Европейска и българска културна политика. Нормативни уредби

доц. д-р Вася Велинова

Kурсът има за задача да представи пред студентите основните законови актове и нормативната уредба за опазване и експониране на културното наследство в България и отчасти – в рамките на ЕС. В рамките на обучението те се запознават със Закона за културните паметници в Р България, Закона за колекционерството, нормативните актове уреждащи музейното дело и др. Основен акцент има върху културната дипломация като средство за популяризиране на България в Европа. Прави се кратък преглед на основните договори и спогодби за културнио сътрудничество, по които България е трана. Предвидено е посещение в Държавния културен институт към МВнР. Разглеждат се статутите на основните организации за опазване на културното наследство: ЮНЕСКО, ИКОМОС, Европейска комисия по културата и др.

Форми и методи на оценяване:

1. Текущ контрол по време на семинарните занятия.
  2. Индивидуални изследователски задачи.

Лекционен курс

Тема №

Наименование на темата

Хорариум

Понятието „културна политика”. История на проблема.

2.

Закони за опазване на културните ценности.

3.

Закон за колекционерите. Формиране на сбирки.

4.

Мениджмънт на културните паметници – движими и недвижими. Аукциони. Галерии. Нормативни уредби и статут

5.

Закон за музеите и музейното дело. Посещение в НИМ. Запознаване с основни документи на музейния работник – инвентарна книга, архив, протоколи за откупуване, онецителни протоколи и др.

6.

Организация на археологическите проучвания. Национален институт за опазване на недвижимите културни ценности

7.

Иманярство. Превенция.

8.

Държавни структури за опазване на културното наследство – Министерство на културата, Дирекция „Културни наследство”, „Инспекторат по опазване на културните ценности”.

9.

Държавен културен инситтут към МВнР. Понятието „културна дипломация”. Основни проекти и форми на сътрудничество.

10.

11.

12.

13.

Основни недвижими паметници в България и тяхната характеристика. Проблеми на консервацията и опазването им. Експониране и достъп.

ЮНЕСКО и ролята на организацията за опазване и промотиране на културното наследство. Програмата „Паметта на света”.

Режим на износ и внос на културните ценности. Застраховане и оценка.

Закон за авторското право и сродните му права.

2 часа.

Заб. При някои тема са предвидени практически занятия или работа in situ. Посещават се: НИМ, ЦИАМ, Лабораторията по реставрация в ЦСВП „Иван Дуйцев”, Държавен културен институт към МВнР

Литература:

www.lex.bg/laws/tree/ - закони и нормативна уредба.

КОНВЕНЦИЯ за опазване на нематериалното културно наследство.

Стратегия заа опазване на културните ценности в Р Българиа, София, 2003.

www.unesco-bg.org/

НАЦИОНАЛНА КОМИСИЯ ЗА ЮНЕСКО - БЪЛГАРИЯ