Стилиян Стойчев

Доц. д-р Стилиян Иванов Стойчев е завършил специалностите Чешка филология и Общо езикознание в Карловия университет в Прага, Чехословакия. От 1985 г. работи като преподавател по чешки език в Катедрата по славянско езикознание на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Освен курсове по практически чешки език води и лекционни курсове по морфология и по фонетика и фонология на съвременния чешки език. Научните му интереси са в областта на преподаването на чешкия език като чужд и на съпоставителното изучаване най-вече на граматичните системи на съвременния български и съвременния чешки език. Участвал е с доклади в редица научни конференции и има над 60 научни публикации в България и чужбина. Автор е на два монографични труда, посветени на съпоставителното изучаване на българската и чешката глаголна система, както и на Учебник по чешки език за начинаещи в две части и е съавтор на двутомния Чешко-български речник.

Катедра: Славянско езикознание

Водени учебни дисциплини:

• Съвременен чешки език – морфология
  • Съвременен чешки език – фонетика и фонология
  • Практически чешки език – първа, втора, трета и четвърта част

Научни интереси: граматика, морфология, бохемистика, българистика, славистика

Връзки: