Адриана Дамянова

Преподавател в Катедрата по методика във Факултета по славянски филологии от 1992 г. Ръководител на Катедрата по методика трети мандат. Член на Факултетния съвет на Факултета по славянски филологии. Член на Общото събрание на СУ „Св. Климент Охридски“. Член на редколегията на сп. „Български език и литература“. Автор на монографиите „Диалогът в литературнообразователния дискурс в средното училище“ (2002), „Mithos&Mimesis“ (2002), „Херменевтика, деконструкция, конструктивизъм в литературното образование в средното училище“ (2012), на множество статии в специализирани издания и на учебници и учебни помагала по литература за средното училище.

Катедра: Методика на обучението по български език и литература

Водени учебни дисциплини:

• Задължителни дисциплини:
    • Бакалавърска степен:
      • Методика на обучението по литература
      • Информационни и комуникационни технологии в обучението и работа в дигитална среда
    • Макистърска степен:
      • Образоващото педагогическо общуване. Дискурсът и текстът на ученика (МП ОБЕЛСУ)
      • Създаване на типове текст (МП Преводач-редактор)
      • Преподаване и учене на българска литература в небългарска среда: методически проблеми (МП Трансгранична българистика)
  • Свободноизбираеми дисциплини:
    • Критическо четене и диалогични прочити в училище (за бакалаври, ІІІ и ІV курс БФ)