Витка Делева

От 2009 г. щатен преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“. През 2012 г. защита на дисертационен труд за присъждане на степен „доктор“ в направление 2.1 филология, славянски езици (полски език) на тема: Перифразите в публицистичния стил на съвременния език. Семантична българско-полска конфронтация.“ От 2013 г. главен асистент в катедра Славянско езикознание. Провежда заяния за студентите в профил Полска филология от 1. до 5. курс по Практически полски език за нива от А1 до С1 по Европейската езикова рамка. Като титуляр води лекции по Фонетика и фонология на съвременния полски език, Историческа граматика на полския език, Прагматика на полския език. Участва в подготовката на дипломантите за държавния изпит по практически полски език и в подготовката им за защита на дипломна работа. Интереси в областта на славянското езикознание, когнитивната лингвистика, прагмалингвистиката, семантиката, теорията и практиката на превода. Превежда игрални и документални филми към Полския институт в София.

Катедра: Славянско езикознание

Водени учебни дисциплини:

• Практически полски език
  • Правоговор и правопис на полския език
  • Фонетика и фонология на съвременния полски език
  • Историческа граматика на полския език
  • Прагматика на полския език

Административни длъжности:

• член на Комисията по качеството

Специализации:

• Обучение за усъвършенстване на дигиталните компетентности в програма „Иновативно образование в хуманитарни и социални науки чрез цифрова трансформация и модернизация на учебните програми“

Научни интереси: славянско езикознание, лексикология, синтаксис, прагмалингвистика, социолингвистика, когнитивна лингвистика, семантика