Новата учебна книга „Днес за какво ще си говорим?“ е поредният проект на катедра „Български език като чужд“, СУ „Св. Климент Охридски“, който е посветен на изучаването на българския език и комуникацията в чуждоезикова среда.
Книгата е предназначена за чуждестранни студенти, специализанти и граждани със степен на владеене на българския език В1, В2, С1 и С2, среднонапреднали и напреднали.
Първата част на всяка урочна единица представя автентични диалози (интеракционални маршрути) и описание на ситуации, в които попадат героите. Преживяванията са на група специализанти – от Италия, Франция, Германия и Холандия, дошли на едногодишна специализация по български език, история или култура в СУ. Особен интерес предизвикват срещите им с различни хора и разговорите с тях.
Следват рубриките:
- Отговорете на въпросите (по текста)
- Кажете по друг начин, където се предлагат упражнения за активиране и функциониране на позната и най-вече на нова лексика.
- Още за езиковата компетентност…, където се акцентира на основни граматически факти, които традиционно затрудняват чужденците. Обръща се внимание на явления като синонимията, антонимията, омонимията, паронимията. Разглеждат се значенията на избрани фразеологични единици. След примерите се предлагат и няколко упражнения за затвърждаване на познанията.
- Етикет, където се представят специфичните характеристики на българския езиков етикет и параметрите на вежливата реч, а фразеологичните единици като културен маркер на речевите актове функционират в предложените текстове-ситуации.
- Щрихи от България (информационни маршрути), където чуждестранният гражданин се запознава с българската природа, с портретите на известни личности в областта на историята и културознанието, с народни обичаи и традиции.
Учебната книга „Днес за какво ще си говорим?“ представлява съвременно пособие за усъвършенстване на комуникативната компетентност на чужденци с висока степен на владеене на българския език. По този начин те не само ще са съпричастни към чуждата култура, а ще бъдат и част от нея – като пълноценни участници в диалогичната реч и като добри познавачи на българската съвременност, от една страна, и на българската стара цивилизация, от друга.