Яна Сивилова

Доц. д-р Яна Сивилова е преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от 2011 г. През 2009 г. защитава дисертация по общо и сравнително езикознание с научен ръководител проф. Живко Бояджиев на тема: „Игри със значението: каламбур и абсурд“. Работата ѝ върху игровата употреба на езика определя по-нататъшните ѝ интереси в областта на стилистиката, фразеологията и детската реч. Автор е на монографията „Археология на фразата“ (2022). Водила е курсове по българска стилистика, българска лексикология, общо езикознание и езикова култура. Има над 40 публикации на български, английски и руски език.

Катедра: Български език

Водени учебни дисциплини:

• Стилистика
  • Лексикология
  • Езикова култура
  • СИД: Детската реч
  • Археология на фразата

Специализации:

• Варшавски университет – едномесечна специализация с проект „Съпоставително изследване на собствените имена в пословиците и поговорките на български и полски език“ по програма на Министерство на образованието и науката (2012 г.)
  • Варшавски университет – специализация в рамките на три месеца с проект „Изследване върху етимологията на българските и полските фразеологизми, възникнали въз основа на обредни практики“, финансиран от Министерство на образованието и науката (2016 г.).
  • Едномесечен летен курс по полски език в Университета „Мария Склодовска-Кюри“, гр. Люблин. (2017 г.)

Научни интереси: стилистика, етимология, детска реч

Връзки: