на литературата, днес преподавателите в катедрата водят свободноизбираеми курсове и участват в  магистърски програми на факултета, като „Литературознание“, „Преводач-редактор“ , „Кино и литература“ и др., които имат широк интердисциплинарен характер.

Сайт на катедрата

 

Ръководител:

доц. д-р Камелия Спасова
k_spasova@slav.uni-sofia.bg

 

Преподаватели:

Амелия Личева юни 4, 2024 - Поетеса и литературен критик. Автор на теоретичните книги „Истории на гласа”, „Теория на литературата” (в съавторство), „Гласове и идентичности в българската поезия”, "Политики на днешното”, „Кратък речник на литературните и лингвистичните термини“ (в съавторство), „Литература. Бинокъл. Микроскоп“, „Световен ли е „Нобел“?“, „Теория на литературата. Новият век“ (в съавторство), както и на стихосбирките „Око, втренчено в… Прочетете още »
Тодор Христов юни 4, 2024 - Професор д-р Тодор Христов е преподавател по теория на литературата. Последните му книги са Врява и ярост: Археология на домашния скандал (София: УИ "Св. Климент Охридски", 2022) и Impossible Knowledge: Conspiracy Theories, Power and Truth (London and New York: Routledge, 2019). Катедра: Теория на литературата Водени учебни дисциплини:  Теория на литературата Критическа теория на медиите… Прочетете още »
Огнян Ковачев юни 4, 2024 - Огнян Ковачев е доцент по Антична и Западноевропейска литература в катедра „Теория на литературата”, създател и съръководител на МП „Литература, кино и визуална култура”, към ФСлФ на СУ „Св. Климент Охридски”. Специализира в Крайст чърч, Оксфорд (2007), гост-преподавател и изследовател по програма „Фулбрайт” в Пенсилванския университет, Филаделфия (2011). Лектор по български език, литература и култура… Прочетете още »
Калин Михайлов юни 4, 2024 - ОБРАЗОВАНИЕ 1992 магистър, Българска филология и френски език, СУ 2000 доктор; „Към поетиката на френския роман между двете световни войни: модели на насилието в романите на Франсоа Мориак и Жорж Бернанос“; СУ ПРОФЕСИОНАЛЕН ОПИТ 1992–1993 възпитател и учител по френски език, 83 ОУ, Панчарево 1994–1996 учител по френски език и библиотекар, НГДЕК 2000–2001 литературовед, Секция… Прочетете още »
Дарин Тенев юни 4, 2024 - Дарин Тенев е деконструктивист. Доцент по теория на литературата в Софийския университет; преподава и в Пловдивския университет. Като втора специалност завършва японистика. Има три издадени книги – Фикция и образ. Модели (2012); Отклонения. Опити върху Жак Дерида (2013); Три лекции върху Хайдегер. Модалност и индексичност в Битие и време (2023). Преводач на Дадзай Осаму („Провалът… Прочетете още »
Мария Калинова юни 4, 2024 - Доц. д-р Мария Калинова е авторка на изследванията „Детство и интелектуална история у възрожденските автори“ (2012), „Хаос и безредие. Случайното на езика, литературата, философията“ (2018, написана в съавторство с Васил Видински и Камелия Спасова), „Екзотопия: за външния контекст на дискурса“ (2020), както и на книгите с поезия „Окото“ (2004), „Подножието на вечерята“ (2008), "Слънце-техника" (2024).… Прочетете още »
Богдана Паскалева юни 4, 2024 - Богдана Паскалева (1986) е доктор по теория на литературата (2015) и преподавател в су „св. Климент охридски“ по дисциплините „антична и средновековна литература“ и „западноевропейска литература“ (от 2017). Интересите ѝ са свързани с литературата и културата на античността и европейския ренесанс. Автор е монография, посветена на „метаморфози“ от овидий, на статии и студии в областта… Прочетете още »
Еньо Стоянов юни 4, 2024 - Еньо Стоянов е завършил Българска филология в СУ "Св. Климент Охридски" и "Философия и литература" в университета Уорик, Великобритания. Заниманията му са свързани с въпроса за литературната инвенция и проблема за социокултурните трансформации в дигитална среда. Катедра: Теория на литературата Научни интереси: литературна теория, съвременна философия, дигитални медии Връзки: Email: enyo_stoyanov@slav.uni-sofia.bg Авторите Прочетете още »
Камелия Спасова юни 4, 2024 - Камелия Спасова е доцент по антична и западноевропейска литература и ръководител на катедра „Теория на литературата“ към СУ „Св. Климент Охридски“ (от 2023). Има две теоретични книги „Събитие и пример у Платон и Аристотел“ (2012) и „Модерният мимесис. Саморефлексията в литературата“ (2021). Гост-лектор в Кьолнския университет (2016-2018). Млад изследовател към Център за академични изследвания в… Прочетете още »
Франческа Земярска юни 4, 2024 - Франческа Земярска е асистент по Антична и западноевропейска литература. Завършила е специалност „Българска филология“, а по-късно и магистърската програма „Литературознание“ във Факултета по славянски филологии. Темата на дисертацията ѝ е „Маска и пол в творчеството на М. Юрсенар: инсцениране на гласа“. В периода 2018-2020 г. е част в екипа на проекта „Open Art Files“ на… Прочетете още »
Лилия Трифонова юни 4, 2024 - Лилия Трифонова е асистент в катедра “Теория на литературата" от 2022 г. Завършва бакалавъската специалност "Българска филология" и магистрърската програма "Литературознание". Води семинарни занятия в дисциплините "Западноевропейска литература" и "Антична и средновековна литература" Катедра: Теория на литературата Научни интереси: Сравнително литературознание; западноевропейски модернизъм; литература и театър; литература и живопис Връзки: Email: l_trifonova@slav.uni-sofia.bg Авторите Web of… Прочетете още »
Людмила Милошева юни 4, 2024 - Людмила Милошева е работила като секретар към адвокатско дружество от 2011г. до 2015 г. От 2017 г. е инспектор учебна дейност в катедра“Български език като чужд“. От 2023 г. е инспектор учебна дейност и в катедра “Теория на литературата“ и катедра „Общо, индоевропейско и балканско езикознание“. Катедра: Български език като чужд / Общо, индоевропейско и… Прочетете още »