Eзици на прехода

доц. д-р Г. Дачева

Целта на курса е да представи на студентите специфични езикови модели през Възраждането, както и динамиката на езика в съвременността. Анализират се ключови текстове, чрез които се проследяват основните развойни процеси на българския език, като акцентът е поставен върху динамиката им и тясната връзка с други славянски езици. Разглеждат се и въпроси на съвременния езиков развой във връзка с маркерите за разговорност, спецификата на публичната реч, тенденциите и процесите в българския език, в балканските и славянските езици.

Форми и методи на оценяване: Устен изпит и анализ на текст, коментар върху изказвания на политици и журналисти. През семестъра студентите задължително разработват езикови бележки, свързани с актуален езиков проблем. Разработват и въпросници по стилно-езикова редакция.Лекционен курс

Тема №

Наименование на темата

Хорариум

Българският език в балкански и славянски контекст.

2.

Възраждането – текстът като разнообразие и разнообразието като текст.

3.

Текстовете от първата четвърт на 19. век – социокултурна, диалектна и лингвистична характеристика

4.

Текстовете от втората четвърт на 19. век.- социокултурна, диалектна и лингвистична характеристика.

5.

Текстовете от третата четвърт на 19. век.- социокултурна, диалектна и лингвистична характеристика.

6.

Правописните концепции след Освобождението – езикова характеристика и политически елементи.

7.

Динамика и развой на езиковите процеси след Освобождението. Преходи в езика и език на прехода.

8.

Българският книжовен език и процесите след 1989г. – социокултурни предпоставки, промени.

9.

Езикът на телевизионните медии.

10.

Езикът на вестниците, радиото и интернет.

11.

Езикът на публично говорещите хора. Парламентарната реч.

12.

Стил, стилистика, семиотика.

13.

Стилно-езикова редакция на текст.

14.

Влияние на разговорността върху съвременния книжовен език – тенденции и характеристики.

15.

Езиково прогнозиране.

16.

Анализ на текстове от първата четвърт на 19.     век

17.

Анализ на текстове от втората четвърт на 19.     век

18.

Анализ на текстове от третата четвърт на 19.     век

19.

Анализ на текстове от възрожденската преса

20.

Анализ на текстове от възрожденската преса

21.

Анализ на текстове от журналистическа реч

22.

Анализ на текстове от парламентарна реч

23.

Лингвистична характеристика на възрожденски текстове от първата и втората четвърт на 19. век

24.

Редактиране и коригиране на текстове от съвременната българска преса.

25.

Изготвяне на езикова характеристика на български политик

Литература:

Брезински, Ст. Българска реч и писмо. Да говорим и пишем правилно. Изд. Изток-Запад, 2012г.

Дачева, Г, Тишева, Й, Ангелова, Т. Българският език – трудни въпроси, лесни отговори. Изд. Стандарт, 2004г.

История на българския книжовен език. Изд. на БАН, 1989 г.

Пашов, П., Първев, Хр. Правоговорен и правописен речник на българския език, УИ “Св. Климент Охридски”, С. 2004г.

Нов правописен речник на българския език, Изд. Хейзъл, 2002г., БАН, колектив.

Пашов, П. Практическа българска граматика. София, 1994г. и всички следващи издания.

Пашов, П., Първев, Хр. Българският правоговор. София 1995г.

Първев, Хр. Очерк по история на българската граматика. София, 1989г.

Радева, В. В света на думите. София, 2007г.

Радева, В. Малък тълковен речник на българския език. Изд. Хермес, 2005г.

Маровска, В., Карастанева, Ц. Практическа граматика на българския език. Пловдив, 2010г.

Пантелеева, Хр. Граматика на вежливостта. София, 2001г.