Зографска стая

Зографската стая е място в Централната Университетска библиотека „Св.Климент Охридски“, където читателите могат да се запознаят с различни сбирки от дигитални изображения на славянски ръкописи. Тя е създадена въз основата на сътрудничеството между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Зографския манастир „Свети Великомъченик Георги Зограф“, Света гора, Атон. Договорът за основаването ѝ е подписан през 2014 г. Предоставят се дигитални копия на част от съхраняваните в манастира ръкописи за научно-изследователска дейност. Към 2014 г. в колекцията има 286 ръкописа, дигитализирани от преподаватели от Факултета по славянски филологии и Богословския факултет.

Зографска стая

През 2015 г. е първото разширение на колекцията с Реймското евангелие, Ватиканската Апостолическа библиотека – 22 ръкописа, Народна библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив – 58 ръкописа, Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов“ в Кюстендил – 30 ръкописа, Манастира Драгомирна, Румъния – 5 ръкописа, Софийски университет, Център за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ – 53 ръкописа и Филиална библиотека Теология – 5 ръкописа.

През 2016 г. е второто разширение с още 164 ръкописа от Зографския манастир от периода XVII-XX век (от тях 119 неизвестни и неописани до този момент) и от Националния исторически музей – 44 ръкописа.

Разширението през 2017 г. включва дигитални копия от Манастира Дионисиат, Атон (6 ръкописа), Троянския манастир (20 ръкописа), Историческия музей в град Самоков (28 ръкописа), Народната библиотека „Иван Вазов“ – Пловдив (38 ръкописа), Читалище „Съгласие 1869“, Плевен (21 ръкописа), и Регионален музей в град Варна (12 ръкописа).

Досега в сбирката има 714 ръкописа от 14 манастира, музея и библиотеки.

Дигиталната библиотека е достъпна само офлайн в Централна библиотека, читалня Медиатека. Ползването на ресурсите се организира по специална процедура Условия: устройствата, на които се ползват дигиталните обекти да нямат никакъв достъп до интернет, както и възможност за записване на външни носители Цел: предпазване на дигиталните обекти от неправомерно ползване, записване, изпращане чрез различни комуникационни канали в интернет.

Колекциите са организирани по институциите, в които се съхраняват ръкописите. В папката на всяка организация дигиталните обекти са подредени в папки по сигнатура. Всеки ръкопис има отделна папка, в която се съхраняват файловете с изображенията, които най-често са във формат .jpeg.Мониторите на потребителите са достатъчно големи и позволяват разделяне на екрана с цел сравнение между два и повече ръкописа.След приключване на работа от споделената папка се премахва споделеният ресурс

Зографската стая разполага с колекция от описи на ръкописи, а в нейния фонд се съхраняват фототипни издания на книжовни паметници, които също могат да се използват заедно с дигитализираните ръкописи.

Съгласно Чл. 2 от Договора „Манастирът предоставя на Университета неизключителни права за използване на част от съдържанието на Първичната база данни с цел четене и извършване на изследователска дейност, срещу което Университетът се задължава да предостави на Манастира неизключително право да използва Вторичната база данни“ Тази вторична база данни се състои от метаданните на дигиталните обекти от „първичната база данни“. Вторичната база данни се създава, организира и предоставя на потребителите чрез електронния каталог на Университетската библиотека.

Пример за източници на метаданни е „Каталог на славянските ръкописи в Библиотеката на Зографския манастир на Света Гора / Божидар Райков, Стефан Кожухаров, Хайнц Миклас, Христо Кодов. София: CIBAL, 1994. 448 с.“. Това е източникът на метаданни за първите 286 дигитални копия на ръкописи, с които се поставя началото на Зографската научно-изследователска библиотека

Част от ръкописите нямат научни описания или най-малкото не са имали при включването им в офлайн колекцията. Голяма част от метаданните за ръкописите са взети от предоставените кратки данни от страна на организациите, съхраняващи оригиналите на ръкописите или от страна на учените, които са работили по тяхното дигитализиране.

За организиране на описанията в електронния каталог на Университетската библиотека се създават виртуални бази от данни. С откриването на Зографската електронна научно-изследователска библиотека се създава нова база от данни, която носи цифровото означение 13 - тя включва всички ръкописи, които са част тази офлайн колекция. Нейните предимства са:Извличане на всички метаданни и предоставянето им на Зографския манастир; Дефиниране на колекция в достъпния чрез интернет каталог на Университетската библиотека.

Потребителите на библиотеката могат да използват всички възможности за търсене и филтриране на резултатите от електронния каталог на библиотеката. При търсене по ключова дума системата търси по всички възможни полета, включително и полетата със забележки, което допълнително подпомага процеса на търсене и намиране на ресурси При визуализиране на резултатите записите се подреждат по година. Резултатите могат да бъдат сортирани също и по автор или заглавие

Зографската стая и Зографската електронна научноизследователска библиотека са в отношения на взаимно допълнение. От една сайтът, на който се намирате сега, предлага описания, електронни издания и метаданни за ръкописите на Зографската света обител. От друга страна, Зографската стая предоставя достъп до дигитални изображения на славянски ръкописи и техните метаданни като част от инфраструктурата на Университетската библиотека.

В тази част на сайта са поместени списъци на описания на дигитални изображения на ръкописи, които можете да ползвате като читатели на Университетската библиотека.

Славянски ръкописи от колекцията на Зографската света обител

Описание на славянските ръкописи можете да видите на сайта.

Славянски ръкописи от колекцията на Ватиканската апостолическа библиотека

Vat.Sl.1

Хърватска хроника на дуклянския презвитер, XVI в. - 20 л.

Vat.Sl.2

Манасиева хроника, xivв.– 207 л.

Vat.Sl.3

Асеманиево евангелие, X в.– III+158 л.

Vat.Sl.4

Изборно евангелие, XIII в. – II+274 л.

Vat.Sl.5

Никодимово евангелие, XV в. – II+238 л.

Vat.Sl.6

Изборно евангелие, XVI в. – III+386 л.

Vat.Sl.7

Четвероевангелие (фрагмент), XVI в.– 1+8 л.

Vat.Sl.8

Псалтир с последование, XIV-XV в. – II+130 л.

Vat.Sl.9

Служебник свитък, XIV в.

Vat.Sl.12

Полемично –догматичен сборник, XVII в. – III+141 л.

Vat.Sl.13

Псалтир с последование, XV в. – V+189 л.

Vat.Sl.14

Служебник (Исидоров), XIV-XV в. – I+149 л.

Vat.Sl.15

Псалтир, XV в. – II+208 л.

Vat.Sl.19

Бревиар, XV в. – III+384 л.

Vat.Sl.20

Полемичен сборник, XVIII в. – 40 л.

Vat.Sl.24

Апостол, XVI в. – 251+7 л.

Vat.Sl.26

Богослужебен сборник, XIV-XV в. – 360 л.

Vat.Sl.27

Октоих, XV в. – 257 л.

Vat.Sl.28

Празничен миней, XVI в. – 284 л.

Vat.Sl.29

Празничен миней, XVI в.-453 л.

Vat.Sl.38

Месецослов с тропари и кондаци, XV в.-197 л.

Vat.Sl.44

Служебник, XVII в. – 140 л.

Vat.Sl.53

Служебник, XVII в. – 69 л.

Vat.Sl.63

Типик и часослов, XV в. – 370 л.

Vat.Sl.66

Фрагмент от апостол, XII-XIII в. – 75+2 л.

Vat.Gr.1748

Славянски превод на Симеон Сит, XV в. – VIII+128 л.

Vat.Gr.2502

Bатикански палимпсест, X-XI в. – 139 л.

Barb.Gr 388

Барберински палимпсест, XIV в. – 165 л.

Borg. Illir.12

Патаренски апокалипсис, XV в. – 60 л.

Borg. Illir.15

Велик требник на Киевския митрополит, XVI в. – III+478 л.

Borg. Illir.23

Съчинения на Петър Богдан – I+222 л.

Ottob.Gr.424

Фрагмент на служебен миней за месец май, XIV в. – 1 л.

Arch.Cap.S.Pietro C152

Българо-гръцки речник и запис на народни песни (Костурски речник), XVI в. – 155 л.

Славянски ръкописи от колекцията на библиотеката в град Реймс (Франция)

Ms. 255

Evangéliaire slavon de Reims

Ръкописът съдържа 2 части. Кирилската част (л. 1-16) е фрагмент от евангелие апракос от края на ХІ в. Глаголическата част, писмо с хърватска ъглеста глаголица, устав (л. 1-31) е фрагмент от мисал от 1395 г.

Слaвянски ръкописи от колекцията на манастира Драгомирна (Румъния)

№ 1789/700

Сборник от ХV век

Хартия, 402 л., 32,5 х 21 см. Правилен полуустав, 31 реда на стр. Среднобългарски правопис, Търновска школа. Съдържа 48 слова и жития за периода 1 септември – 15 ноември; в началото е поместено словото за чудото в Хоня. В сборника са запазени едни от най-ранните преписи на житието на св. Параскева- Петка (л. 188-197), житието на св. Иван Рилски (л.207б-218) и на св. Иларион Мъгленски (л.276-292б) от патриарх Евтимий.

№ 1795/706

Сборник от ХV век

Хартия, 478 л., 28 х 20 см. Правилен полуустав, 30 реда на стр. Среднобългарски правопис, Търновска школа. Съдържа 46 слова за периода от 21 ноември до 31 декември; в началото е поместено слово на Тарасий Константинополски за Въведение Богородично.

№ 1813/724

Сборник от ХV век

Хартия, 384 листа, 28,5 х 21,3 см. Правилен полуустав, 28 реда на стр. Среднобългарски правопис, Търновска школа. Съдържа 41 слова от триодния цикъл (за периода на Великия пост; в началото е поместено похвално слово за вмч. Теодор Тирон). Има приписка (л. 35), че е писан в Студийския манастир край Константинопол.

№ 1880/791

Сборник от ХV век

Хартия, 428 листа, 28,5 х 20 см. Правилен полуустав, 30 реда на стр. Среднобългарски правопис. Съдържа 48 слова и наративни текстове от за периода юни-август; в началото е поместено похвално слово за рождението на Йоан Кръстител.

№ 1773/684

Сборник от ХVІ век

Хартия, 286 л., 29,5 х 21 см. Правилен полуустав, 28 реда на стр. Среднобългарски правопис, Търновска школа. Съдържа 24 слова за периода януари-март; в началото е поместено слово на Григорий Нисийски за Обрезание Господне.

Бележка: Ръкописите са описани аналитично в: Ioan Iufu, Victor Brătulesku.Manuscrise Slavo-Române din Moldova. Fondul mănăstiru Dragomirna. Editura Univ. “Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi. 2012.

Славянски ръкописи от колекцията на Народна библиотека „Иван Вазов“ – гр. Пловдив

1(156)

Псалтир, трета четвърт на ХVІ век

2(20)

Нифонов псалтир с последования, втора четвърт на ХVІ век (1545–1555)

4(206)

Пловдивски псалтир, края на ХVІ век (1590–1600)

5(207)

Марковски псалтир, 1638 г.

6(211)

Паримейник (фрагмент), първа половина на ХІV век

7(234)

Евангелие изборно (апракос) (фрагмент), Кюстендилски палимпсест, края на ХІІ век

8(210)

Евангелие изборно (апракос) (фрагмент), първа половина на ХІІІ век

9(67 65)

Пловдивско евангелие, средата на ХІІІ век

10(174)

Четириевангелие (фрагмент), средата на ХІV век

11(214)

Четириевангелие (фрагмент), ХІV век

12(216)

Четириевангелие (фрагмент), ХІV век

14(152)

Четириевангелие (фрагмент), ХІV век

18(30 59)

Четириевангелиe, трета четвърт на ХVІ век (1550–1560)

19(84)

Четириевангелие, ХVІ век

21(82)

Четириевангелие, първа четвърт на ХVІ век (1510–1520)

25(62)

Слепченски апостол (фрагмент), втора половина на ХІІ век

26(64)

Апостол (праксапостол) (фрагмент), ХІV век

28(114)

Апостол (праксапостол) (фрагмент), последна четвърт на ХVІ век (1590–1600)

29(215)

Октоих (параклитик) (фрагмент), ХІV век

30(229)

Октоих (параклитик), двадесетте години на ХV век (1420–1430)

31(34)

Октоих (параклитик), ХV век

32(237)

Октоих (параклитик) (фрагмент), ХV век

33(221)

Октоих (параклитик), ХV век

35(149)

Октоих (параклитик), ХV–ХVІ век

36(171)

Октоих (параклитик), ХVІ век

38(145)

Октоих (параклитик), ХVІ век

39(127)

Октоих (възкресен), края на ХVІІ век

42(116)

Миней (фрагмент), ХV век

43(170)

Миней (празничен) (фрагмент), ХVІІ век

44(81)

Михаилов празничен миней, 1591 г.

46(85)

Кръстьов празничен миней, втора половина на ХVІІ век

47НР(146)

Четириевангелие (фрагмент), края на ХVІ, начало на ХVІІ век

51(113)

Миней (месечен), втора половина на ХVІІ век; ХІІІ–ХІV век (2 л.)

52(115)

Миней (месечен) (фрагмент), ХVІ–ХVІІ век

53(159)

Миней и Триод (фрагмент), ХVІ–ХVІІ век

54(28 29)

Миней (месечен), края на ХVІ век

55(151)

Миней (месечен), ХV век

56(88)

Октоих (възкресен), начало на ХVІ век

57(68)

Теодоров триод, първа половина на ХІІІ век

58(66)

Триод (постен), ХІІІ век

59(213)

Триод (постен) (фрагмент), Кичевски триод, втора половина на ХІІІ век

60(228)

Триод (постен) (фрагмент), ХІІІ век

61

Миней (празничен), края на ХVІ век; ХVІІ век

61(63)

Триод (постен) (фрагмент), ХІV век

63(217)

Триод (постен) (фрагмент), първа половина на ХVІ век

64(220)

Триод (постен) (фрагмент), ХV век

65(205)

Триод (постен) (фрагмент), ХVІ век

67(37)

Триод (постен) (фрагмент), ХVІ век

68(57)

Триод (постен) (фрагмент), ХVІ век

69(212)

Триод цветен (пентикостар) (фрагмент), ХІV век

70(238)

Триод цветен (пентикостар) (фрагмент), ХV век

71(236)

Триод цветен (пентикостар) (фрагмент), ХVІ век

72(33)

Триод цветен (пентикостар), ХV век

74(172)

Триод цветен (пентикостар) (фрагмент), втора четвърт на ХVІІ век

75(173)

Триод цветен (пентикостар) (фрагмент), ХVІІ век

76(56)

Служебник, ХV век

77(49)

Служебник, втора четвърт на ХV век (1435–1445, 1448); фрагмент, втора четвърт на ХVІІ в. (1630–1640)

78(157)

Служебник, последна четвърт на ХV–първа четвърт на ХVІ век (1495–1505)

80(223)

Требник (фрагмент), ХІV век

81(219)

Требник, ХІV в.

82(117)

Требник (фрагмент), първа половина на ХV век; втора четвърт на ХVІ век

82(117а)

Требник (фрагмент), ХV век

84(40)

Требник, 1592 г.

85(218)

Требник (Часослов) (фрагмент), трета четвърт на ХVІІ век (1670)

88(133)

Требник, първа четвърт на ХVІІІ в. (1710–1720)

90(35)

Требник, последна четвърт на ХVІ в. (1590–1600)

93(58)

Часослов/Псалтир с последования (фрагмент), ХVІ век

94(39)

Требник (фрагмент), ХVІ век

96(74)

Сборник катавасии, антифон, молитви, ХVІ век

97(55)

Богородичник (фрагмент), ХVІ век



Славянски ръкописи от колекцията на Регионален исторически музей „Акад. Й. Иванов” – гр. Кюстендил

Имкн В№11

Псалтикиен сборник. 281 л. Размери: 10 х 100 х 50 мм

Съдържа части от литургията и други служби на гръцки и църковнославянски с гръцки ноти, нотиран осмогласник с български текст. Накрая ръчно изписани молитви без дата, на първата страница, в горната част на листа, прибавени с молив 1839 г., 10 август … Георги. Кожена подвързия, протрита.

Имкн В№12

Четвероевангелие. Хартия, 18 реда на страница, от края на XVI или началото на XVII в.

Подвързан. Началото и краят липсват. Среднобългарска редакция. Цитати и заглавия с киновар. В началото листата слепени и повредени от плесен и влага.

Имкн В№13

Служебник. Хартия. 13 л. 185 х 105 мм

Красив полуустав. Заглавки и плетенични заставки. Накрая с химически молив: „Настоящето написано в 1863 г. От С.С. Ковачов“ (подпис). Без подвързия. Стар инв. № 301.

Имк В № 17

Кондика на самарджийския еснаф от 1851 г. 102 л., хартия. Размери: 175х110 мм

Подвързия мукавена, облепена с пъстра хартия. Гърбът от кожа, прокъсана по ръбовете. Върху горната корица е написано с туш “ Кондика самарджийска, 1854 лето“.

Имк В № 19

Псалтикиен сборник. 306 л. Хартия, 165 х 100 мм

На първата цветна страница надпис 1888 г. Състав. От Г. Гоцев – Светче. Стар инв. № 430/1938 г.

Имк В № 22

Служебник. 176 л., хартия, 200 х 130 мм, XVI или първата половина на XVII в. Заглавни букви с киновар. Лошо състояние на листата. Последните листове липсват. Подвързия: дъски с кожа. Задната корица разкъсана.

Имк В № 20

Часослов. XVIII в. 157 л. Хартия, 163 х 100 мм

Синя хартия. Черно и червено писмо със заставки, заглавки и начални букви с винетки

Имк В № 26

Бележник и дневник на Георги Коцев (Кривио Даскал), Кюстендил. 75 с., хартия, 180 х 120 мм

Започнат 1833 г. Подвързия от пъстра хартия и картон. Стар инв № 340/1937 г.

Имк В № 28, 29

Ефрем Каранов. Записки на тетрадка за учителя Васил Солунски, работил преди Освобождението в града. 1897 г., хартия, 250 х 200 мм

100 изписани листа. Стар инв. № 731а. Под № 29 е просължението на записките, като продължение 3-то. Същите записки в обем от 100 изписани листа и същият размер. Стар инв. № 731б

Имк В № 32

Слова и жития. 40 л. Хартия, 295х170 мм, 19 век, край

Писани върху страници от тефтер. Стар инв. № 747.

Имкн В № 39

Четвероевангелие. 286 л. Хартия, 280 х 200 мм, по 20 реда на страница. 17 век

Размер на буквите 4 мм. Размер на полетата 5 и 6 см. Заглавни букви и заглавки с киновар пред всяко евангелие. Миниатюри на евангелистите и богата плетенична украса в червено и зелено. Хартия, плътна, лъскава с воден знак – маса с разтворена книга. Подвързия: кожа и дъски. На гърба на предната корица ръкописни бележки с дата 1775, април

ИМКН В № 40

Ефрем Каранов. Тетрадка с бележки от различен характер. 356 с., 240х175мм

Някои от страниците са изписани със стенографско писмо. Надпис на предната корица: „15 юни 1875 г. Кратово, Ефрем Цв. Каранов“.

Имкн ОФ № 400

Октоих от XIII-XIV в. 158 л. Пергамент, 220 х 130 мм

Без начало и без край. Листовете на места разкъсани и разрязани

Имкн ОФ № 401

Триод постен от XIII в. (Кюстендилски триод), 56 л. Пергамент, 300х210мм.

Без начало и без край, с липси и в средата

Имкн В № 477

Псалтикийно сборниче от XIX в. На църковнославянски. Хартия, 165х100мм

Подвързия: мукава, вторично преподвързан

Имкн В № 493

Една от първите заповеди на първия Кюстендилски окръжен началник, щаб капитан от гвардията Николай Романович Овсянин (май 1878 г.?). 2 л. Хартия

Имкн В № 515

Хроника дюлгерска на Кюстендилския еснаф от 1859-1867 г. 41 л. С воден знак три полумесеца. 310 х 210 мм.

Подшита с плат, облечена в кафява кожа.

Слявански ръкописи от колекцията на Центъра за славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев“

Cod. D. Slavo 1

Псалтир на даскал Филип, 1692 г. - 1692. - 131 л. ; 205х140 мм

Cod. D. Slavo 2

Четвероевангелие, втората половина на XVI в. - I+157+1 л. ; 170х270 мм

Cod. D. Slavo 3

Четвероевангелие, средата на XVI в. - 8 полулиста ; 20-21 реда на с.

Cod. D. Slavo 4

Служебен миней, XIV в. - 1 л. И 3 полулиста ; 200х285 мм

Cod. D. Slavo 5

Служебен миней, XIV в. Фрагмент. - 1 л. ; 65х55 мм

Cod. D. Slavo 6

Месецослов, XIV в. - 2 л. (in folio) ; 163х120 мм

Cod. D. Slavo 7

Требник, края на XIX в. - 97 л. ; 210х170 мм

Cod. D. Slavo 8

Кратка българска история, XIX в. - 12 л. Хартия ; 172х105 мм

Cod. D. Slavo 9

Часослов, началото на XVIII в. - 61 л. ; 145х105 мм

Cod. D. Slavo 10

Часослов на Милко Котленски, 1755 г. - 1755. - 203 л. ; 105х70 мм

Cod. D. Slavo 11

Тропари и кондаци за св. Иван Рилски, средата на XIX в. (след 1836 г.). - 2 л. (infolio) ; 178x113 мм

Cod. D. Slavo 12

Типик, края на XVIII в. - 1 л. ; 310х188 мм

Cod. D. Slavo 13

Епитимии, XVIII в. - 1 л. ; 200х133 мм

Cod. D. Slavo 14

Кратко житие на Климент Охридски, края на XIX в. - 8 л. ; 206х165 мм

Cod. D. Slavo 15

Кормчая, началото на XVI в., Фрагмент. - 1 л. ; 257х175 мм

Cod. D. Slavo 16

Монашески сборник, втората половина на XIV в. - 4 л. ; 135х206 мм

Cod. D. Slavo 17

Апокрифен сборник, първата половина на XVIII в. - I+151 л. ; 215х150 мм

Cod. D. Slavo 18

Рилска псалтикия, 1873 г. - 1+84+15 л. ; 172 х 125 мм

Cod. D. Slavo 19

Богослужебен сборник, нач. на XVII в. - ІІ + 109+1 л. ; 200 х 148 мм

Cod. D. Slavo 20

Молитвеник на Софроний Врачански, втората половина на ХVІІІ в. - 89 л. ; 160х105 мм

Cod. D. Slavo 21

Монашески сборник, 60-те години на ХVІІ в. - 245 л., ; 105 х 82 мм

Cod. D. Slavo 22

Сборник на йеросхимонах Спиридон, началото на ХІХ в. - 31+1 л. ; 230х160мм

Cod. D. Slavo 23

Кондика на Зографския манастир, 1807-1808 и за 1841 г. - 3 л. От 1807-08 г. ; 340х245 мм - 9 л. От 1841 г. ; 460х310 мм


Cod. D. Slavo 24

Азбука (Теория на крюковата нотация), последна четвърт на ХVІІІ в. - І+40+53+50 л. ; 207х156 мм

Cod. D. Slavo 25

Сборник, първата четвърт на ХІХ в. - 126 л. ; 195х150 мм

Cod. D. Slavo 26

Дамаскин, от 1799 г. - 201 л. ; 206х157 мм

Cod. D. Slavo 27

Дамаскин на поп Цвятко, 1805 г. - 205 л. ; 307х288 мм

Cod. D. Slavo 28

Павликянски сборник, 1843 г. - 71+11 л. ; 215х173 мм

Cod. D. Slavo 29

Павликянски сборник, от 1866 г. - 11+249+11 л. ; 155х105 мм

Cod. D. Slavo 32

Амулет-свитък, началото на XVIII в. - 435x108 мм

Cod. D. Slavo 33

Сборник народни песни, началото на XIX в. - 23 л. ; 245x168 мм

Cod. D. Slavo 34

История за падането на Цариград, втората половина на XVIII в. - 77 л. ; 160x110 мм

Cod. D. Slavo 35

Книжица вместо огледалце за всякой българин, 1850 г. - 14 л. ; 152x112 мм

Cod. D. Slavo 36

Българска граматика, 1854 г. - II+85+I л. ; 200х150 мм

Cod. D. Slavo 37

Собрание вкратце различно, след 1852 г. - I+32 л. ; 165х100 мм

Cod. D. Slavo 38

Ерминия на зографа Георги Дамянов, 1832 г. - [I+268] л. По 18 реда на с. ; 172х233, [145х190] мм

Cod. D. Slavo 39

Ерминия на Ат. Н. Карастоянов от Самоков, първата половина на XIX в. - I+94 л. ; 247х173 мм, текстово поле 205х126 мм

Cod. D. Slavo 44

Счетник на Никола Образописов, за периода 1871-1893 г. - 86 л. ; 210х134 мм

Cod. D. Slavo 45

Албум на Михалко Голев и сметководен тефтер на бански търговец, 1863-1872 г. - 40 л. ; 235х390 мм

Cod. D. Slavo 47

Рисунки на бански майстори, първата половина на XIX в. - 36 л. ; с различни размери, някои заемат цялата форматна големина, други са прегънати на две (bifolium), а трети - произволно изрязани, една рисунка е нанесена върху грундирано платно

Cod. D. Slavo 48

Албум с рисунки / Тома Вишанов, края на XVIII-началото на XIX в. - 37 л. : ил. ; 323х225 мм

Suppl. Cod. D. Slavo 1

История Ерикова или как едно малко дете се научило да познава бога, втората половина на XIX в. - 30 л. ; 145х90 мм

Suppl. Cod. D. Slavo 2

Фрагмент от сборник с тропари, средата на XIX в. - 9 л. ; 145х115 мм

Suppl. Cod. D. Slavo 3

Сборник със смесено съдържание, първа половина на XIX в. - 134 л. Хартия; 141 х 110 мм

Suppl. Cod. D. Slavo 4

Рилска антология, 1863 г. - 101 л. ; 170 х 105 мм


Suppl. Cod. D. Slavo 5

Требник, първа половина на XIX в. - I + 99 л. ; 158х104 мм


Славянски ръкописи от колекцията на библиотека „Теология“, филиал на Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“

537/1987

Октоих, ХVІІ в.

550/ 1987

Общ миней за м. септ., окт., ноем., дек. и януари – средата на ХV в.

540/1987

Слова на св. Нил Синайски (л. 1-56); Св. Диадор Фотикийски 100 гл. Да деятелния живот (л. 60-120); Св. Филотей Синаитски (л. 121-141); Св. Симеон Нови Богослов (л.142-156); Св. Нил Блажени (л. 156-166)

553/1987

Поп Никола Последование исходное от 1841 г.

538 /1987

Постен триод [Фрагмент] –[ХVІ в.] – 2 л.

Славянски ръкописи от колекцията на Националния исторически музей

NMH, Slav. 1.

Псалтир (Боянски псалтир), Втората половина на ХIII в.; 115 л. пергамент

Инв. № 14070

NMH, Slav. 2.

Псалтир, 60-те години на ХVII в.; 121 л. хартия. Инв. № 4605

NMH, Slav. 3.

Псалтир с последования, фрагмент, третата четвърт на ХVII в.; 30 л. хартия.
Инв. № 32846

NMH, Slav. 4.

Псалтир, последната четвърт на ХVII в.; 87 л. хартия. Инв. № 22026

NMH, Slav. 5.

Изборно евангелие и апостол, началото на ХVI в.; 313 л. хартия.
Инв. № 44722

NMH, Slav. 6.

Изборен апостол, 60-те – 70-те години на ХIV в.; 1, 309, 1 л. хартия.
Инв. № 23512

NMH, Slav. 7.

Изборен апостол, фрагмент, краят на ХVI в.; 8 л. хартия. Инв. № 16080/2

NMH, Slav. 8.

Постен триод, фрагмент, първата половина на ХIХ в.; 2 л. хартия.
Инв. № 32479

NMH, Slav. 9.

Цветен триод, фрагмент, началото на ХIV в.; 1 двоен л. пергамент.
Инв. № 7242

NMH, Slav. 10.

Требник на Теодосий Рилски, 1801 г.; 3, 91, 1 л. хартия. Инв. № 57439

NMH, Slav. 11.

Требник, извадки, първата половина на ХIХ в.; 3, 31 л. хартия. Инв. № 10747

NMH, Slav. 12.

Часослов и месецослов и различни слова, втората половина на ХVII в.; 176 л. хартия. Инв. № 41683

NMH, Slav. 13.

Часослов на Милко Котленски, 50-те – 60-те години на ХVIII в.; 1, 106, 2 л. хартия. Инв. № 31456

NMH, Slav. 14.

Часослов на Софроний Врачански, 1765 г.; 2, 93 л. хартия. Инв. № 31455

NMH, Slav. 15.

Богослужебна книга, фрагмент, краят на ХVIII в.; 21 л. хартия. Инв. № 32477

NMH, Slav. 16.

Молитвеник, втората половина на ХIХ в.; 1, 70 л. хартия. Инв. № 16475

NMH, Slav. 17.

Сборник с църковни песнопения, 1784 г.; 307 л. хартия. Инв. № 58200

NMH, Slav. 18.

Богослужебен сборник, 20-те – 30-те години на ХIХ в.; 196 л. хартия.
Инв. № 6834

NMH, Slav. 19.

Богослужебен сборник, 20-те – 30-те години на ХIХ в.; 3,132 л. хартия.
Инв. № 6835

NMH, Slav. 20.

Богослужебен сборник, 30-те – 40-те години на ХIХ в.; 3,63 л. хартия.
Инв. № 6836

NMH, Slav. 21.

Молебник, 1784 г.; 82 л. хартия. Инв. № 47414

NMH, Slav. 22.

Съчинения на Григорий Синаит и други аскетически слова, фрагмент, краят на ХIV в.; 10 л. хартия. Инв. № 32845

NMH, Slav. 23.

Сборник с творби на Григорий Синаит, 1781 г.; 209 л. хартия. Инв. № 39909

NMH, Slav. 24.

Минеен и триоден панигирик, средата на ХIV в.; 3, 175, 1 л. хартия.
Инв. № 29200

NMH, Slav. 25.

Сборник със слова и Историческа палея, 80-те – 90-те години на ХIV в.; 81 л. хартия. Инв. № 31589

NMH, Slav. 26.

Сборник със слова, жития, повести и извадки от Шестоднев, първата четвърт на ХVIII в.; 301 л. хартия. Инв. № 28931

NMH, Slav. 27.

Сборник със слова и поучения, краят на ХVIII – началото на ХIХ в.; 59 л. хартия. Инв. № 30400

NMH, Slav. 28.

Сборник с апокрифи. 1807 г.; 135, 1 л. хартия. Инв. № 30489

NMH, Slav. 29.

Чудеса Богородични, средата на ХIХ в.; 60 л. хартия. Инв. № 16504

NMH, Slav. 30.

Дамаскин на даскал Тодор Пирдопски, 30-те години на ХIХ в.; 180, 1 л. хартия. Инв. № 32435

NMH, Slav. 31.

История славянобългарска (Паисиева белова), 80-те години на ХVIII в.; 1, 129, 2 л. хартия. Инв. № 39646

NMH, Slav. 32.

История славянобългарска на Паисий Хилендарски. Препис на даскал Тодор Пирдопски, 20-те – 30-те години на ХIХ в.; 3, 119 л. хартия. Инв. № 14848

NMH, Slav. 33.

Житие на Езоп и езопови басни, втората четвърт на ХIХ в.; 171 л. хартия. Инв. № 52513

NMH, Slav. 34.

Книга нарицаемая митарства, 1857 г.; 1, 122 л. хартия. Инв. № 553

NMH, Slav. 35.

История на Света гора, 1859 г.; 2, 103, 1 л. хартия. Инв. № 30446

NMH, Slav. 36.

Сборник на Илия Папа Димитриев, 1877 г.; 1, 472, 2 л. хартия. Инв. № 39823

NMH, Slav. 37.

Учебна тетрадка, Ок. 1893 г.; 104 л. хартия. Инв. № 16474

NMH, Slav. 38.

Тетрадка с възрожденска поезия, Втората четвърт на ХIХ в.; 19 л. хартия.
Инв. № 57440

NMH, Slav. 39.

Слави и катавасии, 1864 г.; 4, 51, 12 л. хартия. Инв. № 14810

NMH, Slav. 40.

1 л. хартия с приписка, ХIХ в. Инв. № 26460

NMH, Slav. 41.

1 л. хартия с приписка, ХIХ в. Инв. № 16314

NMH, Slav. 42.

Дамаскин на даскал Тодор Пирдопски, първа половина на ХIХ в.; 119 л. хартия. Инв. № 60920

NMH, Slav. 43.

Евангелие, средата на ХVI в.; 200 л. хартия. Инв. № 2368

NMH, Slav. 44.

Псалтир, извадки, ХIХ в.; 25 л. хартия. Инв. № 695

Славянски ръкописи от колекцията на манастира Дионисиат (Атон)

DionSlav 799

Четириевангелие - средата на ХVI в.

DionSlav 800

Четириевангелие с добавени жития - средата на ХVI в.

DionSlav 801

Празничен Миней - средата на ХVI в.

DionSlav 802

Псалтир и Часослов – края на ХV в.

DionSlav 803

Празничен Миней за февруари-август - средата на ХV в.

DionSlav 804

Евангелие и Апостол - средата на ХV в.

Славянски ръкописи от колекцията на Троянския манастир „Успение Богородично“

Tr.Rk. 1

Дяконски служебник от XIX в.

Tr.Rk. 3

Молитвениче от XIX в.

Tr.Rk. 4

Молитвениче от XIX в.

Tr.Rk. 5

Монашеско молитвено сборниче за килийно четене от XIX в.

Tr.Rk. 6

Монашеско молитвено сборниче от XIX в.

Tr.Rk. 7

Псалтикиен гръцко-славянски сборник от началото на XIX в.

Tr.Rk. 8

Псалтикиен гръцко-славянски сборник.

Tr.Rk. 9

Гръцка псалтикия от средата на XIX в.

Tr.Rk. 11

Румънска псалтикия от XIX в.

Tr.Rk. 12

Поменик (Кондика) на Троянската обител за периода 1841-1878.

Tr.Rk. 14

Своден патерик (руски тип) от края на XVIII и началото на XI в.

Tr.Rk. 15

Сборник слова на Нил Сорски от 1786 г.

Tr.Rk. 16

Сборник със слова, поучения и патерични разкази от началото на XIX в., писан от даскал Тодор Пирдопски.

Tr.Rk. 18

Дамаскин от XVII в. (Троянски дамаскин).

Tr.Rk. 19

Александрия от 1816 г.

Tr.Rk. 20

Писмовник от 1828 г.

Tr.Rk. 24 Suppl.

Рилска псалтикия от монах Епифаний Рилец от началото на XX в. от 1902 г.

Tr.Rk. 25 Suppl.

Синодик от втората половина на XVIII в.

Tr.Rk. 26 Suppl.

Псалтир новобългарски превод от 1847 г.

Tr.Rk. 27 Suppl.

Поменик

Славянски ръкописи от колекцията на Самоковския исторически музей

Sam.Mus.Hist.Slavo 1

Четвероевангелие, 50-60-год. на XVI в. - XVI в. - 288 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 2

Требник, от края на XVII в. и 1744 г. - XVII-XVIII в. - 236 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 3

Сборник слова, от края на XVIII в. - XVIII в. - I+49+I л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 3.1

Требник, XV в. (първи фрагмент, изваден от подвързията на Sam. Mus. Hist. Slavo 3 - XV в. - 4 л.)

Sam.Mus.Hist.Slavo 3.2

Апостол, от средата на XIV в.(втори фрагмент от Sam. Mus. Hist. Slavo 3 Сборник слова - XIV в. - 8 л.)

Sam.Mus.Hist.Slavo 5

Сборник със слова от Дамаскин Студит, XIX в. (ок. 1875 г.) - XIX в. - 72+II л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 6

Чудеса Богородични, от началото на XIX в. - XIX в. - 48 л

Sam.Mus.Hist.Slavo 7

Часослов, XIX в. - XIX в. - 33+XIX л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 8

Октоих , от втората половина на XV в. - XV в. - 209 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 9

Сборник с църковни песнопения, от средата на XIX в. - XIX в. - 32 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 10

Сборник с молитви (Амулетен сборник), XIX в. (след 1836 г.) - XIX в. - 43 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 11

Извадки от требник в сметководен тефтер, от 1876 до 1882 г. - 1876-1882. - 54 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 12

Сборник със смесено съдържание, от втората половина на XVI в. Части от часослов, тропари и катавасии, апокрифни съчинения - XVI в. - 233 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 13

Сборник със смесено съдържание, 1791-1792 г. (житие с мъчение и чудеса на св. Георги, слова срещу магьосници, апокрифи и др.) - 1791-1792. - IV+74 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 14

Сборник с молитви и канони, след 1826 г. - 1826. - 55 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 15

Църковна история, ок. 1872 г. - 1872. - I+29 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 16

Езопови басни, XIX в. (след 1838 г.) - XIX в. - 40 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 17

Езопови басни на Христо Йовевич, ок. 1846 г. - 1846. - 101 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 18

Езопови басни, средата на XIX в. - XIX в. - 69 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 19

Учебно помагало по география, след 1836 г. - XIX в. - 47 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 20

Учебен сборник, XIX в. - XIX в. - 88 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 22

Учебник за свещеници, 1844 г. - 1844. - III+166+1 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 23

Ерминия на Христо Йовевич, 1836-1838 г. - 1836-1838. - 137 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 24

Тефтер с антиволи, от средата на XIX в. на Димитър Стойчев Фандуков - XIX в. - 14 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 25

Сметководен тефтер на Захари Зограф и Димитър Караколев от 1844-1847 г. и добавки от 1867-1876 г. - 1844-1876. - 88 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 26

Поучителни беседи, 1839 г. (учебно помагало) - 1839. - 77 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 27

Сборник с фармацевтични рецепти, от средата на XIX в. – XIX в. - II+72 л.

Sam.Mus.Hist.Slavo 28

Историята на Ерик, от втората половина на XIX в. - XIX в. - 61 л.

Ръкописи от сбирката на читалище „Съгласие” – Плевен

Slav. 1 Служебен псалтир, началото на ХVІІІ в.
Slav. 2 Евангелие ХІІІ в.
Slav. 3 Апостол, първа половина на ХІV в.
Slav. 4 Богослужебно сборниче ХІХ в. (преди 1876 г.)
Slav. 5 Чин за погребение на св. Пасха и през Светлата седмица, втора четвърт на ХІХ в.
Slav. 6 Ирмологий 1852 г.
Slav. 7 Ирмологий (Антология) 1858 г.
Slav. 8 Сборник с Дамаскинови слова и извадки от Патерика, втора половина на ХVІІІ в.
Slav. 9 Сборник с Вечен календар, Съновник и Въпроси и отговори на пророците-мъдреци, втора четвърт на ХІХ в. (до 1833 г.)
Slav. 10 Сметководен тефтер 1849 г.
Slav. 11 Плач и ридание за смъртта на покойния Симеон Ценович от Етрополе, 1852 или 1860 г.
Пом. 1 Песнопойка, след 1872 г.
Пом. 2 Песнопойка 1875 г.
Пом. 3 Кратка свещена история 1849 г.
Пом. 4 Българска граматика 1849 г
Пом. 5 Учебник по граматика, трета на четвърт на ХІХ в.
Пом. 6 Учебник по ботаника ХІХ в. (преди 1887 г.)
Arch. 1 Кондика на църквата „Св. Николай“ в Плевен 1831 - 1840 г.
Arch. 2 Тетрадка с писма 1875 г.
Arch. 3 Покръщение на Прэславский дворъ 1882 г.
Аrm. 1 Четириевангелие (арменско) ХVІІ в.

Ръкописи от колекцията на Регионален исторически музей Варна

RIMVNВф I 585

Четвероевангелие на Данаил Етрополски от 1625 г., 206 л., хартия. - 195 х 280 мм.

RIMVNВф I 420

Четвероевангелие от края на XVII – нач. на XVIII в., 122 л., хартия

RIMVNВф I 1070

Зографски псалтир от началото на XIII в. (фрагмент), 2 л., пергамент, 150 х 97 мм. (след реставрация). Описание и издание вж. на този сайт.

RIMVNВф I 439

Псалтир (вероятно част от сборник), 8 листа, хартия, 110 мм.

RIMVNВф I 583

Дамаскин. 104 л., хартия

RIMVNВф I 410

Дамаскин от 1840 г., 140 л., хартия, 195 х 145 мм.

RIMVNВф I 411

Часослов, 78 л., хартия, 135 х 95 мм.

RIMVNВф I 597

Часослов от края на XVIII нач. на XIX в., 98 л., хартия, 150 х105 мм.

RIMVNВф I 880

Требник, края на XVI в., 195 л., 200 х 140 мм.

RIMVNВф I 879

Ръкопис от XVII в. (фрагмент), 2 л.

RIMVNВф I 440

Сборник от средата на XIX в., 22 л., хартия, 155 х 115 мм.

RIMVNВф I 416

Сборник на Д. Дуков, 81 л.хартия, 178 х 110 мм.

Ръкописи от колекцията на общинска библиотека „Искра“ в гр. Казанлък

Славянски ръкописи

К/Р/Сл. 1/1

Апостол изборен, XIII в., начало, 1л., 190 х 125 мм

К/Р/Сл. 2/2

Триод цветен, XVII в., начало, 370+1 л., 290 х 190 мм

К/Р/Сл. 3/4

Часослов, XVII в., последна четвърт, 96 л.,145 х 100 мм

К/Р/Сл. 4/5

Паренесис на Ефрем Сирин, 1683 г., I+572+III л., 200 х 155 мм

К/Р/Сл. 5/7

Епистолия „Камък падна”: Слово за страшния съд, XIX в., първа половина, 12 л., 200 х 170 мм

К/Р/Сл. 6/10

Сборник от слова, 1828 г., 30 л., 240 х170 мм

К/Р/Сл. 7/11

Сборник от дамаскинарски тип, XIX в., първа половина, 25 л., 225 х 165 мм

К/Р/Сл. 8/12

Църковнославянска граматика от Ефрем Мразович, XIX в., първа половина, 59 л., 220 х 165 мм

К/Р/Сл. 9/13

Богородичен акатист, XIX в., 2 л., 240 х170 мм

К/Р/Сл.10/15

Сборник от стихотворни творби, XIX в., последна четвърт, 46 л., 23 х 155 мм

К/Р/Сл.11/16

Кратък молитвеник, XIX в., края, I+8+I л., 175 х 110 мм

Други ръкописи

К/Р/Ар.1/6

Молитви, 1712 г., 154 л., 200 х 145 мм

К/Р/Ар.2/8

Коран, 1813 г., I+247+I л., 460 х 290 мм

К/Р/Ар.3/14

Чернови на писма за официална кореспонденция, ХІХ в., 131 л., 220 х 155 мм

К/Р/Гр.1/3

Номоканон, XVII в., 236 л., 145 х 100 мм

К/Р/Гр.2/9

Увод във всемирната история за начални училища, 1815г., І+79+І, 170 х 115 мм

Ръкописи от колекцията на Музей на Възраждането „Иларион Макариополски” гр. Елена

Елена 146

Антология (сборник с различни песнопения) , XIX в., 167 л., 165 х 105 мм.

Елена 289

Часослов, средата на ХVІІІ в., 139 л. 160 х 110 мм.

Елена 294

Дамаскин на Пенчо Божилов, началото на XIX в., 435 л., 220 х 150 мм.

Елена 295

Требник, 1665 г., 115 л., 210 х 150 мм

Елена 296

Требник, 1472 г., 186 л., 200 х135 мм.

Елена 298

Разкази за старозаветни лица и събития, първата половина на ХVІ в., 135 л. 190 х 140 мм.

Елена 299

Требник, втората половина на ХVІІ в., 68 л., 220 х 150 мм.

Елена 304

Празничен миней, края на ХVІ в.

Елена 305

Октоих (пълен), първата половина на ХVІІ в., 287 л., 310 х 210 мм.

Елена 322

Октоих (възкресен), ХVІІІ в., 82 л. 310 х 210 мм.

Елена 359

Пентикостар , ХVІ в. / ХVІІ в., 468 л., 280 х 180 мм.

Елена 360

Служба на св. Спиридон Чудотворец, 1863 г., 31 л., 235 х 185 мм.

Елена 361

Молитви към Богородица, средата на XIX в., 15 л., 190 х 115 мм.

Елена 363

Поучения на Йоан Златоуст, началото на XIX в.,37 л., 200 х 150 мм.

Елена 374

Часослов и сужебник, XIX в., 179 + ІІ л., 155 х 103 мм.

Елена 453

Пентикостар(фрагмент), XIX в., 4 л., 295 х 185 мм.

Бележка: Ръкописите нямат сигнатури. Посочената сигнатура е съставена в УБ за нуждата на Зографската библиотека и съдържа обозначение на града и инв. № под който са заведени ръкописите в музея

Клуб „Приятели на Зографската стая“

Клуб „Приятели на Зографската стаяНа 25 март 2025 г. бе учреден Клуб „Приятели на Зографската стая“. Идеята на Клуба е да предоставя форум за лекции и презентации по теми, свързани с дигиталните колекции на Зографската стая.

  • 25.03.2025 г. „Зографската стая – дом на славянски ръкописи“ (доц. Биляна Яврукова, проф. Андрей Бояджиев)
  • 29.04.2025 г. „Славянските ръкописни сбирки на светогорския Протат и на манастирите Ватопед, Каракал и Дохиар“ (проф. Кирил Павликянов)