Свободноизбираем курс

Интертекстуални практики на писане в средното училище

Ателие по писане

pisane

Осъществяването на литературнообразователния процес не само като преподаване на знания за литературата, но и като обучение в нейното правене (писане) е широко разпространена практика в европейски и световен мащаб. То е обусловено както от съвременните естетически теории и практики, които разколебават наследените представи за изкуството като привилегия на гениалния, изключителен творец, така и от преориентирането на приоритетите в образователната парадигма на конструктивизма от обяснителното преподаване на знания към ученето чрез действие, правене и участие. Образоващият потенциал на съвременното практическо учене на литература, реализиращо се като трансформиране, пренаписване на вече съществуващи текстове, е свързан с факта, че явява акта на писане като неразривно свързан с този на четене и подчертава съществената роля на знанието за литературата в опита за/на нейното писане. Като предлага базисна подготовка относно методологическите основи на интертекстуалните практики на писане в училище, Ателието по писане осигурява на студентите възможност да станат субекти на аналогични скриптурални практики, да (пре)открият не оригиналното сътворяване ex nihilo, а игровото пренаписване на литературните текстове.

Свободноизбираемият курс е предназначен за студенти от специалностите Българска и Славянска филология, като служи и за придобиване на педагогическа правоспособност. Време и място на провеждане: вторник, 17.30 ч. в каб. 126А. Записвания на адрес: natalija@abv.bg. Първа сбирка:10.03.2015 (вторник) 17.30 ч., каб. 126А.

гл.ас. д-р Наталия Христова