Радост Железарова

Доц. д-р Радост Железарова е преподавател в Катедрата по славянско езикознание към Факултета по славянски филологии от 2007 г. Преподава Теория на превода, Практика на превода, Конферентен превод от/на славянските езики, Практически чешки език. Докторската й дисертация на тема Прояви на лексикална асиметрия между българския и чешкия език (2003 г.) е издадена през 2015 г. Доцент е от 2016 г. с хабилитационен труд Лингвистични проблеми и грешки в превода от славянски езици на български. Има десетки статии, рецензии и анотации в редица периодични издания и сборници. Научните й интереси са в областта на славяно-славянските преводи, съпоставителното езикознание, особеностите на филмовия превод и субтитрирането, проявите на асиметрия и трудностите при симултанния и консекутивния превод между славянските езици. Участва в различни научни проекти и форуми в България, Чехия, Словакия и Полша. Превежда художествена и специализирана литература от чешки, словашки, руски и френски език.

Катедра: Славянско езикознание

Водени учебни дисциплини:

• Теория на превода
  • Практика на превода
  • Конферентен превод от/на славянски езици
  • Практически чешки език
  • Магистърски езиковедски семинар

Административни длъжности:

• Редколегия на Сп. Съпоставително езикознание, отг. секретар
  • Редколегия на сп. Българска реч
  • Атестационна комисия

Специализации: