Профил: италиански

 

Лексика на италианския език (Масимо Фанфани)

 

Следващият модул, посветен на италианската лексика, има за цел да направи панорамен преглед на думите, използвани при езиковото общуване и регистрирани от речниците. Фокусът е съсредоточен върху очертаване на лексикалните разслоения, като се посочва как се различават италианските думи в зависимост от различните им употреби в зависимост от произхода им, географската им дистрибуция, техните формални и семантични аспекти.

 

След първата учебна единица, в рамките на която ще бъдат въведени някои основни понятия, свързани с изучаването на лексиката, ще се пристъпи към илюстриране на специфичните разлики между отделните лексикални подгрупи и възможните класификации на думите според характеристиките им в светлината на историческото развитие на езика.

 

fontana di trevi 02

 

Фонология и интонационно оформяне (Джована Марота)

 

Този модул илюстрира основните аспекти на фонологията на италианския език. След първоначално отбелязване на разликите между фонетика и фонология първите учебни единици представят теоретичната рамка на сегментната фонология, фонематичния инвентар, отличителните характеристики и сричковата структура чрез редица примери. След това се преминава към обсъждане на някои фонологични явления, характерни за италианския език или за някои негови разновидности. Следва характеристика на италианската интонационна и ритмическа структура.

 

 

Rim

Езикът на Франческо Петрарка (Елизабета Солети)

 

Този модул е посветен на поетичното творчество на народен говорим език на Франческо Петрарка, творбите Песенник и Триумфи, които са имали решаваща роля в историята на италианския език и литература. Особено творбата Песенник е била считана за ненадминат модел на поетическия език и следователно е представлявала образец, съобразно който се твори в продължение на векове. По тази причина модулът се фокусира основно върху разглеждането на тази творба, проследява дългата и сложна история на съставянето на Песенник, над който Петрарка е работил в продължение на около тридесет години, и се посочват най-значимите периоди и етапи от сбирката, допълненията и разместванията, посредством които се достига до последната и окончателна редакция на творбата.

 

Учебни единици 5 и 6 предоставят примери за четене и коментар, които са от полза за разбиране на спецификите на поетическия текст.

 

Последната част от модула е посветена на произведението Триумфи, което е изиграло също толкова важна роля в италианската литературна традиция, както и творбата Песенник: проследяват се историята на написването на творбата и темите, които са засегнати, илюстрирано е влиянието, оказано от Божествена комедия.

 

forum

 

Въпросът за езика (Джузепе Патота)

 

Въпросът за езика представлява съвкупност от дискусии и полемики, които се водят в Италия в продължение на дълъг период от време: приблизително от четиринадесети век до наши дни. През този период множество интелектуалци са изразили своите становища, понякога сходни, понякога доста противоречиви, по различни въпроси, свързани с езика, използван в Италия в различните форми на комуникация. До ХVIII век акцентът е поставян върху формите на литературното общуване; от началото на XIX век дискусията се измества на по-общо ниво, като включва също така политиката и обществото като цяло.

 

panteon

 

 

 

Езикът на Данте (Андреа Мазини)

 

Модулът е посветен на езика на произведенията на Данте Алигиери, написани на народен говорим език. Отвъд несравнимата си художествена стойност творчеството на Данте заема изключително видно място и в историята на езика. И наистина с модела, наложен от творбите си, особено от Божествена комедия, Данте допринася значително за разпространяването из целия полуостров на флорентинския, който през втората половина на XIII век е бил само един, и то не най-престижният, от народните говори в Италия.

 

 

square