Защити

До публична защита на дисертационен труд за присъждане на образователна и научна степен „доктор” се допуска докторант, който е:

  1. положил успешно изпитите и изпълнил останалите задачи съгласно индивидуалния план;
  2. подготвил дисертационен труд с резултатите от изследванията си;
  3. отчислен с право на защита;
  4. отговарил на минималните национални изисквания.

Докторантът представя дисертацията си на научния ръководител, който в едномесечен срок преценява готовността ѝ за защита.

Докторант на самостоятелна подготовка, който няма определен научен ръководител, представя дисертацията си на хабилитиран член на първичното звено, определен от неговия ръководител, който в същия срок преценява готовността ѝ за защита.

Не по-късно от 14 дни преди датата за предварително обсъждане на дисертационния труд докторантът представя на ръководителя на първичното звено:

  1. заявление до ръководителя на първичното звено;
  2. дисертационен труд в 2 екземпляра и в PDF формат на дигитален носител;
  3. автореферат в 2 екземпляра и в PDF формат на дигитален носител;
  4. доклад за сходство от наличната в СУ електронна система за превенция срещу плагиатство, потвърден от научния ръководител.

Дисертационният труд се представя във вид и обем, определени от първичното звено. Дисертационният труд трябва да съдържа: заглавна страница; съдържание; увод; изложение; заключение – резюме на получените резултати с декларация за оригиналност; библиография.

При положително решение за готовността за защита пред научно жури в 14-дневен срок докторантът представя в основното звено:

  1. автобиография;
  2. диплома за висше образование и приложението към нея – в оригинал за сверяване и по 3 копия от тях;
  3. дисертационен труд в 4 екземпляра;
  4. автореферат в 5 екземпляра на български език и на език, който традиционно се ползва в съответната научна област;
  5. отпечатани или приети за печат научни трудове или материали за внедрено творческо постижение, свързани с дисертационния труд;
  6. декларация за авторство в 5 екземпляра;
  7. справка за съответствие с националните минимални изисквания за ОНС „доктор” за съответната научна област в 5 екземпляра;

Всички документи се подават и в PDF формат на 6 броя дигитални носители.

Редовен докторант с успешна публична защита на дисертационния труд в срок до една година след завършване на тригодишния срок на обучение получава еднократно възнаграждение в размер на 1000 лева.

Ако в срок до една година след отчисляването докторантът не представи дисертационния си труд в първично научно звено, сам поема разходите по неговата защита.

Автореферати на дисертации, защитени във ФСФ

Заявление до ръководителя на катедрата

Национални минимални изисквания

 

Проверка за оригиналност и плагиатство

Етичните принципи са водещи в отношенията между работещите и обучаващите се в СУ „Св. Климент Охридски”. Сред ключовите принципи е добросъвестното използване на научни тези и постижения на други автори и изследователи. Докторант се отстранява от Университета със заповед на Ректора въз основа на доклад на декана, когато се установи плагиатство или недостоверност на представените научни данни.

Проверката за антиплагиатство се извършва в системата за електронно обучение на СУ – Мудъл (https://elearn.uni-sofia.bg/). За целта докторантът трябва да има създаден профил в СУСИ и да има генериран имейл адрес към СУ.

Файлът се подава веднъж за проверка за антиплагиатство и не може да се променя до предварителното обсъждане в първичното звено.

Файлът трябва да съдържа в наименованието си името на докторанта и да е именуван на латиница.

Полученият доклад от проверката се изпраща до научния ръководител и ръководителя на първичното звено.

При необходимост от съдействие – г-жа Силвия Ганчева gancheva.silvia@gmail.com