Татяна Дункова

Завършва СУ „Св.Климент Охридски”, специалност Славянска филология, профил Сръбски и хърватски език, сръбска, хърватска и словенска литература и преподавател по български език и литература. Втора специалност „Руски език и литература“. От 1978 г. до 1984 г. е научен сътрудник в Секцията по сравнително славянско езикознание на Института по български език при БАН. От 1984 г. е преподавател в Катедрата по славянско езикознание при Факултета по славянски филологии на СУ „Св. Климент Охридски”. От 1987 до 1992 г. е лектор по български език, литература и култура във Филологическия факултет на Белградския университет, а от 2002 до 2006 г. – във Философския факултет на Загребския университет. От 2017 г. е пенсионер и хоноруван асистент в Катедрата по славянско езикознание.

Катедра: Славянско езикознание

Водени учебни дисциплини:

• Практически сръбски и хърватски език
  • Стилистика на сръбския и хърватския език
  • Теория и практика на превода
  • Конферентен превод от и на сръбски и хърватски език

Специализации:

• 2008 – Загребска славистична школа, 37-ми семинар по хърватски език, литература и култура за чуждестранни хърватисти и слависти в Дубровник, Хърватия
  • 1998 – Загребска славистична школа, Летен семинар по хърватски език, литература и култура за чуждестранни хърватисти и слависти в град Пула, Хърватия
  • 1994 – Летен семинар по словенски език, литература и култура в Любляна, Словения
  • 1987 – Матица Сръбска и Философски факултет в Нови Сад, Сърбия
  • 1985 – Загребска славистична школа, Летен семинар по хърватски език, литература и култура в Дубровник, Хърватия