Ангел Петров

Проф. д-р Ангел Маринов Петров е завършил специалността българска филология във ФСлФ на СУ „Св. Климент Охридски“ през 1986 г. Бил е 4 години учител по български език и литература в столично средно училище. От 1990 г. е асистент по методика на обучението по български език във ФСлФ на СУ. Доцент е от 2004 г., професор – от 2013 г. Автор е на три монографии и на над 100 студии, статии, рецензии и отзиви по проблеми на езиковата методика и на преподаването на български език като първи език и като чужд език. Участва в колективи за създаване на учебници и учебни помагала по български език за периода 5. – 12. клас. Съавтор е на учебни програми по български език за средното училище (5. – 12. клас).

Катедра: Методика на обучението по български език и литература

Водени учебни дисциплини:

• Методика на обучението по български език
  • ИКТОРДС
  • Дискурс и дискурсна компетентност
  • Дискурсът на методическите изследвания

Административни длъжности:

• Зам.-декан на ФСлФ (2005 – 2007 г.)
  • Ръководител на Катедрата по методика (2014 – 2017 г.; 2018 – 2021 г.)

Научни интереси: Методика на обучението по български език, преподаване на български език като чужд език, социолингвистика, проблеми на дискурса, дискурсния анализ и дискурсната компетентност

Връзки: