Петя Осенова

Проф. д-р Петя Осенова завършва чешка и българска филология в СУ „Св. Кл. Охридски“ като първа специалност и английска филология като втора специалност. От 2000 г. работи като преподавател в Катедрата по български език, ФСлФ, СУ „Св. Кл. Охридски“, където от 2016 г. заема длъжността „професор“. Петя Осенова преподава дисцисплини, свързани с граматиката на българския език, моделирането на езика и езиковите ресурси и технологии. Петя Осенова специализира в Университета в Тюбинген, Германия (2003), Университета в Гронинген, Нидерландия (2004), като Фулбрайтов стипендиант в Университета в Станфорд, САЩ (2010), в Свободния университет в Амстердам (2014 и 2015). Тя участва в редица международни и национални проекти, свързани с езиковите ресурси и технологии, както и с лингвистичното моделиране на българския език. През 2018 г. Петя Осенова получава наградата на Кларивейт Аналитикс за най-добри научни постижения и цитируемост в областта на социалните науки в Югоизточна Европа.

Катедра: Български език

Водени учебни дисциплини:

• Морфология на съвременния български език (Българска филология, 2. курс и Славистика, 3. курс)
  • Формални граматики (в МП „Лингвистика“)
  • Усвояването на българския синтаксис в небългарска езикова среда (в МП „Трансгранична българистика“)
  • Езикова култура (във ФМИ)
  • Основи на трибанкинга (в МП „Компютърна лингвистика“)

Административни длъжности:

• Заместник-декан по научната, проектната и издателската дейност в периода 2015 – 2023

Членство в научни организации:

• European Summer School in Logic, Language and Information (2018 – 2022)
  • ELRA (2018-2024)