Uncategorised

ОЦЕНКИ

от писмения държавен изпит по литература

за специалност „Славянска филология“, проведен на 24.06.2024 г.

Катедра „Славянски литератури“

Факултетен номер

Добър 4.00

Добър 4.00

Мн. добър 4,50

Мн. добър 5.00

Отличен 5,75

Отличен 5,75

Мн. добър 4,75

Мн. добър 5.25

Слаб 2

Слаб 2

Среден 3.00

Дати за показване на работите от теоретичния ДИ за специалност „Славянска филология“

Съобщение за студентите, които ще защитават дипломни работи на 11.07.24 г.

Катедра "Славянско езикознание"

Резултати от писмения държавен изпит по теоретичен славянски език

Теоретичен чешки език

Факултентен номер                                          Оценка

2866                                                                Добър 4.25

2868                                                                Отличен 5.75

2889                                                                Много добър 4.75

2902                                                                Много добър  5.00

2907                                                                Отличен 5.75

Теоретичен полски език

2869                                                                  Отличен   6

2898                                                                  Много добър 5

2881                                                                  Отличен  5.50

896019                                                               Слаб  2

Теоретичен сръбски  и хърватски език

2825                                                                      Добър 4.00

2915                                                                      Добър 3.50

896021                                                                  Добър 3.50

Теоретичен словашки език

2873                                                                      Среден 3.00

2886                                                                      Добър  3.50

Всебългарски VII Конкурс „Награда Лъчезар Станчев за Сонет – песен, Вършец 2024“ от Община курорт Вършец

За участие със съгласие за публикуване чрез псевдоним или лично, изпратете файл (.doc), съдържащ един непубликуван сонет в 14 стиха, до 17-ти юли 2024, към е-поща This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Сайт: „Бивалица“.

Жури на анонимния Конкурс: Кирил Кадийски председател, доц. Надежда Стоянова и проф. Румяна Л. Станчева.

Награди: Първа – 400 лв., Втора – 100 лв., две Отличия, Публикация

в сборник „Лъчезарни сонети 2024“ на 15 творби, избрани от ФЛСП.

Конкурсът е подкрепен от „Фондация Лъчезар Станчев за поезия“ –  съорганизатор, Национален литературен музей,  БНР „Радио Видин“, Алманах „Огоста“, Регионална библиотека „Гео Милев“ –  Монтана, Народно читалищеХристо Ботев – 1900 гр. Вършец“ и Вестник „Вършец“.

Рецитал и награждаване от кмета на Община Вършец на 1 август 2024 г., четвъртък, 11:30 ч., арт площада пред Народно Читалище „Христо Ботев – 1900 град Вършец“.

VIII Студентски конкурс по украински правопис

На 1 декември 2023 година се проведе VIII Студентски конкурс по украински правопис, организиран от Катедрата по славянско езикознание във Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с подкрепата на Посолството на Украйна в Република България.

Конкурсът включва два компонента – диктовка и тестови задачи от затворен тип. Диктовката беше прочетена от проф. Олга Смолина от Източноукраинския национален университет „Володимир Дал“. В конкурса участваха студенти от първи, втори, трети и четвърти курс на обучение.

Журито, в чийто състав влизат преподаватели по украински език с председател гл. ас. д-р Лилия Желева, определи следното класиране:

I място: Оля Божекова (IV курс)

II място: Мария Николова (III курс)

III място: Даяна Гоцова (III курс)

През март 2024 г. победителите в VIII Студентски конкурс по украински правопис ще представят Софийския университет „Св. Климент Охридски“ на IX Международен правописен конкурс по украински език, организиран от Ягелонския университет в Краков, Полша.

Пожелаваме им успех!

Българска виртуална украинистика

Това е само проба

ПОКАНА

Уважаеми колеги,

Катедрата по славянско езикознание и Катедрата по славянски литератури на СУ „Св. Климент Охридски" имат удоволствието да Ви поканят за участие в Международната конференция Шестнадесети славистични четения, която ще се проведе на 30 и 31 май 2024 г. в Софийския университет „Св. Климент Охридски", на тема

ПАМЕТ И ИСТОРИЯ
В СЛАВЯНСКИТЕ ЕЗИЦИ И ЛИТЕРАТУРИ

Молим заявките да бъдат ориентирани към едно от следните направления:

1. Езикознание.

II. Литературознание.

IIIKултурология.

IVAнтропология.

V. Фолклористика.

Докладите да са с времетраене до 15 минути. Работни езици на конференцията са всички славянски езици и английски език.

Конференцията ще се проведе присъствено.

Такса правоучастие: 100 лв.

С решение на Факултетния съвет на ФСФ всички щатни и хонорувани преподаватели на ФСФ и докторанти на СУ са освободени от заплащането на такса правоучастие.

Таксата за правоучастие се превежда по банков път. Разходите за път и пребиваване се поемат от участниците.

Предвижда се публикуване на докладите в сборник. За печат ще се приемат текстове с обем до 22000 знака. Техническите изисквания ще бъдат изпратени допълнително.

Заявка за участие

Заявките изпращайте до 15.03.2024 г. Потвърждение на заявката се изпраща в двуседмичен срок.