Руска литература, култура и художествен превод

 

 

 

ПРОГРАМА

по

Балканите в руската култура

 

 

Форма на обучение: редовна

Хорариум: 45 ч. лекции (20 ч. л. + 15 ч. л. +10 ч. л.); кредити: 3,5

Вид дисциплина: задължителна

 

Лектори: доц. д-р Ангелина Вачева, доц. д-р Румяна Евтимова, гл. ас. д-р Галина Петкова (Катедра по руска литература, ФСлФ)

 

Анотация

 

Предмет на курса са културните и литературните представи за Балканите в Русия през периода XVIII – XXI век, както и мястото на Европейския Югоизток в концепциите на външната политика на страната. Проблемните полета се изясняват във връзка с общоевропейските философски и политически тенденции от епохата на Просвещението до наши дни. Корените на културните и историческите процеси се търсят и на равнище културна и литературна контактология (Средновековие, краят на XVIII – XIX век, руска емиграция в България и на Балканите (1919-1940), социалистически период, съвременни представи).

 

 

 

ПРОГРАМА

по

Власт, обществено мнение, литература

 

Форма на обучение: редовна

Хорариум: 45 ч. (30 ч. лекции + 15 ч. упражнения); кредити: 1

Вид дисциплина: задължителна

 

Лектори: доц. д-р Ангелина Вачева, гл.ас. Пролет Паунова-Димитрова (Катедра по руска литература, ФСлФ)

 

Анотация

 

Дисциплината цели да представи механизмите на формиране на общественото мнение в Русия и артикулацията им в руската литература (края на XVIII – ХХ век). Изследват се инструментариумът на официалната власт при оказване на идеологическо въздействие, както и изборите на опозиционно настроената част от руската интелигенция. Обект на внимание е властовото моделиране на културата. Разглеждат се литературно-обществени дискусии, представя се рецепцията на различни произведения и позицията на влиятелни литературни списания през ХІХ век. Проследяват се етапите в историята на руската култура от ХХ век: утопията за пролетарска култура, тоталитарният модел, дисидентството и т.н., както и употребите от страна на властта на популярните жанрове (кино, живопис, плакат, телевизионни филми и сериали, популярни публицистични предавания).

 

1. Магистърска програма „Руска литература, култура и художествен превод” russia2

 

За повече информация се обръщайте към

доц. д-р Румяна Евтимова, ръководител на магистърската програма

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

доц. д-р Ангелина Вачева, научен секретар на магистърската програма

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 2. Участие на Катедрата по руска литература в други магистърски програми

 

2.1. „Балканите и Русия (история, култура, политика)” (Катедра по история на Византия и балканските народи, Исторически факултет)

 

Balkan topo enМагистърската програма „Балканите и Русия (история, култура, политика)” е фокусирана върху историята и съвременното развитие на отношенията между Балканите и Русия, интерпретирани през различни призми, сред които тези на културата и литературата. Програмата дава възможност на магистрантите да изучават интензивно руски език и един балкански език по избор. Двусеместриалният учебен план предвижда обучение на бакалаври специалисти (професионално направление „история и археология”) и неспециалисти (професионални направления, различни от „история и археология”). Магистърската програма е действаща от учебната 2011-2012 година.

 

Лекционни курсове, водени от Катедрата по руска литература:

-     „Руска културна история (ХІV-ХХІ век)”

-     „Балканите в руската култура”

-     „Руски културни стереотипи, обществени представи, литературни образи”

-     „Власт, обществено мнение, литература”

-      „История на жените. Жените в руската култура (ХVІІІ-ХХІ век)”

 

 

За повече информация се обръщайте към

гл. ас. д-р Галина Петкова, координатор на програмата от страна на ФСлФ

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

2.2.   Литература, кино и визуална култура” (Катедра по теория на литературата, Факултет по славянски филологии) 

 

rokbox-head

 

-  „Руската литературна класика от ХІХ век в киното: принципи на екранна адаптация” 

-  „Руска литература (ХVІІІ-ХХІ в.)” (за неспециалисти филолози)

 

За повече информация се обръщайте към

доц. д-р Людмил Димитров, ръководител на магистърската програма

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

 

 

 

ПРОГРАМА

по

История на жените. Жените в руската култура (ХІХ-ХХІ век)

 

Форма на обучение: редовна

Хорариум: 30 ч. лекции; кредити: 3 (специалисти); 1,5 (неспециалисти)

Вид дисциплина: избираема

 

Лектор: гл.ас. д-р Галина Петкова (Катедра по руска литература, ФСлФ)

 

Анотация

 

Лекционният курс проблематизира „историята на жените” като изследователско поле, занимаващо се с ролята на жените в световната история и проучванията на женския опит. Опирайки се на методологията на джендърните и женските изследвания, курсът цели да представи репрезентациите на жените в рамките на руския ХІХ век, руския модернизъм, руската емиграция от първата вълна, съветското пространство и постмодерна Русия. Предложената хронология дава възможност да се интерпретират културните конструкти за женствеността през посочените периоди, както и да се представят профили на отделни женски фигури. Търсени акценти в четенията са имиджите и стереотипите, налагани на/възприемани от жените в Русия през посочените периоди; „доброволното” съгласие на жените с „мъжкото господство” и (микро)съпротивите срещу него; женските самоидентификации, символизации и самоизразяване; вписването или не на женското творчество в мъжкия културен/литературен канон и проч.

 

 

ПРОГРАМА

по

Руска културна история (ХІV-ХХІ век)

 

 

Форма на обучение: редовна

Хорариум: 45 ч. лекции (10 ч. л. + 20 ч. л. + 15 ч. л.); кредити: 3,5

Вид дисциплина: задължителна

 

Лектори: доц. д-р Ренета Божанкова, доц. д-р Ангелина Вачева, гл.ас. д-р Илиана Чекова-Димитрова (Катедра по руска литература, ФСлФ)

 

 

Анотация

 

Учебната дисциплина “Руска културна история” е задължителна за студентите от магистърската програма и се изучава в рамките на един семестър, 45 ч. лекции. Курсът разглежда ключови етапи, събития, личности в руската култура в няколко последователни периода, започвайки от този на Московска Русия (ХІV-ХVІІ век), преминавайки през периода на Руската империя (ХVІІІ в. - 1917 г.), съветския период 1917-1991 и достигайки до културата на съвременна Русия. Лекционният курс последователно разглежда проблемите на духовната и по-специално на словесната култура във всеки от периодите в сложната мрежа от културни влияния между Изтока и Запада и преходи от езичество към християнство, от християнство към секуларизъм.