Дарин Тенев

Дарин Тенев е деконструктивист. Доцент по теория на литературата в Софийския университет; преподава и в Пловдивския университет. Като втора специалност завършва японистика.

Има три издадени книги – Фикция и образ. Модели (2012); Отклонения. Опити върху Жак Дерида (2013); Три лекции върху Хайдегер. Модалност и индексичност в Битие и време (2023).

Преводач на Дадзай Осаму („Провалът на човека“), Жак Лакан (“Écrits“), Таникава Шунтаро, Ернесто Лаклау. Превеждал е и текстове на Жак Дерида, Морис Бланшо, Жил Дельоз, Юлия Кръстева, Хагивара Сакутаро, Каратани Коджин и др.

Изнасял е лекции в Токио, Киото, Берлин, Мюнстер, Венеция, Ню Йорк.

Катедра: Теория на литературата

Водени учебни дисциплини:

• Теория на литературата (ФСлФ, ФКНФ, СУ)
  • Увод в теорията и практиката на превода

(специалност Японистика, ФКНФ, СУ)

• Теория на фикцията (ФСлФ, СУ)
  • Българският канон

(магистърска програма Литературознание, ФСлФ, СУ)

• Образи на границата. Съвременни теории на образа.
  • (магистърска програма Литература, кино, визуална култура, ФСлФ, СУ)
  • Литература и модерност (Т. С. Елиът)

(магистърска програма Литературознание, ФСлФ, СУ)

• Постмодерна литература (магистърска програма Литературознание, ФСлФ, СУ)
  • Теории за литература и културата 18-20 в. – съвместно с Еньо Стоянов и Тодор Христов (магистърска програма Литературознание, ФСлФ, СУ)
  • Сравнителна история на литературната наука (18-20 в.) – съвместно с Еньо Стоянов (магистърска програма Литературознание, ФСлФ, СУ)
  • Що е интерпретация на художествено произведение (магистърска програма „Изкуство и съвременност”, ФФ, СУ)
  • Деконструкция І. Дерида (ФСлФ, СУ)
  • Деконструкция ІІ. Общности (ФСлФ, СУ)
  • Увод в психоанализата (магистърска програма „Психоанализа и социоанализа”, ФИФ, ПУ)
  • Социология на всекидневието (ФИФ, ПУ)
  • Социология на изкуството (ФИФ, ПУ)
  • Художествен превод от японски език (магистърска програма „Преводач-редактор”, ФСлФ, СУ)
  • Специализиран превод от японски език (магистърска програма „Преводач-редактор”, ФСлФ, СУ)
  • Увод в психоанализата (ФИФ, ПУ)
  • Философия и социология след модерността. Деконструкция (ФИФ, ПУ)
  • Котката, погледът и смъртта. За котките в литературата (ФСлФ, СУ)
  • „Ти беше смъртта ми”: литература и смърт” (ФСлФ, СУ)
  • Лакан за филолози (ФСлФ, СУ)
  • Литературна теория на моделите (докторантско училище, ФСлФ, СУ)
  • Литература и мимесис I: Das Unheimliche – съвместно с Камелия Спасова, Мария Калинова и Еньо Стоянов (ФСлФ, СУ)
  • Дискурсът за глупостта в хуманитарното поле – съвместно с Камелия Спасова, Мария Калинова и Еньо Стоянов (ФСлФ, СУ)
  • Индексикалност и модалност в Битие и време на М. Хайдегер (Институт за критически теории на свръхмодерността)
  • Лъвкрафт, или как се прави фикционален свят – съвместно с Еньо Стоянов (ФСлФ, СУ)
  • Литература и биология (ФСлФ, СУ)
  • Фантазъм и литература (ФСлФ, СУ)

Специализации:

• Специализирал е в Япония.
    • 2000-2001        Стипендиант на Японското министерство на образованието и науката (Монбукагакушо)
    • 2004-2006        Стипендиант на Японското министерство на образованието и науката (Мовбукагакушо)
    • 2022-2023        Стипендиант на Японската фондация за изследване върху котките в японската литература, проведено в Tokyo Metropolitan University.

Членство в научни организации:

• Институт за критически социални изследвания (2006-2021), България
  • Институт по социоанализа, България
  • Моногатари Кенкюкай (Общество за изследване на повествованието), Япония
  • Дацукочику кенкюкай (общество за изследване на деконструкцията), Япония

Научни интереси: Има интереси са в областта на деконструкцията, теорията на моделите, теорията на фикцията, психоанализата, феноменология, наратологията, литературата на модернизма, съвременната философия, японската литература и философия, теорията на образа.

Изследвал е и продължава да изследва Т. С. Елиът, Дж. Джойс, Морис Бланшо, Хагивара Сакутаро.

Връзки: