Ст. н.с. д-р Гинка Опълченова
Тема “Човешкият организъм – съвършена екосистема” (“Човекът в природата и природата в човека”).
Човешкият организъм и неговата нормална микрофлора образуват комплексна екосистема, чието равновесие е забележителен пример на взаимно адаптиране. Всяка промяна в посока на нарушаване на това равновесие води до трудно овладяеми екстремни и болестни състояния. Много велики учени са посветили живота си
на изучаването на това равновесие, на причините за неговото нарушаване както и на борбата за неговото запазване. Цел на настоящия лекционен курс е запознаване с най-значимата част от тях и представянето им като материал за интерпретация и дискусии в светлината на антропологията, като всеобхватна наука за човека.
За постигане на поставената цел са предвидени следните лекции (като заглавия и кратко пояснение на най-важните моменти от съдържанието им):
1.Откриване на микроорганизмите – значение на откритието за човека и човечеството. Микроорганизмите като част от живота на Земята.
2. Нормална човешка микрофлора и нейното значение. Качественият и количественият състав на нормалната човешка микрофлора варира значително. В нея се намират аеробни и анаеробни микроорганизми, част от които са постоянни обитатели на определени органи и ситеми, а други са транзиторни – т.е. временно попаднали на това място в организма. Значение на нормалната микрофлора – постоянна и транзиторна – за здравия човешки организъм – възможен ли е животът на човека без нея. Гнотобионти. Здрави заразоносители.
3. Промени в равновесието на екосистемата “макроорганизъм – микроорганизми” – причини. Ендогенни инфекции. Условнопатогенни микроорганизми – вътреболнични инфекции, бич за съвременната хирургия, трансплантация и лечение.
4. Влияние на микроорганизмите от околната среда върху човешкия организъм – начини и пътища на проникване в него на микроорганизми от окoлната среда. Инфекции и инфекциозни болести.
5.Епидемии и пандемии – значението им за човечеството, борбата с тях, успехи в ликвидиране на някои смъртоносни инфекции – ваксини, имунизации, имунологична памет на човешкия организъм.
6.Третиране на екосистемата “макроорганизъм – микроорганизми” като част от натрупване на научни открития в борбата инфекциите – антисептици, дезинфектанти, биоциди, антибиотици.Последствия за човека – алергии, резистентност, сепсис.
7. Изменчивост на микроорганизмите – влияещи фактори, генетична детерминираност на микробната резистентност и нейният материален носител – нуклеинови киселини – РНК и ДНК.
8. Особено опасни инфекции. Биологични оръжия. Биотероризъм.
9. Влияние на научните открития за запазване на равновесието на екосистемата “макроорганизъм –микроорганизми” – здраве. Възможно ли е ликвидиране на инфекциите или патогенните микроорганизми, въпреки големия научен напредък в борбата с тях?
10. Интерпретиране на изложените факти, придобити от хората за няколко столетия и на направените през това време научни открития, голяма част от които са удостоени с Нобелови награди, в светлината на антропологията като цялостна наука, проследяваща и осмисляща човешкото съществуване и дейност.