Доктор Живаго от Борис Пастернак и На изток от Виена – Льо Корбюзие : градове, обекти, тела и значения в лабиринтите на прочита и Властта
I. Списък на лекциите :
Пояснение :
Лекциите проблематизират аспекти основно от романите указани в общата т е м а на спец-курса. Моля двата текста да се имат впредвид в заглавията на т е м и т е № : 1 – 15, в случаите когато не е било задължително и не са посочени.
Лекция № 1
Концепти и образи от Л. Корбюзие, С.М. Айзенщайн и Б.Л. Пастернак в експлицитния прочит на града за читателя и имплицитния за автора.
Лекция № 2
Льо Корбюзие и Борис Пастернак за бъдещето на града .
Лекция № 3
Големият град – субект в повествованието.
Аспект на френския текст в руския литературен канон .
Лекция № 4
Номинационният семиозис на проф. Ю.М. Лотман / Б.А. Успенски и нарицателните имена – знаци в ексфразиса със смисъл от : легендаризирана биография и художествения т е к с т в т е к с т а
Лекция № 5
Концепциите и контекстите на З. Фройд , Б. Пастернак и Л. Корбюзие, регулиращи повествователните функции на съновиденията и др. състояния и действия на повествователя функция на неосъзнаваното, в съпоставяните романи.
Лекция № 6
Авторът, повествователят и основните персонажи в сцени на писане и четене в съпоставяните романи ; Същност и повествователни функции
Лекция № 7
Значения и смислови редове на : докосването, допира, съседството, наслояването и пр. отношения на е д н о в р е м е н н о с т и с ъ – п р и с ъ с т в и е в литературното пространство.
/Художествените значения на модерните и класически материали : стъкло- стомана и дърво-камък /.
Лекция № 8
Фрагментираното тяло като ключ към антропоморфизмите и кинематографичността на прозата в романа Д-р Живаго и На изток от Виена.
Лекция № 9
Символи и персонажи в кварталния двор и значенията на двора , архаизъм от заварената морфология на руския град или ядро / център / на бъдещия зелен – град ?
Лекция № 10
Екзистенциалните категории Живот – Смърт и еквивалентните архитектурни и ексфразисни образи в символистична интерпретация и модерна де – символизираща деструкция.
Лекция № 11
С е м и о т и к а т а на повествователя и Льо Корбюзие в дневника и пътеписа – На изток от Виена и л о г и к а т а на повествователя в романа Доктор Живаго . Знанието и действието, видове и протагонисти в съюз и / или конфликт.
Лекция № 12
Фолклорът и творчеството на Велимир Хлебников в очерците на Р.О. Якобсон – Новейшая русская поэзия и Доктор Живаго на Борис Пастернак , семиотиката на каноничните изкуства и На изток от Виена от Льо Корбюзие.
Лекция № 13
Моделът на всеобщото пространство от мистиците : Земя – хоризонт – Небе и модерния о б е к т; мизансцен в ексфразиса на романите от Пастернак и Корбюзие.
Лекция №14
Детските игри преди и след усвояването на писмеността и самата писменост-памет, жест , графичен образ, и функционирането на универсалните модели за литературността на ексфразиса и романите.
Лекция № 15
Значенията на тежестта в амнезии и реминисценции на повествователя .
/Отпечатъци, отражения, проекции – предварителни кодирания и преместваща се гледна точка , гравитация и а г р а в и т а ц и я на обекта, отсъствие на тежест-сенки – светлини /.
II. Анотация
Съпоставяните автори и романи позволяват без свръх-интерпретация да се покаже нагледно и достъпно ролята на пространствените, визуални изкуства-живопис, градоустройство и темпоралните-музика, синкретичните-фолклорни изпълнения, жилищен и църковен интериор и ритуали, в изясняване генезиса на на повествованието и по-генерално : образите, мотивите, темите и композиционните принципи на художествените езици и текстове .
III. Учебни часове: 1 – 30
IV. Учебни занятия : 10 х 3 учебни часа , един път седмично, първи семестър на учебната 2014 – 2015 г.
V. Форма на завършване на спец – курса : и з п и т ; т е с т – входно ниво и т е с т – допуск до изпит.
VI. Библиография
Айзенщайн, С.М. – Монтажът, С. Изток – Запад, 2012
Корбюзье, Ле – Путешествие на Восток, М. Стройиздат 1991
Корбюзье, Л. – Ответы на вопросы из Москвы, Париж 1930 в Планировка города, М. Огиз – Изогиз, 1933
Корбюзие, Л.- Писмо до М.Я. Гинзбург, М.1930
Лотман, Ю.М. – Собранные сочинения, т. I – VI, Санкт Петербург, Искусство ; 1995 – 2002
Ман, П. – Алегории на четенето, С. ИК „Критика и хуманизъм”, 2000
Пастернак, Б.Л. – Доктор Живаго М. Художественная литература, Избранные работы – т.III, 1990
Пастернак, Б.Л. – Люди и положения, М. Ексмо, 2008
Проп, В.Я. – Исторически корени на вълшебната приказка, С. ИК. Прозорец, година на публикацията не е посочена.
Сандев, К. – Учебно пособие : Превод на пътеписа – На изток от Виена / ср. по-горе с Пътешествие на Изток / от Л.Корбюзие с предговор, пояснения / № 1- 510 /, и идентифицирани и коментирани цитираните от Л.К. над сто художествени, литературни и научни творби и трактати, препратки за артявления, творци и епохи.
Якобсон, Р.О. – Работы по поэтике, серия – Языковеды мира ; М. Прогресс,1987
Речници по семиотика от : Венсан Колапиетро и Алджирда Жюльенович Гремас