Палеославистът в света на информатиката и документалистиката

Палеославистът в епохата на информатиката и документалистиката

гл. ас. д-р Диана Атанасова

20 ч. лекции / 10 ч. Упражнения

Анотация

Курсът цели да запознае студентите с модерни методи на работа в палеославистиката, от една страна, и със съвременните изисквания на научните жанрове, от друга. Програмата е обособена в два тематични плана. В първия основното проблемно ядро е съсредоточено върху средновековните славянски текстове и кодекси. Целта е да се усвоят както теоретично, така и практически методите на работа с изворите. Вторият тематичен кръг е съсредоточен върху запознаването с научните стилове и усвояването на умения за създаването на собствен научен текст. Акцент се поставя върху специфичните знания, нужни на палеослависта и византиниста: специални компютърни шрифтове за стари текстове: славянски, гръцки, латински; компютърни програми; електронни библиотеки и проекти; интернет страници за средновековни проекти; традиционни и интернет издания.

Методи на оценяване: текуща оценка и курсова работа

ТЕМАТИЧЕН ПЛАН

I. Средновековните кодекси и текстове в печатни и електронни издания

1.1. Аспекти на курса “Палеславистът в епохата на информатиката и документалистиката”.

1.2. Средновековният ръкопис: съдържание и украса. Описание на ръкописите: начини за описване. Типове каталози и описи на ръкописи. Издирване на даден текст (и на неговите преписи) в описите. Стари и нови сигнатури.

1.3. Изучаване на средновековните текстове. Работа с преписи – de visu и посредством фотокопия, микрофилми, дигитални носители. Режим на ползване на ръкописите в различните книгохранилища. Етика на ползването на ръкописи: собственост на ръкописите; взаимоотношения със собствениците на ръкописите. Паспорт на ръкопис.

1.4. Текстология – общи понятия. Възникване и разпространение на средновековните текстове. Преписи и редакции.

1.5. Издание на средновековен текст. Издание на ръкопис (кодекс). Издание на отделен текст. Дипломатическо и критическо издание. Електронни ресурси.

1.6. Посещение на ръкописния отдел в НБКМ и работа с ръкопис. Изисквания при работа с ръкопис. Микрофилми и дигитални копия.

1.7. Интернет сайтове по палеославистика и византинистика. Дигитални архиви, библиотеки и бази данни.

II. Подготовка и създаване на свой научен текст

2.1. Жанрови форми на научен текст. Реферат, доклад, курсова работа, академично есе, дипломна работа (магистърска теза).

2.2. Отзивът и рецензията – форми на академичното писане.

2.2. Типове писмени задачи в обучението по старобългаристика. Особености на научния стил в палеославистичните изследвания.

2.3. Представяне на основните книжни корпуси и справочни издания. Електронни каталози, интернет страници на библиотеки, онлайн издания. Специални компютърни шрифтове за стари текстове: славянски, гръцки, латински.

2.4. Избор на тема (за курсова или дипломна работа). Обхват на първичните извори и на вторична литература за изработването на авторски научен текст.

2.5. Етапи на написването на научен текст: изработване на план, формулиране на тези (хипотеза), издирване на извори, провеждане на изследването, оформяне на изводи и заключение. Редактиране на първоначалния вариант на текста.

2.6. Принципи за изработването на научен апарат на научния текст. Индекс. Речник. Речник-индекс. Формати – конференции, семинари, работни срещи, кръгли маси.

2.7. Използване на мъртви езици в дипломацията. Връчване на дипломи и титли.

 

Избрана библиография:

Еко, У. Как се пише дипломна работа. С., 1999.

Лихачев, Д. С. Текстология на материале русской литературы X-XVII вв. Изд. III, Санкт-Петербург, 2001 (в електронен варинт на: http://www.lihachev.ru/nauka/literatura/biblio/1837/

Мавродиева, И., Йовка Тишева. Академичната комуникация. С., 2010.

Федер, У. Р. Славянската текстология. – В: Хиляда години като един ден. Животът на текстовете в православното славянство. С., 2005, 6-24.

Федер, У. Р. Текстологията в действие. – В: : Хиляда години като един ден. Животът на текстовете в православното славянство. С., 2005, 25-45.

Янакиев, М.. Как да редактираме свой и несвой текст. С., 1994

Medieval Slavic Manuscripts and SGML: Problems and Perspectives. Sofia: Marin Drinov Academic Publishing House, 2000

Computational Approaches to the Study of Early and Modern Slavic Languages and Texts. Sofia, 2003

Основни правила за библиографско описание и библиографско цитиране под линия (ИФ на СУ) на: http://www.clio.uni‐sofa.bg/BG/archivistika/SOsn.pdf

Стандарти (на цитиране): http://liternet.bg/publish/katalog/rubriki/standarti.htm