Антропология

 МП "Интерпретативна антропология" - специалисти

 

Library Studying

 

 

Условия за прием

 

1. Завършена бакалавърска или магистърска степен в професионално направление „Филология“.

2. Кандидатите за места, субсидирани от държавата, се явяват на приемен изпит (събеседване). Класирането става въз основа на бал, образуван от сумата от оценката от конкурсния изпит и средноаритметичната оценка от дипломата за висше образование.

Приемът за платено обучение е по документи, без изпит.

Кандидатите, придобили вече магистърска степен, могат да бъдат приети единствено платено обучение.

 

За завършили чуждестранни университети

 

Изучавани дисциплини

 

 

Координатори на програмата

 

Доц. д-р Николай Папучиев
Гл. ас. д-р Кристина Йорданова

 

тел.: 9308 308

e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

АНТРОПОЛОГИЧЕСКИ ЧЕТЕНИЯ. ЧАСТ II

АНТРОПОЛОГИЯ НА ВЪЗРОЖДЕНСКИЯ ГРАД

 

Курсът разглежда възрожденския балкански град като културно-просветно средище. Представят се приемствеността между средновековния и възрожденския град и отношенията между града и манастира като активни форми на новата национална идентичност. Балканските културни идентичности се разглеждат като „въобразени“ и културно обусловени. Градът се характеризира като образователен, духовен, печатарски и книгоразпространителен център, обръща се внимание на появата и развитието на периодичния печат. Представят се характеристиките на града като топос.

 

АНТРОПОЛОГИЯ НА ВЛАСТТА

 

Курсът разглежда понятието за власт, което е изключително херменевтично натоварено, като обединяващо основни социални, психологически, културологически и философски проблеми. Представя се напрежението между различните образи на властта: йерархично възхваляване и анархистично обругаване, сакрализиране и сатанизиране, пиетет и егалитаризъм, адмиративност и подозрителност. Анализират се отношенията между концепцията за властта и понятия като Аз, индивидуалност, личност, субект, другост, социум. Акцентира се върху йерархията, нормативността и авторитета. Представата за властта се разглежда както в синхронен, така и в диахронен план, като се противопоставят минало и настояще, история и съвременност, култура и природа. В рамките на курса са представени различни теоретични възгледи и концепции, формиращи основни културологични диапазони в мисленето за властта.

АНТРОПОЛОГИЯ НА БИБЛЕЙСКИЯ СВЯТ

 

Курсът представлява въведение в една малко позната тематична област. Знанията върху Стария Завет са разположени в контекста на научната информация, свързана с изучаването на древния близкоизточен свят, натрупана през последния четвърт век. Използват се документи и материали, разкрити и проучени със средствата на археологията и палеоисторията. Централен обект на курса е реконструирането на социополовите (джендър) идентичности в древния свят според текста, известен като Танах, или Еврейската Библия. Правят се паралели с представите, изградени в постепенното развитие на западната християнска култура. Студентите се научават да откриват и да се ориентират в разликите между древните еврейски представи за света и техните съвременни варианти в културата на западния свят.

 

АНТРОПОЛОГИЯ НА КИБЕРПРОСТРАНСТВОТО

 

Курсът предлага общо въведение в антропологията на киберпространството. Изследваните до момента кибер реалии като общности и идентичности в Интернет, социални мрежи и просоциално поведение, кибер фолклор и изкуство, дигитално изкуство и медии, политическо участие, както и политически мобилизации и кибер революции, дигитален и кибер бизнес, кибер престъпления и наблюдение, виртуални граници и йерархии в Интернет се разглеждат в рамките на курса. Киберпространството се разглежда като специфичен терен, към който трябва да се подходи с различна методология. Антропологията на кибрерпространството е предствена като една от възможните съвременни гледни точки към обществените процеси и глобализацията.