Идеографски диалектен речник на българския език (ИДРБЕ)

Идеографски диалектен речник на българския език (ИДРБЕ)

 

ПРОЕКТЪТ за създаване на Идеографски диалектен речник на българския език е представен от Стойко Стойков и Максим Младенов в кн. 2 на сп. „Български език“ през 1969. Концепцията за речника е напълно изяснена, авторите представят изчерпателно строежа на речника, принципите за представяне на диалектната лексика и мястото на подобен речник в проучването на лексикалното богатство на българския език. Привеждат и примерни речникови статии. Това подробно представяне е било възможно, защото интензивната работа по събиране на материала е започнала 15 години по-рано по инициатива на Стойко Стойков.

 

В началото по речника работят Стойко Стойков, Максим Младенов, Тодор Бояджиев и Василка Радева. По-късно към авторския колектив се присъединяват Владимир Жобов и Георги Колев, а след смъртта на Максим Младенов през 1992 г. – и Дарина Младенова.

ДО МОМЕНТА СА ПУБЛИКУВАНИ два тома на речника (ИДРБЕ 1 и 2):

 

                             

 

Архивът на ИДРБЕ включва материали от следните източници:

  • Публикувани диалектни речници и цялостни описания на диалекти.

Използвани са всички приноси от следните поредици: „Българска диалектология. Проучвания и материали“ (кн. 1–10, 1962–1981), „Трудове по българска диалектология“ (кн. 1–12, 1965–1984), „Известия на семинара по славянска филология“, Сборник за народни умотворения“, „Статьи и материалы по болгарской диалектологии“, „Македонски преглед“, „Родна реч“, както и самостоятелно публикувани книги.

  • Дипломни работи.

Това е един от основните източници. Всяка дипломна работа е пълно описание на говора на отделно село, в почти всички случаи родното село на автора. Събирането на тези описания започва през 50-те години и се засилва значително през следващите три десетилетия.  В началото научен ръководител на повечето от работите е проф. Стойко Стойков, по-късно тази роля изпълняват двамата му най-изтъкнати последователи – проф. Тодор Бояджиев и проф. Максим Младенов. Тримата научни ръководители споделят убеждението, че всеки диалект е завършена езикова система и че адекватното описание на един диалект трябва да представи пълен анализ на всяко равнище на тази система. Всяка дипломна работа включва глава за фонетиката и морфологията, бележки върху синтаксиса, диалектен речник и текстове.

За Картотеката на ИДРБЕ са ексцерпирани и дипломните работи, разработени под ръководството на проф. Стоян Романски и защитени в Катедрата по етнография. Тези дипломни работи в голямата си част представляват етнографско описание на дадено селище и обикновено включват и местна лексика. Тези дипломни работи днес се съхраняват в Университетската библиотека със сигнатура РКС (http://libsu.uni-sofia.bg:81/UB/?page_id=998).

Към тази група източници може да се отнесат и многобройни самостоятелни разработки на студенти, най-често курсови работи под ръководството на Стойко Стойков, материалите за които са събирани по изработен от него въпросник.

  • Речникови материали от диалектоложки еспедиции и персонални архиви.

В периода до средата на 80-те години редовно се провеждат диалектоложки експедиции, в които участват и авторите на речника. Някои от тези експедиции са свързани с големи проекти като Българския диалектен атлас или проучването на българските говори в Западна и Източна Тракия под ръководството на Тодор Бояджиев, други са свързани с индивидуални проекти или се провеждат с образователна цел. Обогатяването на архива с лексикални материали от експедиции продължава, макар и несистемно, до публикуването на първия том през 2012 г.