СИД-ове за летен семестър на 2022-2023 г.

БЪЛГАРСКА ФИЛОЛОГИЯ (РЕДОВНО ОБУЧЕНИЕ)

Студентите от първи курс, Българска филология, нямат избираема дисциплина по учебен план за летен семестър.

Избираеми дисциплини за 2, 3 и 4 курс

1. Проф. дфн Искра Христова-Шомова, доц. д-р Константин Рангочев, Култове и култови места в България и по света
  2. Проф.д-р Андрей Бояджиев, Глаголицата до XIII век (БФ, РФ, СФ, Балканистика)
  3. Доц. д-р Огнян Ковачев, Какво искате да знаете за филмовите адаптации на Хичкок и не се страхувате да питате Огнян?
  4. Проф. дфн Ангел Ангелов, Иновативни методи в лексикологията (БФ, СФ)
  5. Гл. ас. д-р Ласка Ласкова, Формална семантика. Въведение (БФ, РФ)
  6. Доц. д-р Надежда Сталянова, Комуникация и манипулация (БФ, СФ)
  7. Доц. д-р Атанас Атанасов, Електронно обучение – разработване на ресурси за български език (БФ, СФ)
  8. Доц. д-р Владислав Миланов, История на българското езикознание (БФ, СФ)
  9. Доц. д-р Анни Илков, Марианна Георгиева (докторант), Фикция и сънища (БФ, СФ, РФ, Балканистика)
  10. Доц. д-р Камелия Спасова, гл. ас. д-р Богдана Паскалева, Поетика и еротика. Античността и нейното наследство
  11. Гл.ас.д-р Мария Маринова, Теренното изследване в антропологията и фолклористиката (БФ, СФ)
  12. Доц. д-р Дарин Тенев, Понятието „фантазъм“ и литературата
  13. Гл.ас. д-р Биляна Борисова, Българският художествен авангард - изкуството, което искаше да бъде живот
  14. Гл. ас. д-р Константина Пунева, Метафизика на смъртта. Руската краевековна проза от края на XIX век и началото на XX век (БФ, РФ)

Избираеми дисциплини с методическа насоченост*

1. Проф. д-р Владимир Атанасов, Техники на писането (само за студенти от 3 и 4 курс - Българска филология, 3, 5 - Славянска филология)
  2. проф. дпн Адриана Дамянова, Диалогични прочити и критическо четене в училище (само за студенти от 3 и 4 курс, Българска филология)
  3. Доц. д-р Деспина Василева, Практики на гражданското образование в обучението по български език (само за студенти от 3 и 4 курс - Българска филология, 3-5 - Славянска филология)
  4. Доц. д-р Деспина Василева, Особености на четенето в интердисциплинарна перспектива (когнитивни и метакогнитивни умения за четене в обучението по български – (само за студенти 3-5 курс - Славянска филология)

Семинар по българска литературасамо за 3 и 4 курс

1. Доц. д-р Николай Вуков, Антропология на социализма и постсоциализма (курс в семинара по българска литература)

2. Гл. ас. д-р Надежда Стоянова, Модернизмът – мода и всекидневие (курс в семинара по българска литература)

3. Доц. д-р Бойко Пенчев, Новият училищен канон (курс в семинара по българска литература)

БЪЛГАРСКА ФИЛОЛОГИЯ (ЗАДОЧНО ОБУЧЕНИЕ)

1. Доц. д-р Надежда Михайлова-Сталянова, Комуникация и манипулация
  2. гл.ас. д-р Димитър Пеев, Християнската култура и писането на история по българските земи
  3. проф. д-р Андрей Бояджиев, Старобългарската глаголица
  4. гл. ас. д-р Мария Илчевска, Мит и фолклор. Модели на свят
  5. проф. д-р Йовка Тишева, доц. д-р Марина Джонова, Синтаксис, прагматика, комуникация
  6. Доц. д-р Владислав Миланов, История на българското езикознание

1. Доц. д-р Наталия Христова, Дигитален хуманизъм и литературно образование

Семинар по българска литературасамо за 3 и 4 курс

2. Проф. д-р Тодор Христов, Въведение в изследванията на българската популярна култура (курс в семинара по българска литература)

3. Доц. д-р Бойко Пенчев, Новият български канон (курс в семинара по българска литература)

РУСКА ФИЛОЛОГИЯ

1. доц. д-р Илка Бирова, Играта като метод в обучението по руски език

2. проф. дфн Красимира Алексова, Езикова култура на българския език за русисти

3. гл. ас. Елена Меснянкина, Езикът и стилът на интернет

5. Проф.д-р Андрей Бояджиев, Глаголицата до XIII век (БФ, РФ, СФ, Балканистика)

6. Гл. ас. д-р Ласка Ласкова, Формална семантика. Въведение (БФ, РФ)

7. Доц. д-р Анни Илков, Марианна Георгиева (докторант), Фикция и сънища (БФ, СФ, РФ, Балканистика)

гл. ас. д-р Аглая Маврова, Руско-български морфологични паралели

*Студентите от специалностите БФ, СФ (избрали методическия модул) и РФ както трябва да наберат за целия курс на обучение поне две избираеми дисциплини с методическа насоченост от общо седем за целия курс на обучение.

БАЛКАНИСТИКА

1. гл.ас. д-р Александра Трифонова, Чудотворни икони и св. реликви на Балканите
  2. доц. д-р Николай Димитров, Социална психология в балкански контекст
  3. Проф.д-р Андрей Бояджиев, Глаголицата до XIII век (БФ, РФ, СФ, Балканистика)
  4. Доц. д-р Анни Илков, Марианна Георгиева (докторант), Фикция и сънища (БФ, СФ, РФ, Балканистика)

Записването за СИД през летния семестър на учебната 2022/23 г. става през системата  СУСИ. Записването започва съответно на 13.12.2022 и приключва на 18.01.2023 г. за студентите задочно обучение; на 15.12.22 и приключва на 10.02.23 г. за студентите редовно обучение.

Студентите могат да записват през системата само една избираема дисциплина. Ако има необходимост от записване на втора, то първата се записва през СУСИ, а втората се подава на хартия след изтичането на срока на електронното записване в отдел „Студенти“.