XI Дриновски четения на тема: „Украйна и нейните съседи: проблеми на етногенезата, изграждането на нациите и международните отношения в Централна и Източна Европа (от Средновековието до епохата на глобализацията)“

ИНФОРМАЦИОННО ПИСМО № 1

Харковски национален университет «В. Н. Каразин»

Център по българистика и балкански изследвания „Марин Дринов“

Исторически и Филологически факултети

 

Национална академия на науките на Украйна

Украински комитет на славистите

Институт на украинската археография и изворознание  «М. С. Грушевски»

Институт за изкуствознание, фолклористика и етнология «М. Т. Рилски»

Институт за езикознание «О. О. Потебня»

 

Българска академия на науките

Институт за исторически изследвания

Институт по етнология и фолклористика с Етнографски музей

Център за перспективни изследвания в София

 

 

Уважаеми колеги,

 

XI ДРИНОВСКИ ЧЕТЕНИЯ на тема: „Украйна и нейните съседи: проблеми на етногенезата, изграждането на нациите и международните отношения в Централна и Източна Европа (от Средновековието до епохата на глобализацията)“ ще се проведат от Харков и София присъствено и онлайн на 14-15 ноември 2024 г. и ще бъдат във връзка с XVII Международен конгрес на славистите в Париж.

 

Предвижда се работа на следните секции и „кръгли маси“:

  1. Славяните и техните съседи в Карпатско-Черноморския регион през ранното средновековие: етнополитическа и социална история.
  2. Проблеми на държавното строителство и геополитика в средновековната „нова“ Европа: Рус до и след монголското нашествие.
  • Украинските земи в състава на Великото княжество Литовско и Руско / Жеч Посполита: проблеми на религиозната, етническа и политическа идентичност.
  1. „Нацията на казаците“ на кръстопът: ранномодерната Украинска държава в оковите на Московското царство и Руската империя.
  2. Nation building на имперската епоха: надпреварата на „националните проекти“ в европейски контекст (краят на XVIII – началото на ХХ век)
  3. Националноосвободителната революция през 1917–1921 г. и съветският проект на “дружба на народите”: последиците за Украйна.
  • Възраждането на националната държавност и формирането на политическата нация: Украйна в международната система на координатите (краят на ХХ в. – първата четвърт на XXI в.).
  • Кръгла маса: “Европейска мобилност на национални малцинства и нови диаспори: съвременно състояние и перспективи” .
  1. Кръгла маса: “Междуславянските езикови връзки: история и съвременност”.

Заявки и резюмета на докладите (в рамките на 1 страница А4 – до 2000 знака с интервали) се приемат до 15 септември 2024 г. през google форма: https://forms.gle/rrXMzvAT4GXJTBc46

 

Работните езици на XI Дриновски четения са украински, български, полски и английски. Предвижда се публикуването на материалите на конференцията в XVIII том на „Дриновски сборник/Дриновський збірник” – годишник на БАН и Харковския национален университет  “В. Н. Каразин” (исторически въпроси)  и във „Вісник  Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна“ (серия „Філологія“).

 

Организационният комитет си запазва правото на подбор при доклади, които не отговарят на темата на научния форум.

Телефони за връзка: +380959099334 – Viber;

+359895795031 – България ( доц. д-р Сергий Страшнюк);

+ 380678014799 – Украйна (внс дфн Вероника Ярмак).

 

ОРГАНИЗАЦИОНЕН КОМИТЕТ