Лексикална семантика

проф. дфн В. Радева

Хорариум: 30 ч. лекции, 3 кр.
Форма на завършване: изпит

Курсът се опира на знанията по българска лексикология, общо езикознание , българско словообразуване, морфология и разглежда лексикалната семантика като компонент на пълното описание на езика, мислено като формално устройство, което моделира езиковото поведение.  Чрез теорията на езиковата номинация и нейните аспекти – гносеологичен, семантичен и лингвистичен, се изяснява въпросът за значещите звукови единици, които чрез опосредстваната роля на мисловните критерии превръщат извънезиковите реалности (факти) в достояние на системата на езика.

Чрез отношението и връзката между езиковия знак и лексикалното значение се изяснява необходимостта от изграждане на семантичен език като средство за тълкуване на лексикалното значение. Чрез понятието Картина на света се разкрива същността на символизацията на познавателния опит като основен критерий за развитие напознавателната дейност и нейната роля за съхраняване на резултатите от натрупания опит. Обосновава се идеята, че лексикалното значение на думата се открива в нейното тълкуване, което представлява превод на думата на особен семантичен език, а под лексикално значение се разбира семантиката на знака и тази част на неговата прагматика, която се включва в модалната рамка на тълкуването.

При търсенето на последователни методи за изучаване на съответствието между звуковете и значението се разглежда ключовото понятие елементарни смисли или семантични примитиви.

Програма

1.Езикова номинация – същност. Предметна и понятийна съотнесеност в лексикалното съдържани. Класове и разреди словесни знаци.
2. Гносеологичен и семиотичен аспект на номинацията.
3. Лингвистичен аспект на номинацията. Класификация на речниковите единици; характеризиращи, индивидуализиращи и квантитативни знаци.
4. Словообразователна номинация. Ономасиологична и словообразувателна категория. Назоваващи словесни знаци.Специфични черти на словобразувателния процес.
5. Значение на производната дума. Мотивираност на производната дума.
6. Вторична номинация. Номинационен контекст.
7. Семантичният език – средство за тълкуване на лексикалното значение. Езиков знак и лексикално значение. Лексикална и семантична съчетаемост. Прагматика на знака.
8. Картини на света – Концуптуална картина на света, Езикова картина на света. Митологична картина на света.
9. Семантични елементи и примитиви. Лексикални универсалии. Вродени концепти и усвояване на езиците.
10. Анализ на културата и семантика на езика. Думи и култури. Различни думи и начин на мисленето. Разработеност на културата и лексикален състав на езика.
11. Ключови думи и ядрени ценности на културата.
12. Лингвистични и концептуални универсалии. Естествен семантичен език. Елементарни смисли. Лексикални универсалии.

Библиография

Апресян, Ю.Д.: Избр. труды Том 1. Лексическая семантика. Синоншмшчискши средств языка. РАН, 1995, с. 11-13; 56 и следв.
Вежбицкая, А. Семантические универсалии и описание языков. М., 1999, 777 с.
Пенчева, М.: Човекът в езика. Езикът в човека. С., 2000.
Радева, В.: Словообразуването в българския книжовен език. С., 1991, 226 с.
Радева, В.: Мотивираност на производната дума. Славянска филология, т. 22, 1998, с. 85-94.
Языковая номинация. Общие вопросы. М., 1977, 358 с.