Валентина Седефчева

1997 г. – магистърска степен по сърбохърватски език и сръбска, хърватска и словенска литература, преподавател по български език и литература, Софийски университет “Св. Климент Охридски”.

От 1999 г. – щатен преподавател във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”, Филологически факултет, катедра „Славистика“, води езиковедски, литературоведски, транслатологични и културологични курсове.

2014 г. – защитен дисертационен труд „Славянската тема в романите на Милош Църнянски“ и присъдена образователната и научна степен „доктор“ в областта на южнославянските литератури.

От 2016 г. – хоноруван преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, факултет „Славянски филологии“ към Катедрата по славянско езикознание и Катедрата по славянски литератури с лекционни курсове и упражнения. Понастоящем води упражненията по дисциплината „Стара сръбска литература“.

От 2019 г. – лектор по български език, литература и култура във Философския факултет, Университет в Ниш, Сърбия. От 1997 – преводач.

Катедра: Славянски литератури

Водени учебни дисциплини:

• Практически сръбски и хърватски език
  • Южнославянски литератури
  • Специализиран превод от/на сръбски и хърватски език
  • Странознание на южните славяни
  • Теория и практика на превода
  • Анализ на текст
  • Рецепция на преводна най-нова сръбска и хърватска литература
  • Фонетика на сръбския и хърватския език
  • Лексикология и словообразуване на сръбския и хърватския език
  • Морфология на сръбския и хърватския език