Светци и святост в средновековна България и във Византия
Проф. Искра Христова-Шомова
Целта на курса е да запознае студентите с формирането и развитието на християнските култове, с техните древни или регионални източници, с комплекса от текстове за прослава на светците, с традициите на техните изображения и с устойчивите представи за тях. Тъй като българската средновековна култура е под знака на християнството, светостта заема значително място в нея. Централно място в живота на средновековния човек играе храмът, а храмовото пространство е място, където човек се среща със светостта и общува със светците. В курса се анализира произходът на почитта към светците, типовете святост, развитието на култовете, изграждането на системата от текстове за прослава на светците и неговата връзка с богослужението. Разглежда се формирането на християнския календар, типовете календари във Византия и техните аналози при славяните. Проследява се изграждането на култовете и спецификата на текстовете, необходими за прослава на светците и рецепцията на гръцките текстове в България. Дава се основна информация за традициите на изобразяване на светците в храма, за споровете с иконоборците, за православните норми на иконописта и за основните иконописни течения и школи на Балканите. Специално внимание се отделя на българските и славянските култове.
Лекционен курс:
- Светостта в християнството. Формиране на почитта към светците. Ранните мартиролози.
- Християнските календари във Византия и техните славянски реплики.
- Формиране на култовете. Комплекс от текстове на прослава и тяхната специфика.
- Агиографски текстове. Формиране на житиеписната традиция. Типове жития. Мъчения. Чудеса. Метафрастови жития. История на чети-минеите.
- Съставяне на синаксарите (менологиите) във Византия и възникването и развитието на Простия и на Стишния пролог при славяните. Проблеми около времето и мястото на превода на Пролога. Значение на названието Пролог.
- Ораторски текстове. Типове слова. Рецепция на византийската риторика. Оригиналното ораторско творчество на старобългарските писатели.
- Химнографски текстове. Рецепция на византийската химнография в България. История на служебните минеи.
- Оригиналното химнографско творчество на старобългарските писатели.
- Молитви към светците. Връзката им с фолклорната традиция. Рецепция на византийските молитви.
- Храмът и храмовото пространство през Средновековието. Традиция на храмовото и манастирското строителство в България.
- История на иконописните изображения на светците. Норми на православната иконопис. Основни иконописни течения и школи на Балканите.
- Местни култове във Византия. Цариградски култове. Палестински култове, Италийски култове. Значението на местните култове за регионалната история. Свети места и почит към мощи.
- Българските светци. Формиране на култовете към Светите братя и техните ученици в България. Текстове в тяхна прослава.
- Българските светци. Формиране на регионални култове. Свети места и текстове в прослава на местните светци. Значение на култовете на св. Иван Рилски и св. Петка Търновска.
- Светци и святост в съвременността.