tolerantnostОт 17 до 21 октомври Университетският център за изследване на религиите при СУ „Св. Климент Охридски“ (ЦИР) ще бъде домакин на международната научна конференция на тема „Толерантност в църквите. Толерантност, поддържана от църквите“.

Официалното откриване на конференцията ще се състои на 18 октомври, четвъртък, от 9.15 часа в Зала №1, Ректорат на СУ „Св. Климент Охридски“.

Организатор на академичната проява е Богословският факултет на Университета Карл-Францен в Грац (Theologische Fakultät, Karl-Franzens University Graz/Graz Process) в рамките на започналия преди десет години процес на сътрудничество между богословските школи от цяла Европа, известен като „Процесът от Грац“ (Graz-Prozess).

Международната конференция за толерантността се осъществява с подкрепата на Центъра за югоизточноевропейски изследвания на университета Карл-Францен в Грац (Centre for Southeast European Studies of the Karl-Franzens University Graz), Фондация „Про-Ориенте“ - Виена (Pro Oriente Vienna) и Университетския център за изследване на религиите при СУ (ЦИР).

Участниците ще бъдат приветствани от зам.-ректора на СУ „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Милена Стефанова, а от името на ръководството на ЦИР – от проф. дфн Пламен Макариев. В програмата се предвижда участниците от седем европейски богословски факултета с различни християнски конфесии да дискутират границите на религиозната толерантност и приноса на църквите за поддържане на толерантността в съвременното общество.

Проф. д-р Ханс-Фердинанд Ангел, декан на Богословския факултет в Грац, ще представи доклад „Психодинамиката на толерантността“, проф. д-р Анет Мошер от богословския факултет на Свободния университет в Амстердам ще постави въпроса „Опасна етика ли е толерантността?“, а проф. д-р Пабло Аргарате от Грац ще говори за „Свещените места в Йерусалим след смъртта на Константин Велики“. В следобедния панел на 18 октомври 2012 г. след предвидената пресконференция за журналисти проф. д-р Иван Желев, дългогодишен преподавател в БФ на СУ „Св. Климент Охридски“, ще запознае гостите с Българската православна църква и другите вероизповедания в България, а за „Pro Oriente като импулс за толерантност и съгласие“ ще говори генералният секретар на фондация „Pro Oriente“ Флориан Тудер. В края на втория панел е предвидена междурелигиозна работна среща на участниците в конференцията с представители на различните вероизповедания в България.

На 19 октомври, празника на св. Йоан Рилски, участниците в международната среща по въпросите на толерантността ще посетят Рилския манастир, за да се запознаят с историята на монашеството в България.

На 20 октомври, събота, от 9.15 часа в зала №1 на Ректората на Софийския университет конференцията ще продължи представянето на докладите. Проф. д-р Видар Ханес, президент на Висшата богословска школа в Осло, ще направи сравнение между „Толерантността по времето на император Константин и днес“; Ремесианският епископ Андрей (Чилерджич), викарий на Сръбския патриарх, ще говори за подготовката на Сръбската православна църква за честванията на 1700-годишнината от Миланския едикт през 2013 г. в Сърбия; проф. Йозеф Марко, декан на Юридическия факултет на университета в Грац, ще представи доклад „Равенство и разнообразие: толерантност и закони“; проф. протойерей Дорин Оанчя от богословския факултет в Сибиу ще засегне проблема за „Толерантността като общение с познатия и непознат Христос“. В работата на конференцията ще участват още проф. архим. Григорий Папатомас от БФ на Атинския Каподистриев университет, преподаватели от БФ на СУ „Св. Климент Охридски“, както и от други факултети.