aula new5

ви канят

на откритите лекции

на проф. д-р Томаш Гланц

(Славистичен семинар, Цюрихски университет, Швейцария):

6 юни 2018 г. сряда, 14.30 ч., 124 ауд., Ректорат

„Литературный авангард и неоавангард: русская культура между культурным национализмом и глобальным нетворкингом“

7 юни 2018 г., четвъртък, 10.15 ч., 150 ауд., Ректорат

Jiří Kolář a česká experimentální tvorba 60. 80. let 20. století

7 юни 2018 г., четвъртък, 17.00 ч., Заседателна зала № 1, Ректорат

„Икона Ленин: меняющийся образ вождя большевистской революции в кино“

Томаш Гланц e старши научен сътрудник към Цюрихския университет. От 2000 до 2003 г. той е директор на Института за славистика и Източна Европа на Карловия университет в Прага; от 2007 до 2010 г. e старши научен сътрудник в Изследователския център за Източна Европа на Бременския университет, Германия; от 2011 г. е гост-професор в Базелския университет, Швейцария, а от 2010 до 2013 г. – в Института по славистика на Хумболтовия университет в Берлин. В периода 2005–2007 г. оглавява Чешкия културен център в Москва. Томаш Гланц е специалист по изкуството на пърформанса в Източна Европа, самиздата и неофициалната култура, руския и чешкия модернизъм (Роман Якобсон, авангарда, преноса / превода на теории), славянската идеология, съвременното руско изкуство и литература. Той е автор на многобройни публикации, между които последни са книгите: AutorenimAusnahmezustand. DietschechischeundrussischeParallelkultur („Автори в условията на извънредно положение. Чешката и руската паралелна култура“) (Berlin, 2017) и PavelPepperštejn: Memoryisover („Павел Пеперщайн: паметта свърши“) (Ostrava, 2016).