Апология на Сократ

Културният център на СУ „Св. Климент Охридски“ и Катедра по класическа филология към ФКНФ, проект „Арион“, представят:

„Апология на Сократ“

изпълнява – Янис Симонидис

режисьор – Лукас Скипаритис

костюми – Теони Вахтилиос-Олдридж

Сряда, 5 октомври, 19.00 часа

Софийски университет, Ректорат, Театрална зала (вход откъм бул. „Цар Освободител“)

„Апология на Сократ“ е 80-минутен моноспектакъл на нюйоркската трупа “Елинико театър”, който излага същността на Сократовата етика по достъпен и увличащ начин. Спектакълът е рядка драматизация, представяща не без хумор, разказа за апологията, достигнал до нас чрез текста на Платон. В него Сократ се защитава против обвиненията в незачитане на боговете и държавата и в развращаване на атинската младеж. Янис Симонидис пресъздава ексцентричната и магнетична личност на Сократ, като дава един дълбоко социален, политически и преди всичко човешки прочит на събитията. „Апологията“ третира въпроси, свързани с етиката, справедливостта, гражданския дълг, личните добродетели, които са актуални и до днес.

„Апология на Сократ“ е играна за пръв път в Ню Йорк през 2004 г., а оттогава – по целия свят.

На английски език с български субтитри

След представлението – 60-минутна дискусия по тематиката на спектакъла

С помощта на фондация „Левентис”