Докторантурите във Факултета по славянски филологии се провеждат в редовна и задочна форма на обучение, както и на самостоятелна подготовка.
Срокът за подготовка в редовна докторантура е три години, четири години за задочна форма на обучение и три години за докторантура на самостоятелна подготовка.
За докторантура могат да кандидатстват лица, завършили образователно-квалификационната степен „магистър”.
Приемът в редовна или задочна докторантура се извършва с конкурс.
Конкурсът се обявява в „Държавен вестник” и на интернет страницата на СУ „Св. Климент Охридски”. Срокът и мястото за подаване на документите, както и периодът, в който ще се проведат конкурсните изпити, са посочени в обявата.
Необходими документи:
- Заявление по образец;
- Автобиография;
- Диплома за завършено висше образование на образователно квалификационна степен „магистър” и приложението към нея – в оригинал и по едно копие, или уверение за завършена образователно-квалификационна степен за кандидатите, които нямат изготвена диплома (удостоверение за признато висше образование, ако дипломата е издадена от чуждестранно висше училище);
- Документ за платена такса за кандидатстване (БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА – Централно управление; Банкова сметка: BG52 BNBG 9661 3100 1743 01; BIC CODE: BNBGBGSD; Титуляр: СУ „Св. Климент Охридски”, Вносител: кандидат-докторантът).
Задължителната информация, която трябва да съдържа банковият документ, е: трите имена, ЕГН, град по местоживеене, факултета, към който е обявена докторантурата, и кандидат-докторантската такса.
- Други документи, удостоверяващи интересите и постиженията на кандидата в съответната научна област;
- Декларация по образец, че кандидатът не е бил обучаван за докторант по държавна поръчка.
- Други документи – за докторантите по чл. 21, ал. 7 ЗВО, ако такива се изискват по научноизследователския проект.
Заявлението се подава по електронен път в съответствие с изискванията на Инструкцията за електронно приемане на документи. Приложенията към заявлението се прилагат като сканирани копия.
Информация за начина на подаване на документи
Изпитът по специалността е писмен и устен с две самостоятелни оценки. Писменият изпит е с продължителност четири часа. До устен изпит се допускат получилите оценка най-малко „много добър” (4.50) на писмения изпит. Успешно издържали конкурса са кандидатите, получили средно аритметична оценка от писмения и устния изпит най-малко „много добър” (5.00) за докторанти по държавна поръчка и „много добър” (4.50) за докторанти платена форма на обучение.
Приемът в самостоятелна форма на обучение на докторанти, подготвили в основната част дисертационен труд за образователна и научна степен „доктор”, се извършва без изпит през цялата академична година, с изключение на месеците юли и август.
Кандидатът подава в първичното звено проект на дисертационния труд, подготвен в основната му част, и библиография.
(3) Кандидатът подава заявление до Ректора, към което прилага:
- автобиография;
- копие на дипломата за завършено висше образование на образователно квалификационна степен „магистър“ и приложението към нея;
- документ за платена сума в размера по ал. 5 – за кандидатите по чл. 21, ал. 5 от Закона за висшето образование, които не работят по основно трудово правоотношение със СУ „Св. Климент Охридски”.
- Ръководителят на първичното звено определя хабилитирано лице, което да рецензира представената част от дисертацията и да докладва пред първичното звено.
Проектът на дисертационния труд се обсъжда от съвета на първичното звено в срок до 3 месеца от подаване на заявлението в присъствието на кандидата. Ако съветът на първичното звено одобри работата на кандидата, ръководителят на първичното звено прави предложение до ръководителя на приемащото структурно звено за темата на дисертацията, научната област и индивидуалния учебен план за работа на докторанта.
Докторантите, приети в самостоятелна форма на докторантура по реда на чл. 21, ал. 5 от Закона за висшето образование, които не работят по основно трудово правоотношение със СУ „Св. Климент Охридски”, заплащат за обучението си ежегодно сума в размер, определен със заповед на Ректора въз основа на решение на Академичния съвет.