Анета Димитрова

Доц. д-р Анета Димитрова е завършила специалностите „Българска филология“ (бакалавър 2001), „Старобългаристика“ (магистър 2002) и „Класическа филология“ (бакалавър 2004) в СУ „Св. Климент Охридски“. Доктор по старобългарски език от 2008 г. (научен ръководител проф. д-р dr.h.c. Ангелина Минчева). Асистент (от 2008) и доцент (от 2016) в катедра „Кирилометодиевистика“ на ФСлФ. Научните ѝ занимания са насочени към изследването на средновековните славянски преводи и отношението им към гръцките оригинали, историческия синтаксис, лексикологията и критиката на текста, проучването и издаването на средновековното ръкописно наследство. Автор е на две монографии, „Синтактична структура на преводната агиография“ (2012) и „Златоструят в преводаческата дейност на старобългарските книжовници“ (2016), и над 60 статии, съавтор на две книги. Член е на редакционните колегии на сп. Старобългарска литература, Palaeobulgarica / Старобългаристика, Годишник на Софийския университет (Факултет по славянски филологии).

Катедра: Кирилометодиевистика

Водени учебни дисциплини:

• Старобългарски език
  • Византийски гръцки език
  • Текстология и критика на текста

Специализации:

• Виенски университет (Австрия, 2005-2006, 2013-2014)
  • Университет в Регенсбург (Германия, 2010)
  • Център за изследване на историята и културата на Средиземноморието и Югоизточна Европа „Валдемар Церан” Ceraneum, Лодз (Полша, 2021)

Членство в научни организации:

• Международна федерация за класически изследвания (FIEC)
  • Асоциация на византинистите и медиевистите в България