Основни правила за отпускане на стипендии на студенти и ученици
- Право на получаване на стипендии от фондация „Еврика“ имат:
- Спечелилите медали от проведените през годината и утвърдени от Съвета на фондацията международни средношколски олимпиади за целия срок на обучението си в средните и висши училища, при условие че продължават образованието си в същата или сходна област, в която са изявили творчеството си й средният успех за всяка учебна година е не по-нисък от отличен 5,50 в средното училище и много добър 5,00 във висшето училище.
- Студенти (след втори курс) – носители на специалните именни стипендии на фондация „Еврика“ за постижения в овладяването на отделните науки, утвърдени от Съвета на фондацията. Съветът на фондацията приема и утвърждава статут на специалните именни стипендии, а Изпълнителното бюро присъжда отделните стипендии по предложение на утвърдени комисии. Комисиите осъществяват класиране на кандидатите след оценка на документи и провеждане на събеседване с допуснатите кандидати.
- Размерът на получаваните стипендии се определя както следва:
- За носителите на специалните именни стипендии на фондация „Еврика“ – 2300 лв. годишно на човек.
- За спечелилите златни медали от международните средношколски олимпиади – 1400 лв. годишно на човек.
- За спечелилите сребърни медали от международните средношколски олимпиади – 1200 лв. годишно на човек.
- За спечелилите бронзови медали от международните средношколски олимпиади – 1000 лв. годишно на човек.
- Необходими документи за кандидатстване за стипендия:
- Заявление на желанието за получаване на стипендията и формуляр по образец, заверен в съответното висше или средно училище.
- Уверение от висшето училище за успеха по учебни години и записване за новата учебна година (за кандидатите за специалните стипендии на фондация „Еврика“).
- Копие от документа, удостоверяващ класирането в международни олимпиади (за кандидатите, които ползват правото по този ред).
- Копие от документи, удостоверяващи участие и класиране в национални и международни конкурси, олимпиади и конференции,публикации в научни издания и други такива за постиженията на кандидата в овладяването на науките, изява на творчество и други (за кандидатите за специалните стипендии на фондация „Еврика“);
- Есе на тема ” Моето бъдеще на специалист – мечти, планове и реалност” / за кандидатите за именни стипендии/.
- Срокът за подаване на документите във фондация „Еврика“ е от 1 септември до 15 октомври за всяка година.
4а. По изключение, при финансови възможности Изпълнителното бюро на фондацията може да утвърждава втора именна стипендия в рамките на бюджета на програмата, когато това е предложено от комисиите за оценка при равностойни значими резултати и постижения.
- Стипендиите се изплащат чрез дебитни карти на два пъти за годината.
- В случай, че един и същ студент има право да получи стипендия по повече от един признак, той получава само по-голямата от тях.
- Стипендианти на фондацията, получили това право като носители на медали от международни средношколски олимпиади, при последващо спечелване на медали с по-висок ранг, автоматично получават годишен размер на стипендията си за оставащите години на обучението си съгласно т. 2 на настоящите Основни правила.
- Изплащането на стипендията се преустановява, в случай че ползващият това право:
- Доброволно напусне или бъде отстранен от висшето училище.
- Повтаря учебната година.
- Продължи образованието си в чужбина.
- Средният годишен успех е по-нисък от изискуемия съгласно т. 1 на настоящите Основни правила.
- Получаващите стипендии от държавата по силата на Наредба за условията и реда за осъществяване на закрила на децата с изявени дарби (ПМС № 298\ 17.12.2003г.) получават 50 на сто от полагащата им се от фондация „Еврика“ годишна стипендия.
Статут на специалните именни стипендии на фондация „Еврика“
- Специалните именни стипендии на фондация „Еврика“ се учредяват от Съвета на фондацията и носят имената на видни българи със значим принос в развитието на науката и техниката.
- Право на кандидатстване за специалните именни стипендии имат български студенти в български университети в области, определени с именуването на стипендиите, завършили най-малко II курс от обучението си с успех по учебни години, не по-малко от много добър (5,00), записани за редовно обучение в университетите по предвидения ред за предстоящата учебна година.
- Размерът на стипендията се определя от Съвета на фондацията с Основните правила за получаване на стипендии на студенти и ученици от фондация „Еврика“.
- Изпълнителното бюро на фондацията присъжда стипендията по предложение на утвърдена от него комисия, която провежда конкурси, които включват оценка по документи и провеждане на събеседване с класираните на последния етап.
- Студентът, удостоен с именна стипендия за годината получава грамота, която се връчва тържествено на форум на фондацията.
- Документи за кандидатстване за специалните именни стипендии на фондацията:
- Заявление на желанието за участие в конкурса за получаване на именна стипендия на фондация „Еврика“ и формуляр по образец.
- Уверение от университета за успеха по учебни години и записването за новата учебна година.
- Копие от документи, удостоверяващи участие и класиране в национални и международни конкурси, олимпиади и конференции, публикации в научни издания и други такива за постижения на кандидата в овладяването на съответните науки, изява на творчество и др.;
- Есе на тема ”Моето бъдеще на специалист – мечти, планове и реалност”.
- Срокът за подаване на документите във фондацията е от 1 септември до 15 октомври всяка година.
Именни стипендии на фондация „Еврика“
- За постижения в овладяването на компютърните науки на името на Джон Атанасов
- За постижения в овладяването на математиката на името на акад. Никола Обрешков
- За постижения в овладяването на изчислителната математика и математическото моделиране на името на акад. Благовест Сендов
- За постижения в овладяването на знания в областта на физиката на името на акад. Георги Наджаков
- За постижения в овладяването на знания в областта на химията и химичните технологии на името на акад. Ростислав Каишев
- За постижения в овладяването на знания в медицината и биологията на името на акад. Методи Попов
- За постижения в овладяването на аграрните науки, включително ветеринарните науки и горското стопанство на името на акад. Дончо Костов
- За постижения в овладяването на инженерните науки в областта на електрониката, автоматизацията и електротехниката на името на акад. Димитър Мишев
- За постижения в овладяването на инженерните науки в областта на машиностроителните технологии на името на акад. Ангел Балевски
- За постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата на името на Кольо Фичето
- За постижения в овладяването на знания в областта на икономиката на името на акад. Евгени Матеев