Latest

 

 

На 2 юли, вторник, от 18 ч. в театъра на СУ (вход откъм "Цар Освободител") ще се състои представянето на романа на Панайот Карагьозов "Петте кьошета".

 

      На култово столично кръстовище се пресичат и преплитат съдбите на петима души. Общото, което ги свързва, е премълчаното минало и настояще. Темите табу в държавата, обществото и личния живот са мутирали в травми, чието преодоляване става възможно чрез закъснялото им споделяне.

      „Петте кьошета" е роман за мълчанието, което е обрекло на самота две жени, трима мъже и техните близки. Събирането на многобройните житейски епизоди, подобно на реденето на труден пъзел, възстановява целостта и хармонията на романовите персонажи, а библейският рефрен „няма нищо тайно, което да не стане явно", вещае жадуван катарзис и заслужено възмездие.

 

 

 

                      

 

 

 

КОНКУРС

за подбор на млади учени, които да бъдат финансирани по програмата на МОН „Млади учени и постдокторанти - 2“ от средствата, отпуснати на Факултета по славянски филологии към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ със заповед на Ректора на № РД РД 19-249/19.06.2024 г.

 

Факултетът по славянски филологии към Софийски университет „Св. Климент Охридски“ обявява конкурс за постдокторанти и млади учени.

В конкурса могат да кандидатстват постдокторанти, които имат придобита докторска степен в направления 2.1. „Филология“ или 1.3. „Педагогика на обучението по български език / българска литература / руски език“ след 10.08.2020 г. (Дата на публичната защита).

Кандидатите трябва да покриват минималните национални изисквания за придобиване на ОНС „доктор“ по научни области и/или професионални направления, в които кандидатстват.

Ако кандидатите са на трудов договор във висше училище или научна организация от страната, техният работодател трябва да даде съгласие за участие в Програмата, както и да поеме ангажименти за а) пускане на кандидата в неплатен отпуск при запазване на щатното му място и б) използване на освободения финансов ресурс за стимулиране на млади учени.

Кандидатите за позиция по конкурса за „млад учен“ трябва да покриват минималните национални изисквания според ЗРАСРБ за заемане на длъжността „асистент“ (ако нямат ОНС „доктор“) или „главен асистент“ (ако притежават ОНС „доктор“).

Допустими кандидати, които имат трудов договор със СУ и отговарят на изискванията за млад учен:

  • Заемат академичната длъжност „асистент“ или „главен асистент“ (с минимум 6 месеца стаж преди датата на кандидатстване)
  • Докторанти, отчислени с право на защита
  • Докторанти в задочна форма на обучение или такива на самостоятелна подготовка, зачислени минимум 6 месеца пре
  • ди датата за кандидатстване в организацията бенефициент
  • Специалисти с висше образование

Проектните предложения трябва да бъдат в научните области, за които Факултетът по славянски филологии има акредитирани докторски програми.

Продължителност на договорите с одобрените кандидати: 6 месеца, с изключение на постдокторанти и млади учени, които вече имат трудов договор със СУ „Св. Климент Охридски“, за които срокът е 9 месеца.

Участниците в програмата, с които е сключен договор, се задължават:

  • До 15 септември 2025 г. да предадат научен отчет за проекта си.
  • До 30 септември 2025 г. да предадат завършен научен текст (30 стандартни страници за „Постдокторант“, 20 страници за „Млад учен“) въз основа на работата по проекта, както и информация за предадена за публикуване научна статия във включено в международните бази данни списание.

Необходими документи за кандидатстване:

  1. Заявление
  2. Проектно предложение
  3. Декларация

Допълнителна информация за разпределението на бюджета, вътрешните правила на Факултета за конкурса и критериите за оценяване – на следния линк

 

Краен срок за подаване на документите: 31 юли 2024 г.

 

Всички документи се изпращат в електронен формат на г-жа Клавдия Попова на имейл адрес This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

 

Уважаеми колеги,
 
Имаме удоволствието да Ви поканим на откриването на Кариерния център към Факултета по славянски филологии на 31 май в 148 аудитория от 16:00 ч. 
 
В рамките на събитието ще бъде проведено и обучение за подготовка на документи за кандидатстване за работа (мотивационно писмо и CV).
Ще Ви очакваме!
 
 
 
 
 

 

 

 

П О К А Н А

 

 

Уважаеми колеги,

На 30 май от 18 часа в Централния дом на архитекта в София ще бъде представена

новата книга на професор д.ф.н. Симеон Янев

 

Ботевиада, или десет етюда за Ботевото и нашето време

(Издателство на БАН „Проф. Марин Дринов“, 2024)

 

Заповядайтe!

 

 

 

На 30 и 31 май в рамките на работата по проект „Текст и действителност. Действителност и текст“ с ръководител проф. д-р Надежда Сталянова в рамките на проект „Софийски Университет – Маркер за Иновации и Технологичен Трансфер (SUMMIT)“  ще се проведе практически семинар по проблемите на устния превод, насочен към студенти  и преподаватели от Факултета по славянски филологии и Факултета по класически и нови филологии. Водещ на семинара: доц. д-р Елена Крейчова от Масариковия университет в Бърно, Чехия.

 

На 30 май в зала 160Б от 12.00 ще се проведе лекция с последващ workshop на тема: Развиване на когнитивните умения на устните преводачи“.

Лекцията е насочена към развитието на най-важните когнитивни и
говорни умения на преводачите. Съсредоточава се върху развиването на  способността за концентрация, краткосрочната памет, въображението, словесната креативност, способността за правилно използване на синоними, антоними, тълкуване на съдържанието на понятията и готовността за бърза реакция на бъдещите преводачи.

 

На 31 май в зала 247 А от 12.00 ще се проведе лекция с последващ workshop на тема:Теория и практика на устния превод“.

Лекцията е насочена към спецификите на устния превод в съпоставка с писмения. Представят се и различни методи за работа при подготовката на бъдещите преводачи с цел овладяването на техниката на говорене, концентрацията, разпределението на вниманието и техниките за работа с паметта.

 

Доц. д-р Елена Крейчова е преподавател в Катедрата по славистика към Философския факултет на Масариковия университет, Бърно, Чехия. Научните й интереси са в областта на сравнителното славянско езикознание, психолингвистиката, теорията и практиката на превода. Съдебен преводач към Министерството на правосъдието на Чехия от 2001 година. Превежда художествена и специализирана литература.